| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am nevoie de un sfat.
Trec de vreo luna si jumătate printr-o perioada foarte ciudata si foarte nasoala. Ca sa încep cu inceputul, am fost vreo 2 ani cu o fata intr-o relatie după care m-a parasit acum aproape un an, după care am cunoscut alta fata si am avut o relație de 3 luni pana când ea mi-a făcut o fază ciudata si am devenit nesigur pe aceasta relatie, a aflat fosta iubita cea cu care am stat 2 ani si a vrut sa ne impacam din nou, am stat iar o luna împreună cu ea si m-a părăsit din nou.
La munca am avut niște probleme cu seful meu si cu un coleg si muncesc pentru un salariu minim pe economie.
După ce fosta iubita m-a părăsit a doua oara am devenit descurajat total, faza asta m-a făcut sa ma consider un ratat si pe buna dreptate, chiar sunt un ratat. Părinții mei oricum imi spun de mult timp ca nu prea o sa reușesc in viață, mai ales taica-miu. Seful meu imi spune ca el la vârsta mea era căsătorit deja de câțiva ani, alt coleg de munca mai in vârstă ca mine imi spunea ca el la vârsta mea avea 2 locuri de munca si 2 copii mici de crescut si chestiile astea s-au adunat asa in timp si am căzut psihic.
De vreo luna si jumătate beau cam odată la 2 zile, la începutul perioadei am băut 3 săptămâni zilnic pana ma făceam praf. Acum beau odată la 2 zile. Si de foarte mult timp imi repet in minte ceea ce mulți imi spun, ca voi ajunge boschetar, ca voi ajunge un gunoi social. Acum fata cu care am fost 2 luni in relație ma cauta si ar vrea sa ne impacam dar sincer sunt nesigur pe mine si nu as vrea parca sa mai am vreo relație vreodată. Decât sa imi intemeiez o familie pentru a duce la divorț datorita faptului ca sunt un ratat mai bine ar fi sa fiu singur si cel care suferă din cauza mea sa fiu doar eu. Am ajuns la concluzia ca sunt un prost sărac care niciodată in viata nu isi va permite sa aibă ce isi dorește. Am câțiva amici, nu ii pot numi prieteni, care atunci când le spun ca lucrez pentru un salariu minim ii bufnește râsul si imi spun ca nu voi reuși in viata nimic, decât sa duc sticla la gura. Cel mai dureros e ca cei ce imi spun asta sunt cei cu care am copilărit.
Sunt un alcoolic depresiv si am nevoie de un sfat

11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Alege calea cea buna alege fata care te cauta si vrea sa te ia, in doi lucruile merg mai bine.
In loc sa alegi sticla alege dragostea

| Violleta2022 a răspuns:

Am 2 sfaturi mari sa-ti dau:
1. lasa bautura ca alcoolismul nu-ti aduce nimci bun in viata!
2. uita de realtiile anterioare cu cele doua fete, fiindca o relatie care nu a mers inainte, este imposibil sa mearga vreodata.
Cauta-ti o alta fata, dar intai renunta la bautura, daca vrei sa faci ceva in viata asta, nu sa ti-o distrugi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt un alcoolic depresiv si am nevoie de un sfat.
Sfat ca să ce? Și ce o să faci cu sfatul?

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu inteleg oamenii care se critică singuri, care singuri se decad doar că le spun altii că trebuie să facă copii si nunta. Pana la urma sincer îți spun asta poate sa o faca orice prost. Adică nu are sens sa te demoralizezi pentru asta si sa te compari cu altii. Cat despre job, cauta si tu un job mai bine platit, încearcă să fi mai luptător. De băut nu e problemă ca fiecare mai bea ocazional dar fa o mai rar nu lasa asta sa devina in viciu sau sa te controleze, tu trebuie să controlezi si sa faci ceea ce simti ca e sub controlul tau. Cat despre relații, nu fugi de eșecuri, nimic nu poate sa te darame, ia partea buna a unei relatii, nu mai pune orice la inima, până găsești adevarata dragoste.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ești slab în gândire. Ști de ce? Pentru că pui la suflet tot ce spune lumea cea proastă.
Dacă erai isteț plecai din România și o luai de la capăt.

In Romania nu mai e viitor. Nu ai ce să faci aici.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Lasă că nici în străinătate nu fug câinii cu covrigii în coadă. Mai știu din ăștia plecați prin străinătate și trăiau din ce aruncau alții la gunoi sau din pomeni. Apoi veneau în România și își etalau aerele de occident.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă pentru tine băutura este singurul refugiu când dai de greu, atunci da... Posibil să aibă dreptate prietenii tai. Dacă stau să îți înșir problemele mele cred ca adormi citind. Am mai multe pe cap față de tine si totuși nu m-am apucat de băutură. Zii merci ca ai loc de munca, eu ma tot chinui, caut și doar merg la interviuri ca sa primesc răspuns "va sunam noi" sau ca să las actele și mă vor contacta ei "la Sfântul așteaptă". M-am saturat câte adeverințe am tot scos de la medic de familie sau cazier și să rămân fără ele din cauza angajatorilor neserioși. Sau când sa ajung la semnarea contractului sa găsesc alte spețe pe care nu le-am discutat și acolo din nou refuz. Recent am aflat ca are și mama cancer și cel puțin in ultima luna am dus o lupta sa găsim loc prin bilet de trimitere pentru niște investigații. Liste de așteptare chiar pe 7 luni, iar mai repede dacă doreai în schimbul sumei de 2200 lei. Bani pe care nu ii am pentru că nu am loc de munca. Pana la urma am găsit ceva pentru mama decontat de CNAS, dar stresul te termină. Mai muncesc ocazional, fac tot ce pot, dar nu îmi pierd speranța că voi gasi loc de munca pana la urma. Mereu există câte o portiță de scăpare pentru orice problemă. Și nu îmi pierd nici speranța cu sănătatea mamei pe care o vad și peste 30 ani încă în viață. Și totuși nu m-am apucat de băutură. Tata a murit de la băutură când eram copil și nu vreau sa ii apuc pe urme. Asta este doar o parte din problemele mele. Și tu zici ca ești nemulțumit și ca treci printr-o perioadă ciudată? Suntem unii mai stresați dar totuși mai optimiști. Dacă vrei schimbare, lasă bautura. Și nu mai apleca urechea la ce zic colegii de munca. Mintea prostului este mereu odihnită. Iar dacă vrei ca și prietenii tai sa nu te mai critice, atunci trebuie schimbat ceva. După cum am spus : băutura.

Eu dacă as fi prieten cu tine, m-aș îndepărta de tine știind că obișnuiești să consumi alcool. Oarecum oamenii de gen mă enervează.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

În primul rând renunța la băutură!
Băutura e un refugiu, cu siguranță NU o soluție!
Soluția este să renunți la băutură, dacă nu vei renunța la băutură, vei renunța, practic la propria viață! Vei ajunge ceea ce cei din jurul tau îți spun că vei ajunge, și îți vei plânge singur de milă.
Ceea ce îți faci cu propria mână se numește lucru manual. Tu alegi CUM îți trăiești viața! Dacă vrei să scapi de o supărare, ei bine NU te băga în una mai mare! Bețivii, drogații, dependenții de jocuri de noroc... ORICE Dependentă pe lumea asta, începe fie dintr-o joaca ( prostie " copilărească" ), fie dintr-o traumă, supărare mare, un " refugiu" în fața problemelor vieții, ( un refugiu, nepotrivit ), fie din dorința de a sărbători viața. Chestia e, că dependenții își vor găsi mereu un motiv pentru a nu se dezlipi de dependenta lor. Uneori, doar mormântul îi desparteste de patima lor.
Dacă asta vrei, asta dorești pentru tine, atunci e mai bine să renunți definitiv la ideea de familie, măcar nu vor avea și alte suflete de suferit de pe urma deciziei tale de moment.
E DECIZIA ta până la urmă.
Tu alegi ce faci cu viața ta, dacă viața ta va căpăta formă și culoare sau dacă, din contră ți-o vei distruge cu propriile mâini, propriile DECIZII. E o decizie să alegi să bei, să te cufunzi în amar și băutură când sunt atâtea alte lucruri în care poți alege să te refugiezi.
Alegi să Lupți și să trăiești ( să te bucuri de viață ), sau să suferi și să mori.
E o decizie și totodată o ALEGERE. CE ALEGI?

Cu siguranță ești o persoană puternică, însă încă nu știi!
O dezamăgire nu înseamnă un eșec, căci orice șut în fund e de fapt un pas înainte!
Succes!

| En3Rgi a răspuns:

Vrei un sfat scurt si la obiect pentru toata situatia ta? Lasa bautura, simplu.
Daca vrei o viata mai buna pentru tine si o potentiala viitoare relatie, taie total alcoolul din viata ta, iti vezi de job ul tau(nu conteaza ca este salariul minim, succesul in viata nu este demonstrat prin bani si materialism, ci prin ce om esti si cat de fericit poti sa fi cu ce ai) si apuca-te sa incepi sa devi mai bun, prin asta ma refer sa incepi sa faci sport de exemplu.

Daca vrei ceva bun pentru tine atunci trebuie sa incepi sa faci chestii bune pentru tine si sa le scoti pe cele negative. Uita de alcool, incepe sa faci sport, sa iei aer curat in timpul liber, poate sa citesti carti, taie legatura cu toti oamenii toxici care vor sa te doboare, nu ai nevoie de ei, si invata sa te multumesti cu ce ai, pentru ca repet succesul nu e determinat de bani.

| Dariaa90 a răspuns:

Atâta timp cât conștientizezi ca ceea ce faci tu este greșit, deja înseamnă mult, înseamnă ca ai toate șansele sa ți revii la propria normalitate. Un pic de curaj, și da, nu sunt adepta foștilor in viața, însă dacă domnișoara/ doamna te dorești in viața ei, poți încerca, decât sa trăiești mereu cu gândul ce ar fi fost "dacă".

| PaulStefan74 a răspuns:

Imi pare rau pentru experientele tale si pentru oamenii din jur care nu par sa te inteleaga si se comporta asa mizerabil. Iti recomand sa iti cauti prieteni noi care sa te inteleaga si sa te accepte asa cum esti, nu are sens sa vorbesti cu "amici" care rad de problemele tale. Doar fiindca seful / colegul erau cumva la varsta ta, aia era viata LOR, nu A TA. Nu trebuie sa faci ce faceau ei, cui ii pasa ce faceau ei la varsta ta? Sper sa ajungi fericit!