| justme2025 a întrebat:

as vrea sa-mi spuneti niste carti frumoase de citit kiss

Sunt in clasa a 7-a si nu prea stiu ce sa mai citesc.

Help me! Cele mai multe carti primesc funda!kiss

20 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cand eram de varsta ta imi placea sa citesc carti de capa si spada. Asa ca am citit carti de Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Paul Feval. Cateva exemple pot sa-ti dau - Cei trei muschetari, Dupa 20 de ani, Cei patruzeci si cinci, Vicontele de Bragelone, Gemenele, Cavalerul D'Harmental, Cavalerul Reginei, Cele doua Diane, Contele de Monte Cristo, Doctorul Misterios, Fiica marchizului, Georges, Robin Hood (varianta lui Dumas mi-a placut mai mult decat varianta originala a lui Henry Gilbert)... (toate sunt de Al. Dumas). De Paul Feval am citit Cocosatul, Fiul lui D'Artagnan, Fiul lui Lagardere, Misterele Londrei, Manusa de Otel. Iar Zevaco mi-a ramas in minte pentru ciclul Cavaleriilor Pardaillan (Cavalerii Pardaillan, Epopeea Dragostei, Fausta, Fausta invinsa, Fausta si Pardaillan, Fausta, Pardaillan si Fiul... ), desi am citit si Puntea suspinelor sau Nostradamus : Regele intunericului.
Cam in aceiasi perioada de timp am citit si cartile lui Jules Verne (Inconjurul lumii in 80 de zile, Copiii capitanului Grant, Insula cu elice, Vulcanul de aur, 20000 de leghe sub mari, 800 de leghe pe Amazon, Capitan la 15 ani, Cinci saptamani in balon, Insula misterioasa, Doi ani de vacanta, O calatorie spre centrul pamantului, Castelul din Carpati, Testamentul unui excentric, Steaua Sudului... ).
Dintre autorii romani pot sa-ti recomand - Cismigiu & Co. de Grigore Bajenaru; Ciresarii de Constantin Chirita; La Medeleni de Ionel Teodoreanu;
Depinde de gusturile tale in materie. Pot sa-ti placa cartile politiste si atunci poti citi carti de Agatha Christie, Georges Simenon, Maurice Leblanc. Foarte mult mi-au placut cartile Rodicai Ojog Brasoveanu - atat cele politiste cu Melania personajul principal (Melania si misterul din parc, Buna seara Melania), cat si cele istorice, de capa si spada - cum ar fi Agentul secret al lui Altin Bey, Letopisetul de argint, Logofatul de taina, Ochii Jupinitei, Vulturul dincolo de cornul lumii.
Daca iti plac cartile cu indieni, piei rosii si cowboy - autorii potriviti sunt Karl May (Winnetou, Old Surehand, Comoara din Lacul de argint, Testamentul incasului, Valea Mortii... ) sau James Fenimore Cooper (Calauza, Ultimul mohican, Preeria, Vanatorul de cerbi).
Despre cartile aparute mai nou nu scriu pentru ca in mod sigur de ele vei afla de la colegi, de la librarii sau biblioteci. Pe vremea mea nefiind atatea moduri in care sa-ti petreci timpul nu aveam altceva de facut decat sa citim. Si acum iubesc aceste carti si mi le amintesc cu placere pe toate. Doar scriindu-le titlul mi-am amintit cuprinsul lor si am petrecut ceva timp in compania amintiriilor. Iti doresc sa citesti cate ceva din acestea si daca vrei putem sa povestim pe marginea lor.
Toate cele bune,

| Siracuzia a răspuns:

Stiu carti foarte frumoase pentru varsta ta(unele sunt romane, dar sunt superbe).
La Medeleni, Recreatia mare, Ciresarii, Colt Alb, Singur pe lume, Print si cersetor, Valea Frumoasei, 1000 si 1 de nopti, Aventurile lui Mark Twain, Ocolul pamantului in 80 de zile, Mandrie si prejudecata, Legendele Olimpului. Ti le recomand cu caldura.happy

| mihaibrasov a răspuns:

Hector Malot - Singur pe lume

| Lollypop a răspuns:

Pai eu citesc momentan Tara Duncanhappy. E destul de groasa si in serie sunt 10 carti, dar din pacate nu am gasit la biblioteca din orasul meu decat 4happy. La unele parti o sa te si amuzi.Este vorba despre o sortitoare foarte puternica si sunt si povesti despre adolescenti. Daca o citesti vei observa ca Robin, un elf, este nebun dupa ea:devil). Asa ca bafta la citit!happy a da: stiu ca nu am dat prea multe carti, am dat decat una, dar consider ca sunt destul de groase.happy

| ATHOS a răspuns:

In Colectia Adevarul a aparut intreaga opera a lui Jules Verne. Merita citita in intregime.
Poti citi de asemenea opera lui Alexandre Dumas(autorul muschetarilor)
Dupa ce vei fi citit cei doi autori care ti se potrivesc mai scrie-ne. O sa-ti recomandam din nou.
Lectura frumoasa!

| Onutzyk a răspuns:

Calatoriile lui Guliver de J. Swift, Capitan la 15 ani de J. Verne, Copii capitanului Grant de J. Verne, Frankestein de M. Shelley, Odiseea de Homer, Iliada de Homer, O calatorie spre centrul Pamantului de J. Verne, Heidi de J. Spyri, La Medeleni de I. Teodoreanu, Mizerabilii de V. Hugo, Cel mai iubit dintre pamanteni de M. Preda.

Si... Amurg [daca nu ai facut-o deja]. E super cartea! Incearc-o!

Sper ca te-am putut ajuta. fundita?

| chemicalX a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea
Cismigiu & Company
La rascruce de vanturi
Marile Sperante(merita citita)
Pantalonii Calatori
Singur pe lume
Harry Potter
Corigent la limba romana
Ciresarii
Iliada

| chemicalX a răspuns:

Ar mai fi si 2000 de leghe sub mari, foarte frumoasabig grin

| zalisa a răspuns:

Anna Karenina
Mandrie si prejudecata
La rascruce de vanturi
Ciresarii
Contele de Monte-Cristo
Dumnezeu numara lacrimile femeilor
Magicianul
Dincolo de nisipuri
Morometii
Florin scrie un roman
Ion
huhlaughing
îți recomand din toata inima cărțile astea, eu am reușit să le citesc vacanța asta pe toate i sunt fffoarte frumoase!
Și eu tot in a7a trecbig grin

| BughY a răspuns:

Eu zic sa citesti toate povestile de jules verne ca o sa iti trebuiasca in a 8a si a9a in total cred caa is vreo 40

funda?

| wolfer18 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7-a laughing. Sper s-o intelegi, si sa te impresioneze, desi ar mai trebui sa astepti 1-2 ani ca sa o citesti cu adevarat.

| icsulescu a răspuns:

Coliba unchiului Tom - Harriet Beecher Stowe
Print si Cersetor - Mark Twain
Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain
Aventurile lui Huckleberry Finn - Mark Twain
Hanul Ancutei - Mihail Sadoveanu

Si cam atatea imi trec prin minte, caci la liceu citesc niste carti foarte plictisitoare: cu morti, sinucisi, spanzurati...

| Tiby a răspuns:

Toate panzele sus, la medeleni, 3 intr-o barca, cei 5 PURCELUSI, misterul din trenul orient express, slam, moby dick. astea sunt cele care le-am citit eu, dar nu stiu daca le-am spus pe toate. daca imi mai amintesc te contactez pe privat

| Tiby a răspuns:

Ps: si eu sunt tot a 7-a

| DanDannn_9120 a răspuns:

Scris pe trup;
Tratat despre mangaieri;
Paulo Coelho - Unsprezece minute;
Orasele invizibile - Italo Calvio;
Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi;
Jhon Perkins- Confesiunile unui asasin economic;
Furie -Salman Rushdie
322 de vorbe memorabile ale lui Petre Tutea
Calatorie spre mine insami -Ileana Malancioiu;

toate de J.R.R. Tolkien (editate de C.Tolkien)
1."Unfinished Tales 1"
2."Unfinished Tales 2"
3."The Lays of Beleriand"
4."The Shaping of Middle Earth"
5."The Lost Road and Other Writings"
(am auzit de la prieteni ca sunt interesante)

| Meticulosul a răspuns:

Inteligenţa emoţională Şi puterea magică a gândului. le găseşti la editura curtea veche

| sticksulet a răspuns:

Si eu trec in a 7-a
si vara asta am citit harry potter 5 si 6
daca vrei sa incepi seria, ia-o de la nr 1

| ASPLiacy a răspuns:

-Hanul Ancutei-M.Sadoveanu
-Nuvele de Caragiale
-Twilight
-Jurnalele Vampirilor
-Singur pe lume-Hector Malot
-Vraciul

etc.

| AllStarConverse a răspuns:

Robinson crusoe.este foarte frumoasa
ciresarii.toate volumele
aventuriile lui tom sawer
ocolul pamantului in 80 de zile

| ramo96 a răspuns:

Mihail Drumes - Invitatie la vals, Elevul Dima dintra saptea, Scrisoare de dragoste
George Calinescu - Enigma Otiliei
Octavian Paler - Viata pe un peron
Miecea Eliade - Romanul adolescentului miop
Contantin Chirita - Ciresarii
Agatha Christie - Zece negri mititei
Arthur Connan Doyle - Aventurile lui Sherlock Holmes, Memorilelui Sherlock Holmes

fundita big grin