| dariusradu a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Nu imi mai porneste pc-ul.Cand aprind monitorul beculetul se face portocaliu si nu se aude nimic nici un sunet nica ala ca a intrat in windows.Si de la calculator se aude doar cooler-ul.

Spuneti-mi ce sa fac ca nu stiu deloc. :'(

Răspuns Câştigător
| UretuClaudiu a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema,isi revine el automat pentru ca se restarteaza singur,daca nu merge,aprinde-l pana se aprinde monitorul.Dar fii atent, cand opresti pc, nu mai opri si monitorul pentru ca nu e bine, lasa-l cu beculetul portocaliu, ca apoi sa se aprinda automat odata cu pc.
FUNDA!

5 răspunsuri:
| BazikR1 a răspuns:

Incearca sa schimbi cablul acela care face legatura intre unitate si monitor (albastru) am uitat cu se numeste ceva gen WSP probabil dar este acela lat si albastru sper ca ti-am fost de folos happy

| CristiCryss3 a răspuns:

Am avut aceeasi problema. Poate nu o sa crezi, dar praful este de vina.Curata-l inauntru, cel mai probabil procesorul, sau cooler-ul acestuia este infundat! Nu ar strica, daca curatirea ar fi facuta de niste experti!

| AvramovC a răspuns:

Daca ai placa video dedicata incerca sa muti cablul la cea integrata. Daca nu merge inseamna ca placa de baza este stricata.

| gggdaSQWS a răspuns:

Misca ramii ( scoate-i si baga-i inapoi) la fel si cu placa video! Eu asta am facut si a functionat! happy Funda?

| Razvanzrk a răspuns:

Pai, pentru inceput letul portocaliu al monitorului spune ca e in stand-by ceea ce inseamna ca nu primeste date de la unitate.
Daca spui ca iti functioneaza cooler-ul inseamna ca sursa iti functioneaza; daca nu auzi nici un ticait asta inseamna ca si hardul merge; ceea ce ma duce la concluzia ca ai ceva de pe placa de baze stricat: placa video, sau procesorul, sau poate s-a ars cu totul placa de baze. Du-ti unitatea la un depanator ca sa aflii exact care e problema.