| Monster10 a întrebat:

Cum intelegeti expresia : "Dati un cal celui care a spus adevarul, ca el sa poata fugi dupa ce l-a spus "

Răspuns Câştigător
| Carmen27 a răspuns:

Adevarul raneste pe multe planuri si ii afecteaza cel mai mult pe cei mincinosi, de aceea cel care a spus adevarul trebuie sa fie protejat impotriva celor care vor sa ingroape acel adevar.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai adevarul doare, iti trebuie curaj ca sa spui adevarul si in multe situatii ai de suferit dupa ce il spui. Asa interpretez eu afirmatia respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haiducii erau adevăraţi şi asta le-a adus multă suferinţă. Haiducii aveau cai. Fără cai erau morţi.

| SoBerzerk a răspuns:

Probabil că se referă la momentele de sinceritate, când, spre exemplu, poţi spune lucruri care dor la adresa cuiva, iar din această cauză ăla să vină după tine şi să-ţi facă rău.

| mada225 a răspuns:

Pai adevarul doare, iti trebuie curaj ca sa spui adevarul si in multe situatii ai de suferit dupa ce il spui. Asa interpretez eu afirmatia respectiva.