| Nushcenumesapun1 a întrebat:

De unde vine expresia "Ardem ca șobolanii"?
Înțeleg ce înseamnă dar nu știu mai exact de unde vine și sunt curios

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Cel mai vechi caz pe care il stiu eu, e de pe vremea holerei.
Din cauza mizeriei boala se raspandea iar sobolanii umblau printre bolnavii care nu se puteau misca.
La un moment dat, autoritatile au luat decizia drastica de a arde tot. Sobolanii se refugiau prin beciuri unde erau prinsi la mijloc de foc. Si ardeau fara sansa de scapare.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din folclor.

| antrebarisiraspunsuri a răspuns:

De la colectiv