| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

De ce apare, la începutul cântecelor populare, expresia "foaie verde de..."? Știu ce înseamnă, dar sunt curios de ce apare.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Adica frunza de ceva...

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru GabiDumitrescu):

Știu ce înseamnă, am zis și în întrebare. Vreau să știu de ce se pune acolo, ce rost are?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Cum adica ce rost are? Balanseaza constructia sintactica. E ca "A fost odata ca niciodata" la povesti.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Cum e si in manele " banii au putere ca sa faca" asa e si la muzica populara laughing Nu cred ca exista vreo explicatie. Probabil se refera la natura, in general melodiile populare sunt despre copilarii, natura, bunici, chestii