| shumaher30 a întrebat:

Salutari tuturor. Am si eu o intrebare: Pentru a calatori (a aduce) o carabina cu aer comprimat in Romania din strainatate - (avand permis acolo de detinere si utilizare, inregistrat la Politia locala din orasul respectiv);"vorbind in Europa"; ce anume mi-ar trebui sau mai bine zis daca va trebui si in Romania sa imi fac din nou alt permis pentru a folosi-o - (pentru tragere de tir in camp, nicidecum nu in interés de autoaparare). Si asta pe perioada vacantei de exemplu 3 saptamani - 1 luna aproximativ, o data la 2 ani cand merg si eu acasa dupa care iar ma intorc cu arma in tara respectiva. Repet : - (eu am permis si detin 2 arme, "o carabina si un pistol", permis in care aici pot avea pana la 6 arme inregistrate pe acelasi permis, fara nici un alt deranj sau examen etc., decat ca trebuie sa duc arma la Politie sa ii faca vreo 2 poze si sa imi treaca seria in permis, atata tot. Doar o inregistreaza de cate ori e sa-mi cumpara vreuna). Asa functioneaza aici. Si m-ar interesa si in Romania ce s-ar intampla daca as duce-o intr-o vacanta cu mine. Ptr. mine acesta e ca si un sport, pe care il practic cu placere in timpul liber. Un se trateaza de vanatoare si nici de autoaparare, nici decum. Doar atat, divertisment! Salutarile mele, si astept raspunsul vostru!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In anexa Legii 295/2004 (http://www.legalis.ro/......-.pdf)arma cu aer comprimat( cu viteza proiectilului mai mare sau mai mica de 220m/s) este clasificata, in functie de caracteristici si destinatie, in categoria "C- arme neletale supuse autorizarii". Destinatia acestora NU este pentru agrement( cum crezi tu!) ci pentru tir sportiv si autoaparare.

Citeste legea nr.295/2004 in forma actualizata 2011 in special articolul 115 care reglementeaza introducerea armelor si munitiilor pe teritoriul Romaniei

| shumaher30 explică (pentru alessia5158):

Multumes mult de informatie, insa se pare ca nu mi-a fost de prea mare folos deoarece linkul se zice ca a fost mutat sau ceva de genul acesta. In final nu am reusit ca sa-l citesc, am sa incerc sa ma mai documentez sau chiar sa-l caut pe acesta, daca am sa pot sa dau de el. De altfel orice informatie in plus e bine venita, sa stii. Si iti multumesc inca o data. Mi-ar place intr.-adevar sa pot sa o aduc in tara, (sa fie legal bineinteles); ori in cel mai rau caz sa-mi fac si acolo permis, adica in Romania, daca e cazul, doar ca timpul ar fi scurt de fiecare data si nu mi-ar da timp. Eu ma refeream ca un am nevoie de uz de arma in vederea autoapararii, acuma poate ca o fi admis si asta, insa eu ce vreau doar sa o folosesc in vederea unui divertisment...(tras la tinte de carton, etc, in camp sau intr-un sat unde se poate etc). Eu un intentionez sa speriu pe nimeni nici sa ma apar de nimeni, ca un cred ca ar fi cazul. Ma rog, eu poate vin cu o alta mentalitate deoarece aici intr.-adevar este alta mentalitate, si cum am zis ca pot sa am cate arme vreau, adica 6 pe o singura licenta (permis); si la fel permise pot sa-mi fac cate vreau. Idea este ca trebuie doar sa platesc 2permise daca am peste 6 arme, s.a.m.d. A parte de ca aici se pot scoate de la 16 ani permis legal de arma, si chiar si de la 14 ani insa cu insotitor. Ma rog astea sunt legile. Eu doar asta as vrea sa am in clar cum as putea proceda ca sa imi duc macar o arma sau 2 in Romania pe cale legala, si pentru vreo 3 saptamani, pentru a ma mai delecta cate-un pic atata timp cat voi fi in concediu!

| alessia5158 a răspuns (pentru shumaher30):

Inteleg ce vrei sa spui!--- incerc numai sa te ajut sa te informezi dar decizia iti apartine.
De aceea, am cautat si am gasit forma actualizata in 2011 a legii. Daca nu se deschide linkul atunci intra pe http://www.legalis.ro/......ulie-2011/
Apoi da un clik pe "descarcare(download)", scris cu rosu --- se va deschide linkul cu textul integral al legii.

| shumaher30 explică (pentru alessia5158):

Mersi mult de tot, alessia5158, aici DA se poate deschide. Functioneaza., sa stii ca am sa mai uit mai detaliat pe el, chiar maine, si sa vad ce ma mai pot lamuri si informa. Intr-adevar ai fost draguta prin faptul ca mi-ai raspuns, si iti multumesc inca o data. Stiu ca lucrurile sunt asa de complicate dintr-o tara in alta, si un fac decat sa te puna pe drumuri., acte, documente etrc! Si vorba aceea, ca eu vreau sa fiu in totalitate legal, si nu vreau sa-mi fac problema.Am sa ma uit sa vad ce se poate si ce nu se poate, o seara buna sa ai.

| alessia5158 a răspuns (pentru shumaher30):

Oriunde te-ai afla, iti doresc sanatate si numai bine happy

| shumaher30 explică (pentru alessia5158):

Mersi mult de tot. A fost o placere sa conversez cu tine. Asemenea iti doresc, tot binele din lume si poate mai tinem legatura. Salutarile mele!