| AidDja a întrebat:

Salutare,

Pentru citit, recomandati ebook reader sau tableta?

10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Tableta! Dar cel mai bine este să citești cărți clasice tipărite pe hârtie!

| RobertMoon a răspuns:

Ebook reader deoarece este gândit în așa fel încât să ofere o experiență mult mai bună de citit, are moduri unde poți citi pe întuneric fără să îți jeneze ochii, mod de lumină gen dacă citești în tren unde este lumină naturală puternică se vede foarte bine + alte chestii. Tableta este multifuncțională după cum știi, dar daca ai nevoie doar de citit ia ebook.

| Eireann a răspuns:

Foloses Kindelul aproape zilnic, imi place sa citesc si tableta imi omoara ochii daca o folosesc pentru citit mai mult de 2 ore. In plus tableta e mai mare si mai grea, nu foarte lejer de tinut in mana ca sa nu vorbim de baterie care tine mult mai mult la ereader.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de nevoile tale. Eu folosesc o tabletă (telefonul e și el bun dacă o uit acasă) și am câteva raționamente care mă împiedică să mă mut pe Kindle, deși recunosc că avantajele unuia mă tentează.

În primul rând, de pe tabletă citesc angro și pdf-uri și epub-uri. Un Kindle se comportă ciudat cu documentele pdf, ele neavând particularitatea de redimensionare a textului, iar exact acet tip de cărți e cel de care fac rost cât se poate de ușor și de gratis (se înțelege bine mesajul aici happy ). Pe Kindle merg epub-urile.

O altă chestie e că prefer formatul fizic, iar pdf-urile sunt doar suplimente la mine, nu mă bazez pe ele, nu mă hrănesc cu ele, sunt așa mai mult pentru vremuri dubioase, mai trebuie să fac și economii, să îmi cumpăr câte o hăinuță. Nu am nevoie de încă un dispozitiv (cei drept mai de specialitate) pe care să dau bani, când pot folosi ceva ce am deja, pe modul ăla drăguțel cu lumină așa ca de chihlimbar.winking

Avantajul unui Kindle e tehnologia sa care mimează cerneala, hârtia de carte, nu obosește ochii. Știu că se mișcă și mai greuț, nu răspunde imediat la comenzi, are un lag, pentru că e făcut strict pentru citit. Pe o tabletă îți mai vine să descarci și un PUBG.

Acum, vezi și tu ce te avantajează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ebook reader are un aspect mai lejer la ochi si tine bateria mult dar pe tableta poti sa le piratezi si evident e o tableta. Te ajuta atunci cand vrei mai multe format-uri, pdf ebook sunt doar cele de baza

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nici una. Recomand cartea clasică, pe hârtie.

| AidDja explică (pentru SmaraldAlbastru):

Categoric as alege si eu cartea dar am resurse doar in format electronic

| Flar3 a răspuns:

Tableta. Poate iti iei si un display mai marisor, si poti face si mai multe pe ea.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Ce ai. Nu ii neaparat sa platesti extra. Daca ai telfon, tableta, lapto, PC sau orice alt dipozitiv ii bine

| Flar3 a răspuns (pentru Visătorul_Daniel_1991):

Super raspuns. Nu trebuie sa arunci bani pe o alta tableta pe care nici nu poti stoca asa mult fara Micro SD. Funda, te rog?