| YqLmX a întrebat:

Salz TPU!
Am o problema.Am 12 ani si fumez de la 11 ani. Odata tatal meu si-a dat seama ca miroseam a tigari p mana si a zis ca fumez dar mama m-a salvat spunandu-i ca nu miroase a nimica degetele! Astazi am fumat 5 tigari si m-a durut putin capul cand am ajuns acasa! Cauza care ar fi? Si sa-i spun parintilor mei ca fumez:-s! Un sfat va rog mool

25 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Parintii tai trebuie sa afle ca fumezi. N-ar fi placut sa le spuna doctorul. S-ar putea ca durerile sa-ti vina de la tigari.Esti prea fraged.

| Ea12345 a răspuns:

Si bunicul meu fumeaza de aproape 50 de ani si nu are nimic...Cica.Decat tuse puternica, uneori cu sange, noaptea... Abia poate sa doarma.Nu mai are dinti(asta nu e poate numai vina fumatului), mana dreapta galbena, voce foarte groasa si puternica, plamani praf. daca vrei si tu, da'i bataie!

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Fumezi de la 11 ani? Daca as fi parintele tau te-as da afara din casa, dar nu inainte sa te strang de gat. Nu stiu daca te doare capul de la tigari, dar totusi ar trebui sa te lasi. Daca chiar vrei sa fumezi apucate pe la 15-16 ani, dar nici atunci nu este binehappy

| NothingImportant200 a răspuns:

Sa te lasiwinking

| Abcdefg123 a răspuns:

Pff. si ew fumez :]] dar am 14 ani blushing stiu nu e mare diferenta. Mami stie ca fumez, si nu are ce sa zica decat sa fumez pe la colturi mai bine sa stie ea.;] Daca tatal taw e raw, nu i`as spune, macar pana ai fi un pic mai mare.
Probabil nu mancasesi, sau ai fumat prea repede sau erau prea tari sau una dupa alta. :]]
Lasa ca`ti trece :*

| Domyno a răspuns:

Frate, mai degraba spune-i mamei tale, daca cu ea comunici mai bine! Stiu ca poate traiesti cu gandul, "Ei tigarile nu ma omoara", dar te omoara, crede-ma stiu (eu sunt viu, dar stiu cazuri big grin) La varsta ta, e putin spus prematur sa te apuci de asa ceva. Acum faci cum doresti tu, dar sfatul meu e sa renunti cat mai repede. Bafta

| andreeaemmma a răspuns:

Wowwwwwwwwwww si eu am 12 ani dar nici nu imi trece prin minte cuvantul fumat. Adica 5 tigari? Vrei sa ajungi in spital? De fapt fa ce vrei tuh dar eu iti spun sa te lasi. O sa iti para rau

| YqLmX explică:

Alex dc imi spui sa nu ma las ca nu mai ai cu cine fuma?laughing

| Anna_3775 a răspuns:

Nu inteleg de ce fumezi de la varsta asta. Eu i-as spune mamei mele, as rugao sa imi dea un sfat. Ea te va ajuta, si nu cred ca se va duce la tatal tau sa ii spuna ca fumezi. Eu zic ca cel mai bine e sa comunici cu ea... Doar e mama ta.

| Barbiiiiie a răspuns:

Buna! am 14 ani daca parintii sunt mai rai cu tine sfatul meu ar fi sa nu le zici big grin eu i-am zis mamei ca fumez nu mi-a zis nimic ma rog eu i-am zis daca vrea sa ma certe s`o faca acum si a zis ca nu te cert dar sa nu`i spui tatalui tau.Eu ia`si spune fiidca este un om super de gasca dar cateodata gandeste negativ si ma enerveaza [zile iti mai iei o piatra depe inima]hee hee

| DSGline a răspuns:

5 tigari mama ce va mirati eu am 16 ani si bag intr-o zi 1 pacet si laughing

Răspuns utilizator avertizat
| SnYcK3rS a răspuns:

Luiza nu este adevarat ca daca fumeaza de acum, peste 5 ani va fi in spitale.

Bunicul meu fumeaza de 55 de ani, daca nu mai bine si nu are nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce cauza fumezi? ai probleme in familie? eu zic sa te lasi d fumat macar pana la 18 ani.sau spune-le parintilor si suporta consecintele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a durut capul, deoarece nu ai mancat, sau te-ai gandit prea mult la acest lucru. Zi merci ca nu ai ajuns la un pachet pe zihappy. Si eu fumez tot de la 11 ani si am 14. Ehh.cu timpul se aduna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fii prost am 12 ani si fumez nu te lasawinking

| Tasya05 a răspuns:

Decii si eu am 12 ani si nu va intelegg delocc! Ce se intampla cu voiii? Crede-ma nu esti prima persoana care fumeaza la 12 ani. Chear acu m-am intors de la aniversarea unui prieten, unde cand parintii lui au plecat si ne-au lasat singurii la pizza totii au fumat si au baut in afara de mine.
Si acum sa trecem la subiectul despre tine. Tu esti nebun/a? Cum sa fumezi de la 12 ani? Tu nu realizezii cat rau iti faci. Si eu am tot 12 ani si mi-am promis mie, mamei, tatalui mei si lui DUMNEZEU ca nu voi fuma niciodata. si nu o voi face.
Tu te gandestii ca tu pe la 30 de anii o sa fii prin spitale si prin operatii?
vorbestee cu mama ta, SI LASATE DE FUMAT CA ITI DISTRUGII viata!
Daca imi vei asculta sfatul te vei lasa de tigarii dar asta depinde de cat esti de destept/a si daca vrei sa itelegii tot ce ti-am spus...

| M88 a răspuns (pentru Tasya05):

Si cata vointa are il ea/el si asta conteaza si eu am 12 ani si la fel m am jurat ca nu o sa fumez toata viata mea oricum nu suport fumul de la tigari dar sa fumez as ajunge n spital WTF:O:O:O:O:O:

| Raawrrr a răspuns:

Eu iti zic sa le spui parintilor si sa lasi fitzhele astea cu am fumat is tare si smecher cat despre durerea de cap poate de acolo vine oricum zile e important sa stie

| denigood a răspuns:

Iti spun eu incrarca sa negi chesta cu fumatul si incearcaa sa te lasi am patit la fel si a iesit rau sad Incearca sa nu mai fumezi azi fumezi 4 maine 3 si tot asa si cand ajungi la 1 fumezi jumate o arunci pana ajungi la 1-2 fumuri si asa te lasi (eu asa m-am lasat)
iti spun! nu e deloc sanatos eu fac handball sunt portar si de cand nu mai fumez apar mult mai bine!

| BlackWolfDan a răspuns:

Am 13 fumez la fel ca tine de la 11 nu am avut probleme nu stiu ce sa zic.Ai tras in piept asa se intampla stiuhee heeFumator de Kent 8 laughing

| catta_8008 a răspuns:

Staful meu ar fi daca fumezi ...totusi inainte sa mananci ceva. Eu fumez de fata cu mama si nu imi zice nimic. prima data cand m-a prins eram in bucatarie si fumam dimineata si me-a zis doar " Daca vrei sa fumezi e sanatatea ta la mijloc dar sa nu te apuci de altele" cum ar fi alcoolul sau drogurile... Intradevar fumatul nu este sanatos

| cocolinafitedulci a răspuns:

Pai in 1 rand ati pui viata in pericol si daca nu le spui parintilor tai cat mai repede ati garantez ca peste 4, 5 ani vei sta prin spitale asa ca gandeste-te bine la ce faci. si eu fara sa vreau anul trecut incepuseram sa fumez doar vroiam sa probez dar apoi incepuseram zi cu zi mai mult trecusera o saptamana dar mi-am dat seama ca imi pun viata in pericol dar nu e chestia dar vreau sa traiesc mai mult macar pana la 99 de ani e suficient, dar apoi nu mai puteam sa mai fumez simteam ca la cate mai multe fumuri luam mai mult ma lua ameteala bun cand am ajuns acasa depe drumuri ca veniseram si de la soala nu mai puteam sa merg pe strada deci eram ametita total parca fumaseram marihuanalaughing pana la urma am ajuns acasa si i-am zis mamei mele ca imi era rau si nu am fost la scoala vreo 5 zile si am zis ma las de tigari si asa s-a intamplat. cea mai oribila saptamana din viata meacrying

| Marius_1325 a răspuns:

Ba copil incostient la 11 ani plamani tai sunt mai mari putin decat palma, in timp ce fumezi raman pe loc iar pe la 30 de ani cu plamani unui copil de 11 este foarte nasol o sa mori la 40 de ani, asa iti trebuie, lasate cat mai ai timp

| Luiza_8910 a răspuns:

Daca vei continua gandeste-te ca peste 5 ani vei fi doar prin spitale pentru o prostie care ti-a facut placere in primii ani. iar primul lucru care ar trebui sa il faci e sa le spui parintilor tai, ei te-ar intelege cel mai bine si te-ar ajuta sa te lasi de fumat. ia treaba in serios si nu o lasa pe mai tarziu pentru ca numai tu ai de pierdut.eu te rog frumos sa iei in serios acest lucru si sa te opresti chiar da e greu dar te vei lasa cu timpul si nu iti fie frica sa le spui parintilor! noroc!