| Cokkie a întrebat:

SAll TPU.
Am o problema.Am 12 ani si fumez.sad
Astazi am fumat 5 tigari! Cauza care ar fi? Si sa-i spun parintilor mei ca fumez:-s! Un sfat va rog mool dau fundanail bitingcrying((
PS:Credeti k ma vor omora? colega mea i-a zis lu masa si nu i-a facut nimic.deci?crying:-ss

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

E foarte nasol sa fumezi 5 tigari pe zi la 12 ani. Asta e din cauza ca tigarile au ceva in ele care iti provoaca dependenta. Ca drogurile, te droghezi o data, vrei mereu dupa. In plus fumatul iti distruge plamanii si ficatul. te-as sfatui sa te lasi, macar sa incerci sa iei plasturi deia care te ajuta sa te lasi.

Daca colegei tale parintii nu i`au zis nimic inseamna ca, ii intereseaza catusi de putin de sanatatea fiicei lor. Nu trebuie neaparat sa le spui parintilor dar sa te lasi. Sa le spui doar in caz ca nu te poti lasa si vrei sa te ajute sau ca sa stie. Nu trebuie sa-ti fie frica de reactia lor.

Bafta`!

10 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Bună! Cauza este inconştienţa.Eu spun să afle părinţii tăi de la tine decât din altă parte.E o tâmpenie ceea ce faci şi o să ajungi rău.La vârsta ta e exagerat.

Şi de ce să te omoare ei? Lasă că te termină ţigările înainte să pună ei mâna pe tine.Iar colega ta... tot 12 ani şi fumează? Dumnezeule, ce-au ajuns copiii în ziua de azi.

Încearcă să te laşi până nu e prea târziu.

| ReadAllAboutMe a răspuns:

La 12 ani? Esti nebuna fato! Cum sa fumezi la varsta asta!

| Addox a răspuns:

Nu cred ca te vor omorai parintii, dar ai mari sanse sa te omoare tigarile. daca fumezi de acum, la 22 de ani, de exemplu, vei avea deja 10 ani de inhalat tutun! plamanii tai vor arata ca ai unui om de 50! fiecare zi de fumat cinteaza, la fel cum conteaza si fiecare zi fara tigari. eu te sfatuiesc sa le lasi si sa mai castigi timp. propune-ti sa rezisti fara sa fumezi macar pana la 14 ani, de exemplu.
uite si un articol care te-ar putea ajuta: http://www.addox.ro/timp+liber/toti+fumeaza.+eu+de+ce+sa+nu+o+fac%3F/7

| crystyn3lmp3 a răspuns:

@addox E usor sa spui unui fumator sa se lase de fumat... Cokkie nu stiu ce sa-ti spun mai clar dar fa tot posibilul sa te opresti daca se poate,nu esti smecher daca fumezi,ca pun pariu ca anturajul te-a impins "ia ma trage si tu un fum,fii barbat,daca esti smecher fumezi daca nu esti fraier,ia d-aici fumeaza" si ai "pus botu" la vajeala lor,daca crezi ca nu te poti opri spune-le,nu amandurora odata, spune-i doar mamei tale daca ea e mai intelegatoare si ea i va spune altfel tatalui tau, sau invers. oricum nu ai ce pierde...doar nu te v-or bate pana te v-or omorawinking

| Lexiiie a răspuns:

Uite, nu or sa te omoare, dar probabil te vor pedepsi...Nu e neaparat sa le spui daca nu fumezi de mult timp si daca nu esti dependenta.
Inceraca sa te lasi, pentru ca iti vai distruge plamanii si daca vei continua asa,nu o sa mai trebuiasca sa le spui tu parintilor,pentru ca vor afla ei.
Sper sa te lasi si sa mai astepti cu fumatul pana la o varsta mai inaintata, sau mai bine, nu mai fuma deloc! kiss

| biscuiteletau a răspuns:

Faa...Nu ma baga si pe mine k te bat
Maine!

| M88 a răspuns:

Eu nu inteleg un lucru si eu am 12 ani dar cum dracu faceti rost de tigari puneti alti copii mai mari sau aveti anumite persoane care va da ca eu nu inteleg!
Tigarile sunt pentru minori WTFconfusedX-(
P.Sbig grinoar v am intrebat ca eu in viata mea nu o sa ma apuc de fumat!
P.S 2:Stiu ca iti este greu sa te lasi dar cel mai bun sfat (dat de mai multi oameni ) LASA TE NENE VREI SA AJUNGI INTR UN LOC FRUMOS NUMIT RAI DE AKM?

Răspuns utilizator avertizat
| Cokkie explică:

Mersi mult pentru raspunsuri:X.da:-sslaughing

| Anonymous615KS a răspuns:

Eu nu fumez 5 tigari pe zi si sunt fumator de aproximativ 4 ani happy