| onutzaony a întrebat:

Spuneti`m si mie pagina sau pasajul nu stiu... din biblie unde scrie cum va fi sfarsitul lumii. sau cam asa ceva... va rog

Răspuns Câştigător
| Tudor_4193 a răspuns:

În Biblie, acesta este un subiect foarte important. Multe dintre cărţile profetice ale Vechiului Testament vorbesc despre acest lucru (de la Isaia la Maleahi). În Noul Testament, cele mai importante pasaje care tratează acest subiect sunt: Matei 24:4-44, Marcu 13:5-33, Luca 17:20-37, Luca 21:8-36, 1 Tesaloniceni 4:14-5:3, 2 Tesaloniceni 1:6-2:12, 2 Petru 3:3-12 şi Apocalipsa.

Un rezumat al cuvintelor rostite de Iisus în Matei 24 arată că sfârşitul lumii va include următoarele aspecte:

* Războaie şi veşti de războaie
* O naţiune se va ridica împotriva altei naţiuni şi o împărăţie împotriva altei împărăţii
* Foamete şi cutremure
* Profeţi falşi, care vin în Numele lui Iisus
* Mulţi oameni vor fi înşelaţi de profeţii falşi
* Profeţii falşi vor face semne şi minuni
* Adevăraţii creştini vor fi persecutaţi
* Dragostea oamenilor pentru Dumnezeu va descreşte
* Evanghelia va fi predicată în întreaga lume
* „Urâciunea pustiirii" (un lider mondial, care se va da drept Dumnezeu)
* Mari nenorociri
* Modificări ale soarelui, lunii, stelelor
* Adevăraţii urmaşi ai lui Iisus vor fi adunaţi în jurul Lui
* Întoarcerea lui Iisus
* Iisus îi judecă pe oameni pe pământ

Uita-te si aici: http://www.youtube.com/watch?v=SC72jgmai1U

4 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Din ce am inteles nu scrie in biblie cum sa o sa vina sau cand o sa vina.Se bat doar apropouri.Cum ar fi" clipele de dinaintea dezastrului vor fi grele.

| Ion a răspuns:

Ii la sfarsitul Bibliei. se numeste apocalipsa dupa Ioan. ii ori la sfarsit, ori la inceputul Bibliei. am citit-o. ii destul de interesanta.

| AllieAyl a răspuns:

In Matei 24:21-31 sunt prezentate lucrurile care se vor intampla inainte de a veni sfarsitul si chiar si in timpul lui.Mai arata si 2 Timotei 3:1-5 cum vor fi oamenii inainte de a veni sfarsitul

Întrebări recente