| Seiran a întrebat:

Stie cineva cum pot invata coreana in maxim 4 ani? Stiu ca e aproape imposibil intr-un timp atat de scurt pentru o limba atat de grea, dar sunt in criza de timp.

Si va rog, fara raspunsuri de genul 'De ce sa inveti coreana? Apuca-te mai bine de japoneza/chineza etc.'. Chiar nu am nevoie de alte limbi

Răspuns Câştigător
| ALEXANDRA1356 a răspuns:

Te duci in coreea?
Uite, eu la scoala ma chinuiam sa invat engleza bine, si tot nu reuseam.
In vacanta mare, am stat toata vara in anglia la tatal meu. Am invatat limba bine (traing printre ei inveti fara sa iti dai seama)
Asa si tu, daca ai trai printre coreeni, ai invata limba mult mai usor.happy. Asa este cum ai spus tu, aproape imposibil! happy

18 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Google translate

| Shery a răspuns:

ITi place Taemin, huh? :))
Nu ne-ai spus cati ani ai, ce studii ai... conteaza. Si eu incerc sa invat coreana, de la drame si filme mai mult, deja stiu cateva cuvinte. Sunt site-uri pe net de invatat coreana online, dar sunt toate in engleza.
http://www.learnkorean.com

http://www.koreanclass101.com (asta e cel mai bun)

Am cautat si anual de coreana pentru incepatori, dar sa stii ca nu gasesti. Eu, cel putin, nu am gasit.
Coreana poti invata ca lumea doar la facultate, unde exista sectia de engleza-coreana, insa se face doar odata la 3 ani, pentru ca nu au elevi. De asemena poti sa urmezi un master in limbi est-asiatice(asta intentionez sa fac eu) unde inveti chineza, coreana, japoneza.
Succes!

P. S. Mie imi place Key de la Shinee :D

| SongHyeRa a răspuns (pentru Shery):

Si eu il ador pe Key si si eu caut cursuri de coreeana :X:X inca nu am gasit nimicsad

| Shery a răspuns (pentru SongHyeRa):

Nici eu nu am gasit sad

| Seiran explică:

@hyuna
Aha.Si pana te-ai facut mare tu nu ti-ai dat seama ca ai trasaturi asiatice? raised eyebrows

| crystynel23 a răspuns:

Ai putea sa te uiti las seriale coreene pe tvr1 de la 6 : 50, eu asa stiu cateva cuvinte... mamanim, peha, qon qo su mi da,... funda/

| Lotte a răspuns:

Eu zic sa cauti niste cursuri intensive de coreana. Uite, eu vreau sa fac la facultate chineza.Si e tot imposibil sa o invat in 3 ani cat dureaza facultatea... Dar o sa ma chinui big grin
Imi pare rau, nu stiu cat te ajuta asta...Era doar o idee...

| Andreea114820 a răspuns:

Uita-te la serialul de pe tvr1 la 6:25 ca si eu ma uit

| oAnna a răspuns:

Daca le ai cu engleza inveti mai usor deoarece nu prea gasesti lectii online in romana http://www.youtube.com/watch?v=ZJ0-F-b8Agk&feature=related si sunt mai multe video-uri in stanga a doua oara iti descarci un dictionar in pc de romano-coreeana, te mai uiti pe alfabet http://www.youtube.com/watch?v=CdiR-6e1h0o sau http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0 apoi cauta filme in coreana si le vezi cu traducere in romana... o sa dureze mult, dar totul are un inceput, iti bagi picioarele intr-un lighean cu apa rece si inveti coreeana :) succes!

| nopenopenopenoope a răspuns:

Buna eu m-am apucat de ieri cu site'ul asta: http://love-korea.forumulmeu.ro/t10-alfabetul-coreean sper sa iti fie de folos si bafta multa la invatarea limbii;))
P.S sa stii ca nu e asa de grea;))

| hyuna a răspuns:

Eu am invatat coreana in 40 de zile

| hyuna a răspuns:

Eu sunt din coreea dar chiar dupa o zi de la nastere m-am mutat in Romania dupa aceea (cand m-am facut mai mare)parintii mi-au spus ca sunt din coreea de sud si atunci m-am apucatsa o invat mama mi-a cumparat o carte metoda larrouse si am invatat coreeana 40 de zile

| akary1997 a răspuns:

Uite aici http://www.lectiidecoreeana.blogspot.ro/eu de aici am invatat cat de cat sper ca te va ajuta

| danyiii2012 a răspuns:

Si eu iubesc Coreea ♡...si as face orice ca sa ajung acolo...nu e foarte grea limba, daca o auzi cat mai mult...adica in melodii, filme, etc...acestea sunt site'urile de unde poti invata ☺..pe fiecare este cate ceva folositor...si de pe unul din ele poti comanda dictionarele care iti pot fi extrem de folositoare

| Ruxandra_9735 a răspuns:

Eu una m-am apucat sa o invat de pe site-ul talktomeinkorean.com, unde sunt lectii frumoase, simple si interactive create de coreeni in limba engleza.Am de gand sa studiez limba aceasta la facultate, dar trebuie sa ma decid intre cea de la Cluj si cea de la Bucuresti.Cea de la Bucuresti pare nesigura din punct de vedere al anilor in care aceasta specializare se face.In orice caz, pentru inceput si daca stii limba engleza, iti recomand site-ul acela. Apoi, citeste comentariile de la post-ul acesta, sunt multe care te-ar putea ajuta pentru ca ofera informatii referitoare la meditatii/cursuri: http://irina.headidea.ro/......nt-page-4/

| 천지 a răspuns:

Http://www.compendium.ro/......unturi.php

uite aici meditatii de coreeana. ti-o recomand pe monica tudoran, eu am facut cateva ore cu ea si e super.din pacate eu am renuntat din motive personale, nu ca n-ar fi ea ok. good luck!

| Giurgea_Adynutza_1991 a răspuns:

Sti si eu imi doresc ca si tine sa invat coreana dar imi este foarte greu mi se pare imposibil.