| Carl a întrebat:

Stiu ca o sa sune ciudat dar asta e.Stiti carti cu sirene scrise de autori romani sau straini? Ma refer la carti adevarate NU de copii mici.Si mai e ceva nu Mica Sirenawinking. Multumesc

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cel mai vechi si cunoscut episod in care eroine sunt sirenele este cel din Odisseeea lui Homer.In acel pasaj isi are, de altfel, originea si cunoscuta sintagma"cantec de sirena"care desemneaza o atractie irezistibila si periculoasa.

| andreikai a răspuns:

Stiu ca nu este vorba despre o sirena... dar poate ajuta http://www.piticipecreier.ro/carte/17556-Omul-amfibie.html