| SnicK a întrebat:

Sunt elev de clasa a 8, nu premiant sau asa ceva, de not 6-7-8 si ma gandeam daca chestie asta cu ...asa am auzit despre TESTARE ca daca iei sub 5 nu mai intri la liceu, adica? Am auzit ca se face nu stiu ce calcul cu notele de la tezele de pe a 7 acelea nationale, acolo am avut La mate 5 si la Romana 6.45,la romana nu e problema dar la mate... daca iau sub 5. de ex un 4 mai pot merge la liceu ori doar la Scoala de arte si Meserii?
Adica totusi, pentru cei cu emotile pana la creier, care merg la testare si primesc nota 4 si ei de fapt is de nota 9 ce e?
Colega de banca e premianta, si azi cand au venit simulariile la romana am luat nota mai mare ca ea...pf?
Premianta printre cele mai bune din scoala e in clasa mea si e de nota 10 si la o teza la matematica abia a luat 5 si. ea e de 10.
Pai atunci cred ca anul asta jumatate de elevi vor avea sub 5 si toti vor merge la S. A. M.
Imi puteti explica va rog?

Răspuns Câştigător
| lilboutique a răspuns:

Si eu sunt clasa a 8a:d.
Nu, nu ramai p dinafara. deci intri la liceu si daca iei sub 5, dar notele astea conteaza la media de admitere.
Uite cum se calculeaza media:
2 x media claselor 5-8 + media tezelor cls 7 + media testelor astea nationale, totul impartit la 4.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca trebuie sa inveti mai mult la mate, in acest fel iti cresti sansele de a intra la profilul care vrei, se stie ca repartizarea se face in ordinea mediilor.

| Incubus a răspuns:

Nu va mai faceti griji de notele de la simulari, nu se trec in catalog si sa iti spun o faza pe care poate nu o stiai; e bine sa iei ote mici, de ce:pentru ca aceste teste nu se dau doar ca sa va obisnuiti voi cu sistemul si emotiile...ci si ca sa se stie nivelul de inteligentea al elevilor (un simplu test)daca testul iese prost rau atunci si subiectele vor fi mai usoare la testul real, in general iese prost la simulari ca sunt si mai grele subiectele, nu stiu daca ai inteles dar daca iese prost simularea la test va fi mai usor iar daca iese bine inseamna ca puteti si la test o sa va dea teste mai grele, adica naspa, mai greu