| Cristina788 a întrebat:

Sunt geloasa pe sora lui! Prietenul meu mai are o sora mai mare (este super figuranta si chiar prea dura)... Tot timpul cand il sun este cu ea, aseara l-am sunat mancau impreuna, acum cateva zile l-am sunat sa ne intalnim si mi-a zis ca nu poate ca are sora-sa o problema, si nici macar nu mi-a mai raspuns dupa aia. Seara se duce s-o ia pe sora-sa de la liceu, dar pe mine de ce nu ma ia?
Deci tot timpul si-l petrece cu ea mai ales ca ea este singura si nu are prieten, cand iese el cu baietii o ia si pe ea. Aseara l-am sunat si in momentul in care vorbeam cu el nu stiu ce naiba faceau acolo ca i-am auzit vocea lu sora-sa, a zis: Cum imi sta? sunt frumoasa? il intreba pe el. Nu cumva ii cam place de el? Pai asa se vorbeste cu un frate? cum adica il intreba daca e frumoasa?

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mi se pare ceva absurd sa fii geloasa pe sora cuiva. E pur si simplu inexplicabil. Inteleg ca te deranjeaza situatia asta pentru ca el nu prea are timp pentru tine. Ce vrei sa spui tu este ca ai anumite resentimente fata de ea pentru ca iti rapeste din timpul liber pe care el si l-ar putea petrece cu tine. Daca totusi insisti sa spui ca e gelozie, cred ca ai avea nevoie sa vorbesti cu un psiholog. Nu e o rusine. Si eu am fost la psiholog si m-a ajutat foarte mult.

Poate insa aceea fata nu este sora lui, poate el are o iubita si te minte, poate nu are timp de tine pentru ca si-l petrece cu alta fata.

Daca insa au o relatie frate - sora foarte apropiata nu inseamna neaparat ca este altceva la mijloc. Poate asa s-au obisnuit ei de mici, sa se ajute mereu si sa fie unul pentru celalalt. E ceva foarte frumos sa vezi ca un frate isi ajuta in acest mod sora si ca se inteleg bine.

Cred ca ar fi util sa vorbesti cu el si sa ii spui ce simti. Incearca sa ii spui ce vrei insa pe un ton delicat. Sa vrei sa il desparti deodata de sora lui, sa le ameninti relatia speciala, poate fi periculos. Ai putea sa incerci sa ii propui iesiri in 3 cateodata pentru a o cunoaste mai bine. Poate daca iesi de cateva ori cu ea, vezi ca e o fata de treaba si iti schimbi parerea.

| Flav a răspuns:

God, eu cred ca voi incepeti sa le inventati. Cum sa fii geloasa pe-o ruda de familie, mai ales pe sora lui?
Iti dau un sfat: uita-te in buletinul ei. Daca are acelasi nume de familie ca prietenul tau, rasufla usurata. Daca nu...pa forrest!

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Of u pot sa cred. E sora lui! Dacă eşti geloasă pe ea atunci e grav.Probabil se înţeleg foarte bine şi de aceea sunt tot timpul împreună. Şi pentru tine bănuiesc ca daca ai fi într'o zituaţie mai complicata ai pune familia pe primul loc

lolita
| lolita a răspuns:

Iti voi da un sfat din punctul de vredere al "surori" deaorece si eu am un frate si o cumnata foarte geloasa pe care cu timpul am inceput sa nu o mai suport deoarece vrea sa-l indeparteze de familie. trebuie sa intelegi ca sunt frati pana vor muri si ca au petrecut mai mult timp impreuna decat a petrecut cu tine, au trecut prin bune si rele si se iubesc. intotdeauna s-au ajutat si s-au sprijinit. te sfatuiesc sa nu te bagi in relatia lor deoarece relatia voastra poate avea de suferit, trebuie sa intelegi ca el ii va cere sfatul in legatura cu tine si daca te comporti urat puteti termina relatia.
in cazul meu a fost cam asa: cumnatica era geloasa ca petrecm mul timp impreuna si ca ne ajutam dar nu intelegea ca eu i-am luat in casa la mine, le-am imprumutat o multime de bani, eu mergeam cu ea la cumparaturi si cumparam ce vroia, plateam cinele la restaurant si altele. eu i-am ajuata si era normal ca el sa fie alaturi de mine. dar totul s-a terminat cand am auzit-o zicandu-i ca are alta familie si ca trebuie sa uite de mine cu toate ca locuiau la mine in casa fara sa plateasca nimic. urmarea a fost ca el m-a intrebat daca este cazul sa se desparta de ea (castoriti de 8 ani si cu copii), i-am zis sa faca cum crede mai bine, nu am fost egoista sa-i zic ca da deroarece nu era vorba de viata mea. daca eram una mai a naibii il puteam atea la cap sa dvorteze si cunoscundu-l cum este (foarte usor influentabil) ar fi facut-o. de asta te sfatuiesc sa nu te bagi in relatia lor deoarece daca respectivei nu-i cazi bine se poate baga in relatia voastra si va poate despartii.

| Alex_7297 a răspuns:

Ahahahah, penibil!

| mecfoy a răspuns:

Esti SIGURA ca e sora lui? laughing Daca este intr-adevar asa, nu e bine sa bagi zanzanie intre membrii familiei, ca sangele apa nu se face. Mai bine te concentrezi pe persoana ta si ceea ce vrei, daca vrei unul care sa te bage in seama mai mult, uita-te de altcineva.
Un mic sfat: cu cat il bagi tu mai mult pe el in seama, cu atat de baga el mai putin in seama. Ia incearca sa nu il mai suni vreo cateva zile, o sa fii surprinsa de rezultate (daca ii pasa de tine).
Bafta si incearca sa fii mai temperata, ca vad ca tu cam exagerezi, esti prea emotionala. Dar sa spunem ca este varsta...

| Clauditza a răspuns:

Poate ii place de le cine stie.

| ѕα∂ gιяℓ a răspuns:

Eu cred ca este sora lui...depinde daca este mai mare sau mai mica. e normal sa il intrebe daca e frumoasa, depinde de cum se inteleg! nu fii geloasa! nu il mai baga in seama o vreme si ai sa vezi cum se intoarce el la tine! eu asa fachappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da daca nu ii e sora? daca e prietena lui adevarata, si tu esti prea mititica pentru el? da, daca chiar e sora lui? si il iubeste? ca doar de aia sunt frate si sora?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti prea geloasa, iar daca sora lui il intreaba daca e frumoasa asta nu inseamna ca il placestraight faceinseamna ca tine foarte mult la sora lui si ca se inteleg bine.Ar trebui sa nu te mai bagi asa mult in relatia lor.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamnee esti bolnava de geloziestraight face. Cum sa-i placa de frate-su? Daca au o relatie foarte apropiata, si se inteleg mai bine, sunt prieteni foarte buni asta nu inseamna ca ii place de frate-sustraight face. Si eu cand ma imbrac sa plec in oras il intreb pe frate`miu daca-mi sta bine...si el ma`ntreaba daca`i frumos si din astea...thinking deci nu ai de ce sa fi geloasa, stai linistata, poate au si varstele foarte apropiate vreo 2-3 ani diferenta si de aia.

Sa fi iubita`!

| gyorgya a răspuns:

Parerea mea e ca se inteleg foarte bine si este o relatie stransa si frumoasa intre frate si sora.fiind iubita lui, tu o vezi ca pe o rivala care vrea sa-ti fure prietenul, insa este gresit.nu-l mai cauta nici tu prea mult, si lasa-l pe el sa-si dea seama de ceea ce-si doreste de fapt. poate el simte distantarea si rivalitatea asta dintre voi si evita sa va intalniti toti 3, e prins cumva la mijloc si banuiesc ca este dificil si pentru el sa se imparta intre sora lui si iubita. e normal ca un frate sa aiba grija de sora lui. vorbeste si u odata cu el deschis si explica-i ca te deranjeaza ca nu-ti acorda ceva mai mult timp, sau de ce nu fa tu primul pas si invitai pe amandoi la o pizza sau un suc si asa o sa o cunosti mai bine si pe ea si poate asa o sa dispara si dubiile despre relatia dintre ei nu?happy. trebuie sa stii ca fiecare om are si calitati nu doar defecte, iar daca ea e super fitoasa si dura cum zici tu are si o parte buna pe care poate o sa o placi daca o descoperi nu? iti zic lucrurile astea pentru ca am avut si eu iubit cu 2 surori mai mari si tot asa mi se parea ca nu ma accepta pana am invitato pe una din ele la o cafea si mi-am dat seama ca m-am inselat si am devenit foarte bune prietene si suntem si acum chiar daca nu mai sunt cu fratele sau.baftahappy