| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tălică știi mai bine. Doar colcăie comuna lui Pendiuc de ei, deși la Smeura(la ieșire din Pitești prin Trivale) se află cel mai mare adăpost DIN LUME! E frumos centrul cu fântâni cântătoare și câini care se scaldă în ele! O comună în toată regula a devenit Piteștiul!

| BogdanMi a răspuns:

Categoric PRO. As vrea sa va vad pe toti cei care sunte-ti contra ca luati un caine dupa strada si il tineti in casa, il educati, ii dai de mancare, il duceti la veterinar...etc.

| Lupu_Daniel_1992 a răspuns:

Sunt PRO, eu nu ii inteleg pe cei care sunt contra, frate fi se intampla ca copilu vostru sa fie atacat de cainii, si moare, mai sunteti contra? ganditi-va intai la viata voastra apoi la a cainilor, la mine pe strada in fiecare seara sunt minim 10 caini, cand ies din casa trebuie sa am ceva in mana sa pot scapa de ei!

| Lupu_Daniel_1992 a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

Tu esti om, sau esti caine?

| Dinca_Catalin_1990 a răspuns:

Daca iesi cu copilul pe str, si fuge in fata masinii, moare, ce faci? eutanasiezi masinile? la fel este si cu animalele.
BogdanMi-sunt foarte multi care au grija de caini maidanezi, sunt multi iubitor de caini, fie maidanezi, fie personali, dar nu este vina unor animale ca sunt tratate jalnic..cica ii duce la adapost, ii duce prin paduri si ii omoara sau le da drumu SAU ii tine in adapost fara mancare...deci cum e mai bine?
CONTRA-nu omori niste animale pentru ca niste animale de oameni nu sunt in stare sa aiba grija de caini maidanezi pentru face bine si societatii si animalelor

| Nicolae_Cretu_1957 a răspuns:

Auzi bai pusti cacacios, timpit esti tu, probabil ca nu stii ce inseamna sa fii muscat si sa mergi la facut injectii in burta.Sa-i stringa si daca in 24 de ore nu-i revendica nimeni stersi de pe lista.

| Mihai_Sergiu_1981 a răspuns:

Pro. Din pacate problemele extreme, cer solutii extreme!

| Toma_Stan_1960_NjJy a răspuns:

Dane Doamne mintea cea de pe urma!

| Ioana_Cristea_1960 a răspuns:

Daca ati fi muscati de fiarele astea ati mai fi impotriva eutanasierii? sa fie eutanasiati, sunt pro din toata fiinta mea.

| Barbu_Sorin_1970 a răspuns:

Aici exista si lipsa informarii oamenilor; de regula orice caine cand te vede ca fugi se ia dupa tine; daca stai pe loc ai toate sansele sa nu patesti nimic; dar cum majoritatea oamenilor fug sau incerca sa loveasca cu ceva in ideea de a se apara sau sa fac ca dau cu piatra atunci cainele pantru a se apara ataca; deci cine-i vinovat? tot oamenii; deci? sa-i eutanasiem caci numai asa ne putem ascunde fatis, incapacitatile de a intelege ceva de a nega faptul ca suntem in varful piramidei trofice? lipsa gandirii logice, lipsa ratiunii ne face sa adoptam metoda radicala... omoram, distrugem, lovim; orice vietate de pefata pamantului cand se simte amenintata sau in pericol reactioneaza ca atare; si noi oamenii la fel......CONTRA

| Rujanschi_David_1973 a răspuns:

Pro, pentru ca iubesc mai mult oamenii decat animalele.

| Ghita_Adrian_1953 a răspuns:

CONTRA! Sterilizarea este cea mai eficienta si civilizata metoda pentru cainii din oras daca sa se opreste coruptia. In cazul tragediei baiatului din parcul Tei, sa fie sanctionati paznicii care au intretinut acei caini agresivi. Cainii comunitari, castrati, traiesc pe strazi, sunt blanzi si nu deranjeaza, ne-am obisnuit cu ei, ii stim de peste 10 ani, sunt mai inofensivi decat "homeless-ii", fac parte din specificul Bucurestiului. Istanbul, oras mare, turistic, este invadat de pisici( pe mese, pe tarabe, pe marfuri, peste tot) dar lumea s-a obisnuit cu ele si deja au devenit un brand turistic.

| Darcle_Renata_Popa_1964 a răspuns:

Pro bineinteles.Plec la munca cu piatra in mana din cauza cainilor si nu mi se pare normal.

| SaveTheNature a răspuns:

Pro -eutanasiere! In acest fel vom scapa acesti maidanezi de chinul la care sunt supusi zilnic de catre iubitorii lor! - Viata pe care o traiesc acesti caini pe strada este una infecta- sunt plini de purici, de boli, sunt flamanzi multi, sunt batuti cu pietre de catre oamenii care vor sa se apere.
Sunt PRO -EUTANASIERE!

| Rodica_Huian_1982 a răspuns:

PRO! intrebarea "De ce?" are un raspuns evident locul lor nu este pe strada ci in curtea/casa/gospodaria oamenilor care ii doresc si care se fac direct raspunzatori de sanatatea lor, de actiunile lor etc....deci PRO!

| AnonimulRo a răspuns (pentru Apache):

Trebuie sa-l dobandesti, uitate la " cezar si cainii " sa intelegi mai bine.

| Căeriu_Dan_1978 a răspuns:

Sunt pentru eutanasierea câinilor fără stăpân. Sunt un pericol pentru populaţie.

| Gol_Dracu_1985 a răspuns:

Sa le faca ce vor numai sa nu mai fie slobozi pe strada

| Marcela_Lup_1969 a răspuns:

Sunt contra, curios ucidem animale care ucid copii, dar de ce nu ucidem pedofilii si violatorii, ei fac altceva decat acest animal. Evident nu, atunci sa introducem pedeapsa cu moartea si pentru violatori, pedofili, egalitate de sanse nu

| Daniel2020 a răspuns:

Normal contra...Sai eutanasieze pe prostii care sunt la conducere ca nu stiu sa faca altceva decat sa fure cu ce sunt de vina animalele ca Dumnezeu le-a dat viata? Romania=tara de rahat

| Valentin_Dolsheb_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar la periferie sunt caini multiwinking

| Valentin_Dolsheb_1998 a răspuns (pentru Nicolae_Cretu_1957):

Hei mosu eu nu ti-am vorbit urat...Te cauta moartea pe acasa si tu stai pe TPU...

| Mitu_Luminita_1907 a răspuns (pentru Dia230):

Stringele tu pe toate acasa la tine nu sa nenoroceasca vieti daca erai in situatia oamenilor muscati siomoriti vreau sa vad ce ziceai sau ce faceai inconstienti ce suntetiuniii sunt animale care la un moment dat musca si se transformain fiare deci sa stea la locul lor in tarcuri sau in cuurti supraveghiate nu pe strazi nu vezi ca oamenii mor de foame dar cinii?

| Raicov_Evelyn_1998 a răspuns:

Eu sunt de acord cu eutanasierea cainilor, pentru ca ei reprezinta un mare pericol, atat pentru copii nostri cat si pentru noi.

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Contra sa le faca un adapost

| DlAnonim a răspuns:

CONTRA categoric contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentin_Dolsheb_1998):

Http://ziarulargesul.ro/18085-ori-noi-ori-cainii.html

Așa e, copilu', numai în centru sunt destui ca tine care au grijă să-i hrănească ca să se întoarcă câinii în haite și mai mari. Habar n-ai! Planul lui Pendiuc e să ia vreo 3000 de câini și să-i ducă la noua biobază. Dacă în 15 zile nu revendică nimeni un câine vagabond(deci nu aparține nimănui), câinii vor fi eutanasiați nu vor mai fi ținuti în adăposturi. Îi poate incinera. Din păcate sunt legi lipsa sau legi idioate care nu permit autorităților să ia acțiune imediat cu sălbăticiunile. Deocamdată savurează-ți timpul liber în noua comună alături de căței! Se plimbă legi pe la copiatorul Ponta și el se scarpină când aude! Doar adineauri a murit copilul ăla de 4 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubitorii de câini vagabonzi să-i ia acasă! Nu sunt în stare să se pună în pielea unor victime!
Nicio sterilizare, nicio castrare dom'le! E degeaba. Nu sunteți conștienți! S-au înmulțit prea mult deja! Adăposturile nu pot face față pentru toți! E un adevăr! Prea mulți maidanezi periculoși colcăie printre oameni!
Doar la Pitești se află cel mai mare adăpost din toată lumea(fără exagerare, chiar la noi în țară) și degeaba, că nu face față! Câini maidanezi sunt prea mulți!
Eutanasierea e cea mai bună soluție! Nu ne înțelegeți greșit. Poate și cei care suntem PRO iubim animalele, chiar creștem căței la casele noastre, dar e altceva! Una e să ai un câine pe lângă tine, nu în domeniu public, ci la casa ta, alta e să ai o javră! E timpul să înțelegeți ce e aia civilizație. Câinele e prietenul omului până la un punct. Ați văzut voi oameni care mușcă câini? Sau să-i devoreze de vii? Păi nu! Și ce dacă noi putem chiar să-i ucidem? Cu ce strică faptul că noi că suntem mai inteligenți și-i putem controla? Repet, cine e de altă părere, să-i ia și să-i crească acasă! Prea mulți bani pentru niște potăi ale nimănui!

| ANDREEA111 a răspuns:

Pro.Iubesc animalele, dr nici chiar asa. Bucuresti este capitala maidanezilor, in alte tari nu vezi nici un caine pe strada. Daca nu ii eutanasiaza se vor inmulti mai rau, iar cainii vor ajunge mai multi decat oameni.Nu ne vom lasa omorati de caini.

| Ciobotariu_Aurel_1955 a răspuns:

Pro eutanasierii.pentru maidaneyi, turbati, abandonati, accidentati, inmultiti fara control.