| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| Balan_Lorian_1979 a răspuns:

PRO, FARA DOAR SI POATE. DE CE?
Foarte simplu. Sunt niste animale salbatice si periculoase care pot atenta la viata si siguranta omului…Nu mi se pare firesc si normal sa plec la serviciu, la cumparaturi sau la plimbare cu sotia si copilul cu parul in mana de teama sa nu fiu muscat sau ucis de aceste haite de animale pe care nu si le asuma nimeni.

Iar pentru toti IPOCRITII care nu stiu sa zica decat "Contra. Eu nu sunt de acord", dar nu fac nimic pentru aceste animale am un mesaj foarte simplu: LUATI-I ACASA. Nu va interzice nimeni sa-i luati acasa si sa aveti grija de ei pemanent (nu doar sa iesiti in fata blocului si sa le aruncati cate o bucatica de paine).
De iepuri, porci, vite, oi, capre etc. de ce nu va este mile sa le omorati si sa le mancati de Paste sau de Craciun? Nu sunt tot suflete?
SUNTETI RIDICOLI…

| Doroftei_Dyana_1996 a răspuns:

Contra! Ce vina au cainii ca sunt aruncati in strada? Bine, daca ar fi vorba doar sa-i castram nu as avea ceva in potriva! Dar sincer acum, Huidu a omorat 3 oameni si nu a patit nimic, nu inchisoare, nu nimic si betivii care se urca la volan si omoara oameni, ei ce patesc? O amenda si li se i-a carnetul! Asta e doar parerea mea, nu vreau sa-mi sariti in cap sau sa ma injurati sau alte prostii, eu mi-am spus parerea si gata! Puteti sa va spuneti si voi parerea la commul meu si sa spunneti daca sunteti pro sau contra dar nu vreau injuraturi!

| Alexandra_Arciudean_1991 a răspuns:

Sunt pro, animalele bolnave si/sau agresive trebuie eutanasiate. in Romania mai bine avem caini vagabonzi pe strazi si chemam toti strainii sa ne vaneze animalele salbatice in loc sa fie viceversa

| Chirila_Elena_1981 a răspuns:

Da, sunt de acord ca acesti caini sa fie eutanasiati! Decat sa moara suflete nevinovate, mai degraba ei! Iar cei care iubesc cainii sa-i ia acasa, nu sa le arunce mancarea pe strada, si apoi sa atace oamenii si copiii in haite!

| Popescu_Laura_1973 a răspuns:

Pro m-am saturat sa nu merg linistita pe strazi din cauza lorsad

| ralucaarllk a răspuns:

Clar contra..de ce sa-i eutanasiezi? sunt atatea solutii.de exemplu se poate face un adapost pentru maidanezi.dar din punctul meu de vedere nimeni nu merita eutanasiat

| Mircea_Corbeanu_1946 a răspuns:

Da,si nu de acum ci de foarte multa vreme.Prin anii 50, orice caine scapat de stapan si hoinarind pe'ulite'era prins de HINGHERI si dus intr-un adapost o perioada de timp. Daca nu era revendicat de stapan, acela ajungea manusi si fete de pantofi?! Aceeasi soarta le-o doresc si celor de acum.Eu merg in paduri sa culeg bureti si nu odata am fost atacat de haite de caini, asemenea animalelor(caprioare, iepuri, fazani, etc.)

| Julea_Cristiana_1977 a răspuns:

Eutanasierea ne va scapa de animalele salbatice din orase. Curatenie, mediu linistit si siguranta.

| Parpalea_Marin_1963 a răspuns (pentru Dia230):

Haideti sa gandim.
Un ingerasi de copil, care a apucat sa traiasca doar patru ani, nu avea si el dreptul la viata? Cat de prosti sa fim, ca sa ne lasam dominati de niste animale? Cat de incapabili sa fim sa nu putem sa ne aparam propia familie? Cat de pristi sa fim, sa ne lasam dominati de niste,, iubitori de animale" care sunt in stare sa suporte parul, latratul aiurea, basinile si cacatul cainilor, doar ca sunt si ei niste suflete.
Si omizile au suflet. Daca sunteti prosti, fiti pana la capat. Hraniti-le, hraniti si sobolanii...
MOARTE MAIDANEZILOR!
A nu se intelege eronat! Eu cresc animale, Am caine, am pisica, am iepuri, am pasari.nimale pe care le iubesc si pe care le ingrijesc si care se bucura cand ma va si ma mandresc cu ele. Dar maidanezii...

| Sabau_Eusebia_1971 a răspuns:

Sant poro pentru ca s-au inmultit maidanezii, si 2 am ajuns sa ne manince de vii, asa cum s-a intamplat cu Ionut, o sa ajungem sa fie mai multi caini decit oameni pe strada, sa vedem realitatea oameni, in nici o tara europeana nu umbla cainii pe strazi asa ca in Romania

| CautNume explică (pentru ralucaarllk):

Dai tu bani pentru adaposturi? Si bun, se fac adaposturi, si dupa cine hraneste si ingrijeste mii de caini? Si pana la urma, e mai bine si pentru maidanezi sa fie eutanasiati, scapa si ei de chin, decat sa fie inchisi in cusca sau liberi pe strazi, nemancati.

| Ungureanu_Clara_Ana-Maria_1993 a răspuns:

Viata unui om este mai importanta decat a javrelor de pe strada... daca ii iubiti asa mult de ce nu ii luati acasa? Ma omoara prostia celor care vorbesc in necunostinta de cauza. Probabil daca erati in locul parintilor bietului baietel care a fost ucis de caini ati fi fost foarte relaxati. Oameni redusi mintal.

| Kososki_Alin_1993 a răspuns:

Pro. Cei care zic ca e cruzime sa se gandeasca la cu cata placere mananca porcul de craciun, mielul de paste, vita-n sarma. Si cu cata satisfactie omoara tantarii. Haide oameni buni, alte argumente aveti? Asteptati sa va muste un maidanez. Sa vedeti apoi cum sunteti pro.

| Parpalea_Marin_1963 a răspuns:

PRO! Oare chiar atat de prosti sa fim?! Sa ne lasam mancati de niste caini?
Am ajuns sa ne controleze niste animale?
Poate acel copil mancat de o javra de caine, atunci cand cestea, ajungea un om mare, un om util societatii, un om care-si ajuta semenii. Viata lui a fost curmata de un caine.
Noi suntem vinovati pentru ca ne lasam dominati de niste, oameni? Care se autointituleaza,, iubitori de animale". Cat de prost sa fii, sa iubesti un animal cre-ti mananca copilul?
Cat de prost sa fii, sa accepti un animal care latra toata noapte si nu te poti odihni?
Cat de prost sa fii sa te bucuti ca ai calcat in fecalele unui caine si ai intrat in casa murdar sau te-ai urcat in masina?
Fiti voi! Eu nu accept!
Maidanezii sa moara! Nu avem nevoie de ei, nici de fecelele lor, nici de purecii lor, nici... Nici de voi,, iubitorilor de caini"!
Luatii acasa, culcati-va cu ei inpat si in camera, faceti ce vreti voi cu ei. Dar nu ma obligati pe mine sa fiu ca voi. Eu am pretentii la mine!
si eu am animale pe care le iubesc si pe care le aranesc. Care se bucura cand ma vad, iar eu ma mandresc cu ele. Dar doar cu ele. Nu cu canii ucugasi!

| Monica_Tupulan_1970 a răspuns:

Prooo,fara discutii

| Alexandra_Buica_1985 a răspuns:

Contra. sper sa aiba mustrari de constiinta cei care au furat banii pentru adaposturi, hrana si alte lucruri. ei ar trebui eutanasiati nu cainii.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Eutanasierea e cea mai buna solutie, in tara asta desigur. Daca am fi fost intr-o tara civilizata, nici macar nu ar si existat caini pe strada.

| Biostuff_Vivbio_1910 a răspuns:

PRO eutanasiere! De ce? Pentru ca nu traim in padure ca sa fim sfasiati de animalele salbatice pentru simplul fapt ca existam. Pentru ca au furat destui bani cei care trebuiau sa rezolve aceasta problema. Pentru ca este singura solutie eficienta. Pentru ca doar din vina ONG-urilor tip "labutele de catelusi" si alte nume duioase cainii "adoptati" au ajuns inapoi in strada si ataca OAMENI, si sfasie COPII.

| Buresbista123 a răspuns:

Contra,nu e nevoie de argumentatie, e simplu e necesar sa ti folosesti ratiunea si bunul simt

| CautNume explică (pentru Buresbista123):

Ba da, e nevoie de argumente.Nu ai cum sa accepti sa fi pur si simplu muscat de viu de niste maidanezi.

| Buresbista123 a răspuns (pentru CautNume):

Tu ai pus o intrebare eu ti am raspuns daca din raspunsul meu nu ai putut deduce spre ce ma indrept e treaba ta

| virci90 a răspuns:

DESIGUR CA SUNT CONTRA! MOTIV? Simplu, cainii, in special orice animal nu are ratiune ca omul, asadar el musca doar ca sa se apere, mai ales cand se simte amenintat sau ca teritoriul lui este invadat. Nu ii inteleg pe oamenii care sunt pro asa ceva. De acord sunt prea multi caini maidanezi pe strada care ataca oameni, doar pentru ca le este foame sau frica...dar ganditi-va putin, a cui este vina ca s-a umplut Romania de caini maidanezi? Oare a cui este? Nu a omului care isi lasa cainele pe strada doar ca a imbatranit sau pur si simplu nu ii mai place. Cainele sau si pisica (deoarece exista si pisici maidaneze) nu este un accesoriu pe care il arunci cand ai tu chef. Eu am doi caini si cateodata ma enerveaza la culme ca nu ma asculta dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii arunc in strada. Fratilor nu va plac animalele nu va mai luati animale in puii mei. In loc sa va preocupati cu eutanasierea cainilor mai bine v-ati ocupa timpul cu alte probleme in tara asta care zic eu sunt mai importante, ca de exemplu sistemul de sanatate, etc. etc. Si in legatura cu copilul de 4 ani care a fost omorat de caini, intrebarea mea este. ASA SI? Cine supraveghea copilul ala de s-a aventurat in mijlocul lor? Oare a cui a fost vina? A cainilor care s-au simtit amenintati de invadarea teritoroului lor sau "adultul" care se presupunea ca supravegheaza copilul? Pe bune acum. Si inca o chestie. Mama spune mereu ca cine nu iubeste animalele nu e om.

| Poenaru_Mariana_1969 a răspuns:

PRO EUTANASIERII si asta cat mai repede cat mai sigur pentru noi!

| Marius_Dumitru_1981 a răspuns:

Pro, cine vrea caini, sa-i ia acasa.

| Erik_Laura_1985 a răspuns:

Pro,pentru. cazul intamplat. Oricui i se poate intampla astfel de caz, Doamne fereste, e strigator la cer si nimeni nu-si poate imagina ce e in sufletu acelei familii... Dumnezeu sa-l odihneasca pe acel ingeras nevinovat sad

| CautNume explică (pentru virci90):

Ar trebui ca BGS-ul sa supravegheze copii? Si eu era sa fiu atacata de prea multe ori.Si cine spune ca daca vrei ca maidanezii sa fie eutanasiati nu iubesti animalele nu gandeste.
Timpul nu mai poti sa-l dai inapoi, animalele au fost parasite, asta e, conteaza acum ca sunt prea multi caini pe strazi.

| CautNume explică (pentru Marius_Dumitru_1981):

Frate, ce e cu avalansa asta de useri noi, care raspund doar la intrebarea mea si sunt de acord? straight face

| Adriana_Bosca_1989 a răspuns:

Pro normal nu e posibil ce s-a intamplat cu acel copil e strigator la cer...

| Girboveanu_Dorin_1956 a răspuns:

Pro ..eu am fost muscat de un caine maidanez an centrul orasului Targoviste! ..mai presus e viata noastra..eu lucrez an Spania si nu am vazut caini fara stapani pe strazi!

| Catalina_Poianu_1992 a răspuns:

Cainii se imultumesc si din cauza noastra, de cate ori nu ati vazut stapani ce isi parasesc cainii, sau arunca puii cand le fata cateaua? evident ca acum vrem ca ii eutanasiem, ca rezultat al inconstientei si prostiei.CONTRA!