| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| fadnox a răspuns:

Pro
dar de ce nu cautati voi intriga, adica au ajuns ei chiar asa de singuri in halul asta? n-o sa vezi un caine de rasa printre maidanezii care-ti dau tarcoale din senin
nu eutanasiezi omul care lasa un pui de caine de izbeliste la margine de drum, exista alte metode

| Roman_Cristiana_1952 a răspuns:

Categorc sunt pro eutanasierea.Sunt un mare pericol pentru toata lumea.Sunt ca niste lupi infometati, deosebit de periculosi si obligatoriu trebuie eutanasiati, cat mai repede. Cine vrea animal, sa-l tina in casa si sa-l ingrijeasca, nu sa existe liberi pe strada.Sunt niste criminali, multi, in libertate

| Ioan_Ciornei_1974 a răspuns:

Pro

| Cuibus_Ildi_1961 a răspuns:

Sunt pentru eutanansiera cainilor vagabonzi. Pentru ca nu e normal sa circule alandala printre blocuri, in parcuri sau paduri.

| Gottwald_Heissen_1983 a răspuns:

Da,sant pentru starpirea lor...nicaeri in europa sau in alte tari est europene nu vezi cum e la noi atatea jigodii de caini ca la noi..trebuie facut ceva...

| Ioana_Pantea_1980 a răspuns:

Da, daca nu sunt adoptati clar ca este singura solutie reala in a reduce nr. cainilor din strada.

| Cristian_Sebastian_1999 a răspuns:

Sunt contra, pentru ca mi se pare o cruzime pentru animale.

| Serban_Gabriela-Maria_1982 a răspuns:

Sunt pro, cine-i iubeste sa-i ia acasa, sa-i intretina sau sa le faca adapost si sa se ocupe de ei

| Fusaru_Constantin_1986 a răspuns:

Sunt pro

| Mida_Adina_1953 a răspuns:

Nu! In niciun caz! Sunt animale, nu oameni! Sunt imprevizibili!

| loredanasarah a răspuns:

Pro!

Apache
| Apache a răspuns (pentru AnonimulRo):

...si daca decide ca teritoriul lui e chiar in fata portii mele atunci ce dracu fac, nu mai ies din casa?

| Biru_Melek_1981 a răspuns:

Sunt PRO pentru ca nu mai vreau sa fim de rasu lumi si nici nu mai vreau sa aud de accidente.Dar trebuie si o lege prin care oameni sa nu isi mai abandoneze animalele pe strazi, toti detinatori sa platesca taxe si sa fie cu cip inregistrati obligatoriu numa asa putem incheia povestea cu maidanezi.Sa vedem cine mai are curaj sa mai abandoneze animale pe strada vor fi direct raspunzatori si vor plati pentru ca cipu va spune exact al cui este cainele.

| yoemma a răspuns:

PRO! S-a ajuns prea departe! Sunt deja prea multi maidanezi ca sa se mai poata crea adaposturi! Nu avem bani pentru asta! Ar fi o investitie prea mare in favoarea cainilor, pe cand unele scoli din tara nu sunt pregatite sa inceapa din cauza conditiilor inexistente! Deci, PRO EUTANASIERII!

| Ghitescu_Alin_1988 a răspuns:

Nu este normal sa coabitam cu animalele in mijlocul orasului. Nu suntem in jungla. Animalele nu ai nici o vina, insa eutanasierea este o moarte usoara, sunt mai chinuiti de oameni in locurile publice. Eutanasiera insa trebuie aplicata si celor care aduc pui saptamanal la intrarile din Bucuresti, pe motivul ca sunt retarzi mintali si nu aplica o sterilizare cainilor de la curte. Sii animalelor care conduc tara asta. Atat. Sunt pro!
Un copil a murit in chinuri groznice pentru ca a fost vanat de animalele( turbate/ salbatice) in mijlocul zilei, intr-un PARC PUBLIC! Extrem de trist!

| Mihaela_Neculai_1968 a răspuns:

Contra in Absolut nu exista eutanasiere

| Mihaela_Anka_1992 a răspuns:

Contra!

| Gheorghe_Borteanu_1958 a răspuns:

Sunt pentru eutanasiat daca nu se vrea alta solutie! Ce trebiue sa facem, sa tinem copii in lesa?! Alocatia unui copil este de 42 de lei iar hrana unui caine 375de lei!

| Stoica_Alexandru_1990 a răspuns:

Toată povestea asta cu câinii vagabonzi contrapune aşa - zisei "cruzimi" a unor "criminali" ca primarul Băsescu. Existenţa întregii societăţi omeneşti se bazează pe un lung lanţ de crime faţă de animale. Dacă n-avem dreptul să omorâm câinii vagabonzi, cine ne dă dreptul să decapităm vacile, să înjunghiem porcii, să înfigem în buza peştilor de bună credinţă cârlige de oţel? De ce practicăm genocidul asupra şobolanilor sau gândacilor, venind peste ei cu deratizarea şi dezinsecţia? N-ar fi mai uman să-i castrăm unul câte unul? Sau, mă rog, să-i eutanasiem cu o injecţie care costă cât un prânz pentru un om.
Lucrurile sunt deci cât se poate de limpezi: avem de ales între oameni şi câini, si aleg oamenii.

| Andronic_Tudorel_1978 a răspuns:

Sunt pro da trebuie eutanasiati.

| Mari_Magureanu_1981 a răspuns:

Pro, fiindca mi-e tare frica sa mai merg printre blocuri din cauza lor

| Maria_Anne_Mary_1983 a răspuns:

Sunt de acord ca anumiti caini ar trebui eutanasiati dar nu toti.sa se eutanasieze doar caini care sunt periculosi. eu sunt contra

| Lang_Mihai_1968 a răspuns:

Dupa 2ani inca am urma muscaturii unui maidanez, deci sint PRO

| Moraru_Adrian_1989 a răspuns:

PRO! Si aia care sunt contra sa ii ia in pana mea in pat cu ei si sa-i pupe-n bot.

| Mihai_Mihaela_1990 a răspuns:

Clar Pro! nu au ce cauta pe strazi! sunt un pericol public!

| Daniela_Butnaru_1979 a răspuns:

Prooooooooooooooooooooooooooooooooo

| Miriam_Puiu_1987 a răspuns:

PRO cu siguranta Dia230 ti se pare o cruzime sa-i omori dar ceea ce s-a intamplat cu acel copilas cum este...
si nu imi zi ca era vina bunicii ca nu e chiar atat de simplu. Au mai fost cazuri daca va amintiti cand au fost omorati si adulti asa ca total PRO

| Diaconescu_Cristina_1968 a răspuns:

Iubesc animalele dar cred ca trebuie sa traim intr-un mediu curat, sigur, decent. Indemn iubitorii de animale sa adopte cainii comunitari si sa ii ingrijeasca. In toate tarile europene circuli pe strazi fara teama ca o haita de caini te va rapune! Si strainii iubesc animalele, dar le cresc in propriile case, le ingrijesc asa cum se cuvine si nu pun in pericol sanatatea sau chiar vietile celorlalti locuitori. Trebuie sa avem un cadru legislativ care sa asigure siguranta in mediul in care traim.

| Sisiliga_Mircea_Marius_1967 a răspuns (pentru Dia230):

Invata intai sa scrii gramatical corect!