| Mirela_3940 a întrebat:

Trebuie sa explic afirmatia "Sangele martirilor este samanta crestinismului", si nu stiu cum.Va rog, help me! funda+vot

Răspuns Câştigător
| andreea94ashes a răspuns:

Martirii sunt cei care au renuntat la viata lor pentru a-si apara credinta, de aceea putem spune ca sangele lor reprezinta samanta crestinismului. daca nu ar fi fost oameni ca ei care sa apere crestinismul si sa-l raspandeasca probabil ca astazi lumea ar arata cu totul altfel. Sper ca ti-am fost de ajutor:d.