| TheWizard a întrebat:

Ce vrea sa însemne că "Sângele martirilor este sămânța creștinismului"? Dau fundă la primul răspuns relevant.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martirii siau dat viata pentru ca noi, urmasii lor sa putem sa fim crestini.

5 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cred ca vrea sa insemne ca fara jertfa acestor oameni crestinismul nu ar mai fi existat sau ar fi fost modificat pana la uitarea lui Hristos si a cuvintelor Sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica, daca asta vrem. De fapt, ei au fost chinuiti de pagani pentru a renunta la credinta lor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martirii l-au mărturisit pe Hristos în vremuri grele de prigoană, lucru care atestă că aveau o credinţă puternică dar şi faptul că prin cuvântul lui Hristos ei au atins desăvârşirea de a înfrunta chiar şi moartea fizică. Multă lume care a văzut sacrificiul lor a crezut şi s-a convertit la creştinism. Dacă nu ar fi fost mărturisitori creştini care să facă sacrificiul suprem şi oamenii, s-ar fi lepădat de creştinism la primele torturi şi greutăţi, ar fi însemnat că este o credinţă lipsită de conţinut, o propagandă. Acest lucru NU s-a întâmplat deoarece martirii au continuat tradiţia apostolică(care s-au jerfit la rândul lor) şi astfel creştinismul a rămas viu în conştiinţa oamenilor până în zilele de astăzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un martir, care a suferit pentru hristos, chinuri, si torturi scornite de ratiunea si inteligenta omeneasca, poate aduce la credinta multi alti oameni care vor reusi sa creada si sa condamne pe acei tortionari si sa -i gaseasca dreptatea in credinta a acelui martir.martirul va muri.dar cei ce vor crede in Dumnezeu din cauza martiriului sau vor fi primul rod adus ca jertfa in fata Domnului.si bobul de grau, moare, se ingroapa si din el iese spic, si multe alte boabe.