| anonim_4396 a întrebat:

Un post de radio ONLINE esti legal?
Imi trebuie vreo licenta, vreun drept de difuzare?

Va multumesc pentru raspunsurile anticipate

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Uite ce am gasit pe alt forul la o intrebare de acelasi gen http://www.avocatnet.ro/......yTopicPage

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gasesti la acest link toate lamuririle necesare http://forum.oneproductions.ro/viewtopic.php?f=9&t=68

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru radio online, se plateste o taxa anuala de 300 ron la UCMR-ADA. Aceasta taxa se poate plati si odata la 6 luni, adica 150 ron. Odata ce este platita aceasta singura taxa, se poate difuza orice melodie luata de pe internet, MAI PUTIN OPERELE MUZICALE INSCRISE PE LISTA NEAGRA. Pe lista neagra sunt cantareti care nu vor ca piesele lor sa fie difuzate pe internet. Nu trebuie incheiate contracte cu casele de discuri decat daca RADIOUL TAU ESTE PE ETER, de exemplu in FM. Asta e singura taxa care trebuie platita pentru RADIO ONLINE. Sigur, daca vrei sa fii in totalitate legal, cumpara-ti si licenta pentru programele folosite.
Procedura la UCMR-ADA: descarci de pe site-ul lor un formular, il completezi, iar daca nu esti din bucuresti, il trimiti prin posta. Dupa care ei iti vor trimite pe e-mail alt formular, il completezi si il duci la ei personal sau prin posta daca nu esti din bucuresti. Dupa ce ai platit ori 150 ron pe 6 luni, ori 300 ron pe an, ai dreptul sa difuzezi muzica pe radio. In concluzie, radio online se face foarte simplu din punct de vedere legal. Nu trebuie platite alte taxe sau mai stiu eu ce prostii de genu: "trebuie sa faci contract cu casele de discuri". Aiureli. Singura taxa este de 300 ron anual. happy Daca totusi ai ramas nelamurit, add la id-ul de messenger: mediajingles

mediajingles.tk

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

>raspunsul anonimului mediajingles este gresit si induce in eroare.
1 - Muzica folosita trebuie procurata legal (licenta de reproducere de la UPFR sau cumparare de cd/mp3).
2 - Iti trebuie licenta concomitent de la UPFR, UCMR-ADA, Credidam cu plata de remuneratie catre fiecare; intra pe site-urile lor.
Ar fi bine ca administratorii sa anuleze raspunsurile care induc in eroare omul, intentionat sau nu. Te poti trezi cu necazuri daca te iei dupa informatii false.

| floryn1993 a răspuns:

Radio online nu trebuie licenta, eu am avut radio 4-5 luni, dar am renuntat ca nu era ascultat radio-ul, si nu am gasit dj pe emisie live, asa ca nu te luna dupa oricine, o auzit de platforma shoucast si vorbesc de plicitseala. succes la radio online