| anonymosul a întrebat:

Buna TPU
As vrea sa stiu daca este legal sa fac un radio pe net si daca pot pune melodii pe el descarcate de pe net gen Andra Adam
Imi trebuie licenta sau ceva pentru a le da pe post fara acordul cuiva.
Am inteles ca se poate radio si fara licena de difuzare dar cu muzica cum fac?
big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal sa-ti faci radio pe net, nu este nici o problema, probleme ar putea fi in legatura cu continutul difuzat.
Daca nu ai drepturile de folosire (difuzare) atunci te faci vinovat de piraterie, prin incalcarea drepturilor de autor si fapta constituie infractiune. Ca o sa fii pedepsit sau nu, nai devreme ori mai tarziu, asta este o alta problema, ce tine de aplicarea stricta sau laxa a legii. Numai bine!

4 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Am avut si eu un radio vr-o 8 luni dar m-am plictisit si nu l-am mai folosit.
Macar m-au lasat sa-mi iau laptopul cu mine..Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| ZeroBarat1 a răspuns:

Pe internet nu are nimeni treaba cu tine si ce radio faci,cand il faci pe FM aici este alta treaba, licenta, muzica originala, etc, multe altele! asa ca stai linistit!

| vladorcolac a răspuns:

Hey,sincer sa fiu daca e legal sau nu, mie unu nu imi asa atata timp cat iti curge prin vene ritmul muzicii, nu ar trebui sa conteze, mai ales ca daca e iegal as face mai multe sa le fac in ciuda alora din guvern