| LowWw a întrebat:

FUNDA

Salut, am si eu ceva nelamuriri!
nu raspundeti numai daca sunteti siguri 100%

Intrebarea: Este legal sa ai un radio online, dar pe care sa difuzezi muzica altor artisiti, dar muzica sa nu fie cumparata, sa fie luata de pe net! Adica ai drept de difuzare pentru asa ceva?

de ex. fac un radio si pun muzica de pa manele.cn si aia e pe gratis! e legal sa o difuzez?

Răspuns Câştigător
10 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă nu plătești licență, nu este legal. În primul rând nu este legal să descarci muzică de pe internet, de difuzat, nici nu se mai pune problema.

| Peter28 a răspuns:

Nu este legal pentru ca nu ai drepturi de autor peste acele cantece. Cei care au radiouri de ex. Radio Zu, Impact FM si altele ei au cumparat dreptul de autor pentru fiecare cantec care este nou. Deci cand apare un cantec nou, ei au drept de autor.

| zahy a răspuns:

Da este legal atata timp cat difuzezi numai pe internet. Daca faci o statie sa se auta si pe radio trebuie sa ai licienta

| LowWw explică:

Cine imi da un site/o lege din care sa reiasa clar ii dau funda!

| Hash001 a răspuns (pentru LowWw):

Oricum esti un manelist imputit, ce sa te mai ajutam.

| LowWw explică (pentru Hash001):

Aia era la bascalie si vezi la limbaj, crezi ca daca scrii aici ca si "baietii jmecheri" esti tare? fata in fata nu ai nici o valoare by Nane ca sa vezi ca nu's manelist!

| Administrat0r a răspuns:

Nu e legal. La un control trebuie sa arati actele de provenienta ale albumelor pe care le difuzezi.

| Morys93 a răspuns:

E foarte legal. e ilegal sa-ti faci post de radio fm sau am dar pe net e legal

| Sabo_Radu_1997 a răspuns:

Este,dupa parerea mea