| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Unii s-au nascut pentru matematica, altii pot invata sa le placa?

2 răspunsuri:
| Alexandrinaa a răspuns:

Poti sa te nasti cu o inclinatie, cu un talent, dar sa stii ca munca invinge tot. Un om talentat care insa nu munceste, poate fi la un moment dat invins, intrecut de unul netalentat, dar care munceste si e perseverent. Acum depinde de motivatiile interioare sau exterioare pe care le are o persoana. Poate sa inceapa sa-ti placa matematica datorita profesorului, sau pur si simplu pentru ca simti ca este ceea ce poti face mai bine happy. Dar in general, cam totul se poate invata, cu vointa happy

| costi a răspuns:

Salut, eu cred ca oricui ii poate placea matematica, daca ii este prezentata asa cum trebuie. matematica nu e formalismul ala sec pe care il gasesti in cartile de liceu, ci este un domeniu care se bazeaza pe idei. cum spunea si solomon marcus, s-a pierdut insa in timp capacitatea de a exprima ideile in cuvinte, si nu in formule, semne, etc. iti spun, sunt oameni care ascund pur si simplu ideile in spatele formalismelor, si te chinui sa le descifrezi. dar sunt si oameni care iti explica foarte frumos ideea, si apoi formalizeaza in mod natural. iti recomand o carte frumos scrisa, scrisa de un rus, Vilenkin: "Excursie in teoria multimilor". daca o gasesti si o citesti, sper sa-ti placa. se mai gaseste pe la anticariate