| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Va ascultati inima sau ratiunea? Va ganditi la parerea altora?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

E atat de greu sa stai intre minte si inima si sa te chinui sa o impaci pe cea din urma cu dreptatile celei dintai!
Nu ascult niciodata de parerile celor din jur, in sensul ca nu ma las influentata de parererile altora, daca eu sunt fericita cu cel pe care il iubesc, e tot ce conteaza!
Imi ascult inima! In cazul meu, de putine ori au fost "conflicte" intre inima si ratiune!

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incerc, cu greutate sa le imbin. De cele mai multe ori castiga ratiunea.
Din pacate, imi pasa cam prea mult de parerea altora. Dar numai pana la un moment. daca un om imi demostreaza ca e rau si urat la suflet, parerea lui nu mai face doi bani pentru mine.

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa asculti de amandoua, pentru asta le ai.Parerea celorlalti conteaza, dar nu pana in punctul in care te desfiintezi pe tine. Mira

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Le ascult pe ambele... Cantaresc bine raspunsul... Si iau cea mai buna decizie in functie de situatie. Si nu ma gandesc la parerea altora... E treaba lor ce cred!

mlm
| mlm a răspuns:

De obicei ma gandesc si la parerea altora, dar de multe ori actionez pe cont propriu in baza ideilor mele, care in majoranta nu prea dau gres.

assiris
| assiris a răspuns:

Imi ascult inima si judec rational.

| DenissaDeea a răspuns:

Imi ascult inima! Mai putin ratiunea! Nu tin cont de parterea celor din jur daca eu cred ca imi este bine dupa propria gandire...

| LuS[z] a răspuns:

Cateodata aleg sa nu mai bag in seama niste "lume".
Imi ascult inima cand ma rastesc la persoane care tin mult la mine si eu la ele.
Cat despre parerea celorlati... uneori nu mai conteaza.

| Ben. a răspuns:

De multe ori ascult parerea celorlalti pentru a face invers. de multe ori insa gresesc.incerc sa respect niste principii bazate pe bun simt si pe logica.

| Alexandrinaa a răspuns:

Cel mai bine e sa le imbini! happy Sa faci din datorie morala tot ce faci, din respect pentru lege, cum zice Kant. Dar... stii ce zicea Noica si f adevarat? Ca "in fond, nu ne place decat daca le place si altora ceea ce facem", si are dreptate, pentru ca avem nevoie de parerea lor, fara sa stim, pentru ca nu doar noi suntem in Univers. Insa Emil Cioran zicea: "daca ne-am vedea prin ochii celorlalti, am dori sa disparem imediat". Asa ca, in concluzie, e bine sa imbinam ratiunea si inima, pentru ca totusi... amandoua sunt foarte importante. Desigur, teoretic. Practic, fiecare dintre noi... merge si dupa instinct, si se intampla ca ascultand doar de inima sau numai de ratiune, sa gresim... nu e totul aplicabil in viata... in situatii concrete... sa facem ce simtim, dar cu cap! :X

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

O solutie buna e sa gasesti un echilibru intre inima si ratiune. Daca asculti doar de sentimente si emotii (inima) poti gresi de multe ori. Mai ales din cauza orgoliului care te face sa crezi ca ai dreptate cu toate ca gresesti. Daca asculti doar de ratiune, risti sa faci ceva ce nu-ti face mare placere cu toate ca decizia pare cea mai corecta.
E bine sa asculti si de parerea altora, mai ales a celor mai intelepti (sau mai in varsta) dar atata timp cat crezi ca sfatul lor chiar te poate ajuta.

| leluc a răspuns:

Inima e un muschi care te tine in viata. Ratiunea e de ascultat pentru ca doar ea "vorbeste".
Nu ma gandesc la parerea altora, ma intereseaza mai putin atunci cand iau decizii pentru mine insami.

regis
| regis a răspuns:

Imi place sa cred ca ratiunea. Ma gandesc si la parerile altora, fara a uita insa ca decizia imi apartine si ma va afecta in primul rand pe mine.

| N538961518 a răspuns:

Inainte imi ascultam inima si am facut numai prostii laughing de atunci ascult ratiunea.

| jani a răspuns:

De multe ori inima cu ratiunea nu vad la fel lucrurie, una spune ratiunea si alta spune inima. Tu stii mai bine pe care sa o urmezi, pentru ca presupun ca ai fost in situatii de a lua decizii si cu inima si cu ratiunea, cred ca stii care dintre ele te ajuta saiei decizia corecta.Cat despre parerea altora e bine sa asculti, ca nu stri niciodata sa asculti sfaturile altora, numai ca singura care poate decide daca urmeaza un sfat, o parere, etc, esti doar tu.

| loredanarotariu a răspuns:

Nu ascult nici inima nici ratiunea - actionez din instinct ( e drept ca am ceva julituri prin coate si genunchi din cauza asta ).
Ma gandesc la parerile altora din ce in ce mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm...cateodata inima, cateodata ratiunea.depinde de starea mea de spirit si da! ma gandesc la parerea altora dar in general tot ca mine fac