| Rosimina a întrebat:

Va e frica de Moarte?:...

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Mi-e frică de suferința pe care ar putea s-o provoace moartea mea celor dragi, de moartea în sine nu.

53 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu mi-e frica de moarte ca punct terminal al vietii, dar pot spune ca am o obsesie legata de chinurile de dinaintea mortii.De aceea,pentru a evita rusinea de a fi batran,de a avea Alzheimer,Parkinson si toate acele boli care te insotesc ca alaiu' de inmormantare la batranete,ori voi cere sa fiu eutanasiat,ori ma voi sinucide de capul meu,cand o sa simt primele dureri insuportabile.(da,imi place sa stau in puf,nu imi place sa ma doara corpul, sau sa imi pierd mintea, ar fi lugubru pentru mine asa ceva)Moartea se zice ca e spontana, dar de la atat FD vazut, imi umbla iarasi obsesiv in cap o intrebare mica: "Why not cheat death?"(Clear Rivers)

| Diabolique a răspuns:

Deloc.

| Magnifico a răspuns:

Nu cred ca are de ce sa ne fie frica...nu doare laughing cel putin asta stim noi laughing

| TheCritic a răspuns:

Frica de moarte nu insa, mi-ar place sa mor direct, fara suferinta sau asa si mi-ar place sa stiu dinainte ca sa ii pregatesc pe ceilalti, sa le multumesc. Gandindu-ma acum, nu mi-e frica doar ca imi displace sentimentul ca voi pleca...candva si o sa ii fac pe cei ramasi in urma suferind...asta ma intristeaza, dar frica de moarte nu imi este pentru ca e un lucru normal ca si nasterea, cresterea. Moartea e de fapt un nou inceput.

| a1doru a răspuns:

Crezi ca daca iti este frica de ea poti sa scapi? ce stii tu despre moarte? eu am incercat-o de doua ori in viata, si am fost mai tare decat ea![am avut accidente]. cu toate ca nu mi sa mai dat nicio sansa[de catre medici], inca mai traiesc.nu stiu cum a fost ''dincolo'', ca nu am vazut nici tunel, nici lumina aia stralucitoare despre care povestesc astia pe la tv. m-am trezit, pur si simplu, dupa o coma de 4 zile.asta a fost totul.

| Magnifico a răspuns (pentru a1doru):

Wow....accident de masina sau de motor?

| Rosimina explică (pentru a1doru):

Pai nu nu stiu nimic despre moarte Dar e o intrebare asa thinking Aseara stateam fumam si mi-a trecut asta prin minte Daca la multi le e frica de moarte pentru ca mie am mai spus la cineva imi este pe o parte si pe alta nustraight face pentru ca nu stiu candimi vine moartea laughing si parca mei frica sa imi vina mai devreme de termen :-s rolling on the floor Si nu imi este pentru ca pana la urma toti murim si nu sunt o sadica sau ceva de genu sa imi dau eu foc sa ma chinui inainte de moarte...laughing)

| a1doru a răspuns (pentru Magnifico):

De motor. a fost al doilea.eu veneam prin Ro.mai rar, in concediu.am venit odata, si am cazut intr-o noapte, intr-o groapa de 3m facuta pe o strada in centrul orasului, care nici nu era semnalizata, nici luminata.culmea e ca trecusem pe strada respectiva cu 5 ore inainte si nu era nicio lucrare in carosabil.

| Magnifico a răspuns (pentru a1doru):

straight face Se simte diferenta cand intri la noi in tara....mai bine spus cand vii de afara

| a1doru a răspuns (pentru Magnifico):

Asta e.pacat insa, ca nu intereseaza pe nimeni[vorbesc de astia care ''au painea si cutitul'' in tara asta], sa puna in valoare potentialul turistic, FORMIDABIL, pe care il ofera tara asta. o spun ca unu care a batut lumea in lung si lat, timp de aproape 40 de ani, si am termeni de comparatii.

| Magnifico a răspuns (pentru a1doru):

Intr-adevar tara noastra e unica... dar nu stim sa o evidentiem sau cel putin sa ii atragem pe cei din afara si sa le aratam si noi ce avem (am rude in Spania mi-au spus ca tara noastra nu se poate compara cu Spania, pozitiv vorbind. e mult mai frumoasa). Sunt convins ca avem poate una dintre cele mai frumoase tari..pacat insa ca nu avem pe cineva care sa stie sa puna in evidenta cest lucru.

| Paulla a răspuns:

Deloc. E normală şi inevitabilă.

| sematorka a răspuns:

Nu mi-e frica de moarte mi-e frica doar de durerea pe care o voi simti inainte sa mor.Nu mi-e frica ca toate gandurile si visele mele vor disparea pentru totdeauna atata timp cat le voi implini inainte sa imi vina timpul.

| cipailina a răspuns:

Orice crestin are frica de moarte: de clipa in care vom fi judecati. Frica apare mai ales cand te gandesti ca poate ajungi in iad.

| Daniel415 a răspuns (pentru cipailina):

Ai dreptate. Cel mai bun raspuns

| 1Dana1 a răspuns:

Nu n-are de ce sami fie frica cind spun mereu ce am de spus si traiesc fiecare zi dupa cum imi place.

| Kei a răspuns:

Nup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mi-ar fi frica de moarte as trai toata viata ca un speriat. Nu mi-e frica, pentru ca oricum fiecare dintre noi moare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa-mi fie frica? sunt constient ca nu o sa traiesc o viata intreaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar persoanelor religioase le e frică de moarte, prin ce înseamnă ea. Celorlalți le e frică de durerile premergătoare morții, le e frică de moartea provocată de boală, sărăcie lucie, trai înjositor sau de căderea in cap de la etajul 10 sau de o eviscerație pe viu, experimentată pe tine de vreun psihopat, care, după ce se va juca cu organele tale, te va trece într-un carnețel, apoi într-un tabel colorat, ținut acasă, în atelier, lângă ustensilele pe care obișnuiește să le spele după fiecare utilizare. Organele tale vor ajunge caca de pitbull...
Prea puține morți sunt ocolite de suferință. Și mai puține dintre acestea sunt demne.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce film ai vazut azi :o

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Azi doar am revăzut Pulp fiction. Da-s fan procedurale (you know: Criminal minds, CSI - originalul, nu celelalte două vome, The mentalist, Whitechapel...).big grin

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta explica multe :dlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! laughing

| Anonymous1995 a răspuns:

Un mare poel, daca nu ma insel Marin Preda, spunea ca daca ne-am gandi macar un minut din fiecare zi a noastra la moarte, n-ar mai fi un sentiment asa tragic ca am muri!

| Leutzbv a răspuns:

Moartea este ca o usa: deschizi si mergi dincolo. Deci nu ar trebui sa-ti fie frica de moarte decat daca nu esti impacata cu Dumnezeu.

| Maysa a răspuns:

Servus!
De moartea mea, nu. De moartea celor dragi, da. Nu îmi imaginez viața fără soțul meu, fără mama sau tatăl meu...
Dar trăiesc cu gândul, în fiecare zi, că tot mă vom întâlni acolo sus cu cei dragi mie.
Ție-ți este?

| Rosimina explică (pentru Maysa):

Pe o parte imi e frica pe alta nu... frica imi e pentru ca poate sa-mi vina sfarsitu mai devreme de cat trebuie...si ca nu voi putea sa-mi traiesc viata catasi vrea.Dar pe alta nu pentru ce ai spus tu TOTI murim intr-o zi.

| thecakeisalie a răspuns:

Nu. De ce mi-ar fi frica de ceva natural si inevitabil?

| Λl๓a a răspuns:

"Nu imi e frica de moarte, ci de eternitatea ei"

| S0nofS4tana a răspuns:

NU, de ce sa-mi fie frica ca si-asa viata asta e doar de incercare, plus ca daca mi-ar fi frica de ceva acela ar fi Diavolul dar atat timp cat Dumnezeu ne protejeaza nu mi-e frica de nimic, si pentru ca ma zis asta sa nu crezi ca sunt vreun om din ala care merge pe fiecare zi la biserica sau ceva de genul, pur si simplu asta cred eu.

| CharlieHarper a răspuns:

Toți o să murim până la urmă, deci de ce să trăim speriați?

| Metamorphose a răspuns:

Eh. Mare brânză. Nu o să fie nu știu ce. O să fiu doar mai rece si mai albă la față..Niște oamenii o să imi plângă la mormânt.Și o să mai vină din când in când cu câte o floare. Nah. De parcă ar fi ceva diferit. Nu mie frică de moarte. Trăiesc sau nu trăiesc... câteodată e tot atâta. (apropo dacă vreți să imi comentati parerea despre viată..nu aveti decât.)

Răspuns utilizator avertizat
| catafreestyle a răspuns:

Nu...cateodata chiar mi-a doresc

| Cenusareasa09 a răspuns:

Nu. Cateodata chiar mi-o doresc.

| SIsUTuDoR a răspuns:

Buna nu mie firca de moarte, poate ei de minelaughing. Cred in moarte si in viata vesnica. o zi placuta sa ai.

| ooliveer a răspuns:

Nu happy

| ooliveer a răspuns:

Nu! Sper sa nu imi fie frica nici la batranete happy

| Robertutzuu a răspuns:

Sincer mie imi elaughing bine sunt mic acum la 15 ani sa ma gandesc la asa ceva dar oricum odata si odata tot o sa vina asa ca viata trebuie traita la maxim ca nu sti cand o sa vinahappy