| JackDanielTime a întrebat:

Va rog ajutati-ma.Am un ciobanesc mioritic de aproximativ 3 ani si ceva iar de curand mai precis de o zi am si un caine nu ii stiu rasa cred dupa cum arata ca Bigal sau cum s-o scrie. Nu se suporta reciproc cel mare incepe si latra rau de tot iar cel mic incearca dar fara succes. Ceea ce-i desparte este un grad de sarma. Intrebarea mea este cum as putea sa-i imprietenesc, sa fie ca doi camarazi sa nu mai latre unul la celalalt

1 răspuns:
| jj95 a răspuns:

1. NICI UN CAINE NU IL DOMINA PE CELALALT, SINGURUL LIDER SI CEL CARE FACE REGULILE IN CASA ESTE STAPANUL.
Cand unul din ei incepe sa maraie, dumneavoastra trebuie sa interveniti si sa il atingeti usor dar ferm/hotarat pe cel care maraie. NU sa il loviti, sa il atingeti (ca pe un prieten pe str. atunci cand nu este atent la dumneavoastra) doar cat sa il scoateti din starea in care se afla.
2. AMBII CAINI VOR LUA MASA IMPREUNA, insa nici unul din ei nu are voie sa mearga la bolul celuilat. Stapanul trebuie sa il atinga din nou pe cel care merge la bolul celuilalt inainte ca acesta din urma sa fie nevoit sa isi apere bolul cu mancare. Asa amandoi cainii vor intelege ca stapanul/dumneavoastra sunteti cel care aplica regulile in casa si nu invers.
Cainii au nevoie de reguli exact la fel cum copii au nevoie de reguli si educatie, un copil needucat va fi … un caine needucat la randul lui va trai dupa regulile impuse de el …
Ambii caini trebuie sa respecte aceleasi reguli, daca unul nu are voie in fotoliu sau in pat, atunci nici unul nu are voie sa se urce in pat si nici in fotoliu.
3. CAND IESITI CU EI LA PLIMBARE, AMBII CAINI TREBUIE SA STEA IN DREPTUL DUMNEAVOASTRA SAU IN SPATELE DUMNEAVOASTRA. Dumneavoastra sunteti cel care ii plimbati si nu invers.
Cand esti pe usa, dumneavoastra veti fi primul care iesiti apoi cainii, e semn de respect din partea lor.
De obicei cainii, mai ales cei dominanti traiesc intr-o competitie continua, si vor sa domine tot in jurul lor. In lumea lor liderul este intotdeauna cel care paseste primul, cel care face regulile si cel care este urmat de ceilalti care i se supun. Un lider poate trebuie sa fie intotdeauna calm dar in acelasi timp hotarat. Cum noi oamenii nu apreciem liderii isterici si pe cei cu nervii la pamant asa si cainii nu vor respectata niciodata o persoana isterica, nervoasa sau o persoana timorata.
As mai adauga doar un singur lucru. Incercati sa nu anticipati niciodata nici o incaierare intre ei, De ce? De fiecare data cand va ganditi /anticipati o posibila incaierare le transmiteti cainilor o stare de nesiguranta iar ei raman incordati si reactioneaza fiecare dupa cum il taie capul.
Fiind calm si hotarat in prezenta cainilor veti transmite o stare de siguranta iar cainii dumneavoastra vor fi relaxati.
Bafta!