| Aliiss a întrebat:

Verisoara mea are 57 de kg are 12 ani si vrea sa fie mai slaba. ce poate sa faca? sport face-de mancat nu mananca mult-...

Răspuns Câştigător
| PinkY a răspuns:

La 12 ani inca e in crestere si nu ar trebui sa apeleze de pe acum la cure de slabire. Daca spui ca face sport si nu mananca prea mult sa continue pentru a-si pastra greutatea. Dar sa nu exagereze pentru ca s-ar putea ajunge la mai rau. Sa astepte pana mai creste, pana trece de pubertate. Pt ca de acum vor avea loc transformari ale corpului. Doar sa aiba grija ce si cat mananca si cata miscare face.

10 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Buna! Spune-i verisoarei tale astfel : In primul rand trebuie sa intervii in alimentatie : mananca multe fructe, legume, paste si incearca sa eviti dulciurile, grasimile, prjelile, fast-food.In al doilea rand ar fi bine sa faci sport, eu cred ca ar fi bine de 3 ori pe zi :
dimineata (dupa ce mananci ceva usor) mergi si plimba-te cu rolele, bicicleta, alearga
la pranz (dupa ce mananci ) : incearca sa faci prima data 30 abdomene(pe percurs te vei obisnui si vei face mai multe). uite cateva tutoriale pentru fiecare parte a corpului pe care le poti face tot la pranz: pentru abdomen: http://www.youtube.com/watch?v=kHSCmwHaGJs
pentru fese si coapse: http://www.youtube.com/watch?v=yHNAeow4UV0
pentru picioare : http://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4
pentru celulita : http://www.youtube.com/watch?v=zoJQOapc9cY&feature=related
coapse interioare http://www.youtube.com/watch?v=Pdemjz2wZ5I
exterioare: http://www.youtube.com/watch?v=REY2HPuVHis&feature=related
brate: http://www.youtube.com/watch?v=Ywsiz1aY9_4
seara (incearca sa mananci o salata, sau doar fructe) si ar fi bine sa dansezi(ajuta destul mult la slabire).
ps: incearca sa mananci mai mult fiert si la gratar, exclus prajeli si sucuri cu acid
Poate ca e un regim cam dur(la faza cu exercitiile insa ar fi bine sa faca cat poate din ele) insa ea si-l poate modela pe gustul ei. Multa bafta!

| madalinutza a răspuns:

Bunabig grin
pai spune-i sa manance cat mai sanatoshappy
sa evite grasimile, dulciurile, sucurile gazoase, painea alba
spune-i sa manance carne de pui sau de vita fiarta ca nu ingrasahappy
sa nu manance dupa ora 18:00
dimineata sa alerge veo 2 km daca poatehappy sau oricat.
pe timpul zilei mananca sanatos si reugulat
iar seara sa faca cate 50 de abdomenehappy
si este foarte important sa manance fructe, legume, salate
si sa beie multa apa. minim 2 lt pe zi
si inca ceva. sfatuieste-o sa manance regulat
sper ca am ajutat-ohappy

| shadovv a răspuns:

Acu depinde ce sport face... spune-i sa nu se apuce de slabit intens ca e la varsta frageda si nu se stie cum i se va deforma corpul pe viitor.

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună. Păi ce poate face? Sport, mult sport, să alerge zilnic că e mică şi e păcat ca peste câţiva ani să devina obeză, să manance sănatos spre ex : salate, fructe şi să respecte mesele zilei nu să mănânce când işi aduce aminte sau de plăcere! big grin Dacă nu slabeşte consultă un medic!

Succes kiss

| Kyzz a răspuns:

Deci recomand alergatul ...se pierde foarte mult.de exemplu cu viteza de 9 km/h in 30 de minute se scapa de vreo 100 de calorii

| Sweet00gum a răspuns:

Sport face, de mancat nu mananca... s-o fi ingrasat cu aer? poate are o problema endocrinologica.

| Alexxe a răspuns:

Regula nr 1. Sa nu manance dupa ora 19. 00
Regula nr 2. Cat mai putina paine
Regula nr 3. Fara carne de porc.
Regula nr 4. Fara produse tip fast food.
Regula nr 5. In fiecare dimineata si seara cate 30-35 de abdomene
Regula nr 6. Fara bauturi carbogazoase ( mai bine bea o cana cu apa)

Sper ca ti-am fost de ajutor
Bye-bye

| koool a răspuns:

Sa faca sport dimineata, sa manace regulat, sa manance seara doar fructe si sport, mult sportbig grin

fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa bea cei verde. ajuta la slabit.sa nu manance seara...mai bine mananca dimineata mai mult, decat seara.

| Anonim87 a răspuns:

Buna happyar trebui sa excluda din alimentatie painea, dulciurile, sucurile si fast food`ul, mai ales ca acum e vara si ar putea sa manance fructe si legume, iar daca mananca si carne. ii recomand carnea de pui sau curcan la gratar fara sare
. ce sport face? eu as recomanda fitness si aerobic. macar de 2 ori pe saptamana la o sala happy. iar daca nu slabeste. ar trebui sa mearga la un control endocrinologic. ar putea avea deregalri hormonale. minore happy.