| maiorusimonicka a întrebat:

In regula, deci, am o verisoara care vrea sa se faca emo. cum poate fashe asta? P. S : Verisoara are 13 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Cine ti-o fi aprobat intrebarea asta tampita?

| ragaman a răspuns:

Banuiesc ca cei de aici sunt oameni normali care nu vor sa "se faca emo" so nu cred ca exista un standard... just do it.
P. S.:inca nu inteleg cum cineva s-ar putea face emo, dar astea-s problemele ei si a generatiei ei...
P. S. 2:spune-i sa fie intreaga la cap si sa faca ceva care chiar o ajutawinking

| cυρcαкє a răspuns:

Buna. Poate ea ar vrea fizicul sa-l aibe emo.Nu prea are sa se apuce asa dintr-o data sa fie emo.
Si oricum... ea stie ce inseamna emo? eu ma omor.Asta inseamna, si are ea curaj sa-si taie mainile? Eu nu prea cred.Nu stiu daca ea stie ce inseamna sa fii emo.

Pa-pa!

| Roxanne_4260 a răspuns:

Emo nu te faci aşa, că ai chef.
Emo nu înseamnă să ai bretonul pe faţă şi atât.
Emo e ceva mai... drăguţ de atât.
Emo sunt acele persoane care sunt mai deosebite, mai emotive ( sensibile ), care gândesc altfel...
Verişoara ta poate vrea să se facă scene, ceea ce e... simplu.
Nişte pantaloni mulaţi, curele cu ţine, tricouri cu capete de morţi, păr pe faţă, cât mai tapat, ochii machiaţi la maxim şi unghii negre.
Cam asta e chestia...
Va arăta cam aşa http://fashion.bloger.cz/......hot-2.png.
http://images2.layoutsparks.com/1/107174/hello-kitty-scene-girl.jpg.
http://s4.hubimg.com/u/1469503_f496.jpg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se omoarasmug
cu adevarat emolaughing
oricum mai intai trebuie frizura si haine emo:d
apoi se taie cu lama

| ciufiXXXXXX a răspuns:

Pai:
-poate sa se imbrace mai sumar, emobig grin
-parul la fel
-sa nu mai prea aiba contact cu oamenii
-sa se enerveze din orice
-sa isi faca un piercing
-sa se machieze strident
-sa nu fie amabila
-sa ii placa intunericul
big grin
funda?puppy dog eyesplzzzzzzzzzzzzz

| EduardTPU a răspuns:

Nu stiu sa-ti raspund exact, dar banuiesc ca vrea sa poarte haine negre, sa-si lase parul sa-i acopere ochii, sa asculte melodii caracteristice, sa aiba un anturaj caracteristic. Dar daca e verisoara ta, ar fi bine sa o indrumi pe calea cea buna, sa o asculti, sa vb cu ea, ca nu e ceva de laudat la comportamentul sau stiu eu,"curentul", asta.winkingSper ca am fost de ajutor.

| bd a răspuns:

Draguta, vrei sa devii emo? verisoarata?! sa fim seriosi rolling on the floor emo!? ma faci sa rad! prostie cu caru pe situ astarolling on the floor)

| lailla a răspuns:

Genul și cultura EMO este un trend care adesea promovează hipersensibilitatea. Emo sunt ceva ușor de definit. Ca atare, depistarea rădăcinilor este dificilă. Numeroși pretinși "cunoscători" citează scena D. C. hardcore/punk - și mai specific formația Rites of Spring - ca fondatorii Emo, dar istoria arată că e pripit a se pune formarea unui gen pe seama unei anumite formații.

Curentul emo este uneori identificat cu o anumită modă. Termenul "emo" e deseori asociat stereotipic cu blugi strâmți, breton lung întins pe o parte a feței sau peste unul sau chiar amândoi ochi, drept, negru închis la culoare, tricouri strâmte care de obicei au inscripționate pe ele numele unor trupe de rock, curele cu ținte cu catarame, teniși de pânză în genul Converse All Stars, adidași de skater sau alți papuci negri (în general vechi, ponosiți) și groși, ochelari cu ramă neagră groasă eventual și o geantă lungă tip poștaș.
Moda emo s-a schimbat în timp. Trendul inițial prevedea păr simplu, fără cărare, pulovere strâmte, cămăși și geci. Această modă a fost uneori caracterizată ca fiind un simplu moft, un capriciu.
Recent, trendul emo este asociat cu un stereotip ce constă în a fi emoțional, sensibil, timid, introvertit, anxios. Mai este asociat și cu stări de depresie, tendințe de auto-provocare de răni, chiar și sinucidere.

Poate ca ea vrea sa adopte doar stilul (funky), care este interesant, cred ca se ajunge la mai mult. Nu iti face griji, eu am 1$ ani si la 12-13 ani doream sa fiu "emo" pentru "a fii in trend". Ii va trece cand se va mai maturiza si cand isi va da seama ca o persoana mai eleganta este mai admirata decat o persoana in stilul emo/funky.