| BlossomofBubbles a întrebat:

Pot sa imi grabesc metabolismul? Am o verisoara care e foarte slaba si mananca cat o vaca si nu face sport deloc, eu fac sport zilnic de cand ma stiu si mananc normal, rar mananc prostii (gen la mc sau kfc sau sucuri) si sunt grasa :-\. Intr-o zi eu si ea ne-am cantarit de dimineata, pe intreaga zi am mancat o gramada de mancare non-stop aproape amandoua, seara ne-am cantarit din nou, amandoua aveam cu 2 kg mai mult laughing dimneata urmatoare ne-am cantarit din nou, ea a revenit la greutatea ei normala din dimneata precedenta, iar eu am ramas cu cele 2 kg in plus laughing Ce treaba e asta? laughing e ceva de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Fiind la liceu,deci destul de marisoara,poti sa folosesti infuzie de ceai verde vrac, care accelereaza metabolismul, contine vitamine, minerale, antioxidanti:in 200 gr apa aproape clocotita, pui o lingurita frunze de ceai verde(il gasesti la fatmacii, dar nu folosi pliculete). Lasi acoperit, cam 3-4 minute,strecori si cand se mai raceste,pui putina zeama lamaie(isi face efectul mai bine in prezenta vitaminei C).Bei, dupa ce ai mancat, dimineata.
faci foarte rau, ca mananci doar o data pe zi:organismul are de suferit, isi ia "hrana" din muschi si poti pati alte probleme grave.Mai bine mananca de 3 ori pe zi,portii mici,dar din toata gama:proteine,lipide si glucide sanatoare(fructe si legume),fibre(legume,paine cu tarate,lactate degresate cu cereale,seminte). Sport,miscare,cat incape,hidratare la fel si in special apa+lamaie.
Apoi,acelasi regim alimentar, poate da rezultate diferite, la doua persoane, care asimileaza si fac arderile, diferit!

| Carmen27 a răspuns:

Din păcate nu îţi poţi modifica metabolismul. Indiferent de metabolismul pe care îl ai, este mai bine să faci sport regulat big grin.

| pietrean a răspuns (pentru Carmen27):

Gresit!

| Carmen27 a răspuns (pentru pietrean):

Dacă oamenii ar putea să îşi schimbe metabolismul..atunci de ce mai există persoane supraponderale?

| KodrutZ a răspuns (pentru pietrean):

Mdah, se poate modifica _oarecum_ in functie de dieta, insa mostenirea genetica influenteaza foarte mult cit de usor se poate face asta.

| pietrean a răspuns (pentru Carmen27):

Din comoditate, din inconstienta, din necunoastere, din nepasare.
Aici nu includ persoanele care grave probleme de sanatate.

| pietrean a răspuns (pentru KodrutZ):

Da,are importanta si mostenirea genetica, dar si aceasta, poate fi "influentata", cu ajutorul dietelor si miscarii, sportului.

| FeliciaAndreea1 a răspuns:

Pai trebuie sa mananci putin si foarte des! Sunt diete pe baza de fructe si tot felul. Poti gasi pe google.Eu sunt genul care mananca putin si am 1, 70 m si 50 kg.Am tinut mai demult o dieta si de atunci continui sa slabesc.Inainte de asta aveam 55-56.Nu mananc nici foarte putin->mananc moderat.Fa sport! Eu ma duc la karate de 2-3 ori pe saptamana+in fiecare zi merg si vin pe jos de la scoala.Mai e si faptul ca eu studiez cateodata pana la 11-12 noaptea.Sa nu mai zic ca sambata si duminica stau numai cu nasul in caietul de mate.PS:Nu manca prostii!winking