| rocsette a întrebat:

Voi credeti ca exista creaturi mitologice? Adica vampirii? De ce?

Răspuns Câştigător
| ColoradoM a răspuns:

Vampiri exista

20 răspunsuri:
| Mara_4803 a răspuns:

Nu.nu cred! pentru ca e o porcarielaughing

| andulovecrazy a răspuns:

Sincer vampiri nu cred ca exista dar spirite exista dupa parerea mea

| Gizăz a răspuns:

Mdea, foloseşti nişte cuvinte pe care nu le cunoşti prea bine. Caută „mitologie" în DEX şi vei afla răspunsul la întrebarea ta.

MITOLOGÍE, mitologii, s. f. Totalitatea miturilor create de un popor sau de un grup de popoare înrudite. ♦ Disciplină care se ocupă cu explicarea, compararea și clasificarea miturilor, cu originea și evoluția lor etc. – Din fr. mythologie, lat. mythologia.

MIT, mituri, s. n. (Adesea fig.) Povestire FABULOASĂ care cuprinde credințele popoarelor (antice) despre originea universului și a fenomenelor naturii, despre zei și eroi legendari etc.; p. gener. poveste, legendă, basm

| εїз Ir εїз a răspuns:

Cred ca este doar imaginatia oamenilor, aceste creaturi care de fapt nu exista.Vampirii nu sunt adevarati, este doar ceva ce a inventat omul.In nicio carte lasata de Dumnezeu sau in niciun loc nu scrie asa ceva, poate doar in carti scrise de oameni, pentru a stimula creativitatea omului. Tu ce crezi? Astept parerea ta.
Sper ca am fost destul de convingatoare. te pup:*.
fundita?happyhee hee

| Zoki a răspuns:

Eu cred ca exista, deoarece fiecare mit e nascut dintr-un strop de adevar... Insa sa crezi sau nu -depinde de tine...

| elena a răspuns:

Ochioaso, nu exista decat lumea inconjuratoare si poate istorie... ce creaturi mitologie, ce vampiri, astea sunt de domeniul cinematografiei, esti tanara, traieste viata din plin, niciodata nu vei fi atat de tanara ca astazi...

| dididiana a răspuns:

Eu cred ca exista
de ce? Fiindca sunt atatea filme cu ei si in acele povesti exista un sambure de adevar
P.S.nu sunt nebuna sa stii

| marywsbossxxx a răspuns:

Orice mit si legenda, are cate un SAMBURE de adevarwinking

| Micheline a răspuns:

Nu.Nu exista nici vampiri, nici varcolaci si nici sirene.Desi despre sirene s-ar fi zis ca exista.Am vazut acum un an poze cu o sirena, cica descoperita in Cebu, Filipine.
Uite aici cate ceva despre "vampiri"
http://www.lovendal.net/wp52/exista-in-realitate-vampiri/

| Crystal1807 a răspuns:

Eu cred ca exista tongue fiindca toate povestile au un strop adevar. Altfel cum le-ar mai fi venit ideile acestea oamenilor daca nu auvazut macar odata un vampir sau au trait astel de experiente

Apache
| Apache a răspuns:

Vampiri nu exista! cel putin cei care au forma oamenilor! chupacabra exista, si sunt si cateva dovezi in sensul acesta!

| mafi5 a răspuns:

Buna!
eu credeam foate mult dar acum nu mai cred asa mult.cate o data cand vad filme
funditaaaaaaaaaaaa?not worthybatting eyelashes

| Cosy a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva.
Mitologia se refera la zeitati, dar daca esti credincioas atunci stii ca nu exista.Pentru ca in Biblie nu scrie nimic de Iele, minotauri etc.Si vampirii sunt doar niste creaturi create de oameni.Pentru turism, literatura sau oriunde se mai,, folosesc" ei. Cel putin asta e parerea mea.

| metonst54 a răspuns:

De fapt vampirii isi au originea de la niste oameni din evul mediu care sufereau o boala care ii faceau canini excesiv de mari, erau alergici la usturoi iar "medicii" de pe atunci l-e spunea celor ce sufereau de aceasta boala sa bea sange
Dicovery Science, scuze daca am greseli gramaticala big grin

| cornel a răspuns:

Nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa va explic mutul cu vampirul, da este adevarat ca a pornit de la ceva si acel ceva este din Transilvania se numeste Vlad Tepes el ii tragea pe turci in teapa iar turci inspaimantati de aceasta oroare s-au gandit sa-i imbunatateasca imaginea l-au asociat cu o creatura cu dinti de animal si insetata de sange. Deci asta a fost povestea cu vampiri. P. S vampiri nu exista!

| nicunicu2010 a răspuns:

Eu cred ca toate creaturile mitologice exista.pentru ca de unde sa luat insusi numele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred dar ca sta undeva acolo ascunsi cei rai incisi undeva si paziti si cei lanti ascundundusi adevarata indentitate fata de oameni

| CMW a răspuns:

Vampirii exista si nu sunt creaturi mitologice sunt oameni cu o boala rara care ii face sensibili la lumina si la usturoi si sangele animal si uman ajuta la aceasta boala prima data a fost identificata la Vlad tepes si de acea i se zicea contele dracula sau Vlad dracu poporul de pe vremea aceea a exagerat in privinta la boala lui Vlad tepes si de acolo se trage legenda vampirului