| deea98 a întrebat:

Voua va place Mihai Eminescu? Astazi, 15 ianuarie(ziua sa), dedicati-i cateva randuri din suflethappy. Cel mai frumos mesaj primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Wonderland a răspuns:

Pe chipul sau alb, sculptat in marmura, a basoreliefului din fata muzeului nu era nicio urma de incruntare, de durere. Statea acolo, deasupra tuturor, mangaiat de cea mai curata briza si de cea mai luminoasa raza de soare, ca un desavarsit geniu. Am inteles atunci: Eminescu nu a fost doar Luceafarul ce-a stralucit pe bolta poezii romanesti, el a fost insusi cerul, insusi Helios si, mai presus de toate, insusi spiritul creativ ce ne-a inspirat ani de-a randul. Sa omagiem deci sufletul care a atins farama de infinit ce salasluieste in fiecare dintre noi si sa ne bucuram ca, dupa toate zbuciumarile sale interioare, s-a reintors in locul caruia ii apartine: alaturi de ingeri.

12 răspunsuri:
| тøхх a răspuns:

Nu-mi place Eminescu. [-x happy

| MrsBrunetzyka a răspuns:

Da, imi place mult Mihai Eminescu! Imi place de Eminescu deoarece poeziile care le-a creat acestea sunt de suflet, poexiile sunt despre natura sau iubire [ dragoste]. Mihai Eminescu a fost un mare poet roman! Iar noi, Romanii trebuie sa fim mandri ca Eminescu este Roman! Si m-a impresiona cum cei din familia Eminovici au murit de tineri.

Răspuns utilizator avertizat
| Biuka a răspuns:

Pentru mine Mihai Eminescu reprezinta un poet, prozator s jurnalist roman de exceptie. Din operele sale reiese ca iubea natura si avea multe sentimente de iubire fata de o femeie. Eminescu, un om care era doinat de dragoste intrutotul, Eminescu, u om care stia totul despre viata dar totusi vroia sa stie mai mult. Eminescu. un om special cu un suflet etic simtitor la toate ideile si sentimentele. Ei cam asta reprezinta Eminescu pentru mine. Imi plac poeziile lui si le recit in fiecare an cu drag la scoala pe 15 ianuarie. O zi buna! happy

| just for me a răspuns:

Da, normal ca imi place happy. un geniu neanteles care a adus romanilor o opera alcauita din zeci de poezi de care s-au bucurat i se vor bucura alte zeci de generatii.pasiunea pe care decat bunul sau profesor, Aron Pumnul i-a inteles-o a fost o pasiune ascunsa, dar care a conmtinutat sa il determine sa scrie cat mai mult si sa puna ca mai mult suflet.desi tatal sau vroia sa se descurce bine la scoala, sa aiba un status mare in viata, el a continuat sa viseze, sa citeasca si sa scrie.imi place pasiunea si dragostea pe care a pus-o in poeziile sale, as vrea sa pot compune si eu cu atat genialitate, sa unesc cuvintele in felul acesta, pentru ca si eu sunt pasionata de l romana, de poezii, de muzica si imi place sa scriu povestioare in care imi spun sentimentele. ce sa zic, a fost un geniu ca care romanii se mandresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine, Mihai Eminescu reprezinta o pasare maiastra, care a avut ambitia si puterea sa ajunga undeva sus, alaturi de alti poeti
Si a dezvaluit lumii talentul sau.
Cinste Lui!
Dar totusi nu am inteles de ce a murit... Din cate am aflat...Am inteles asa ca a aavut o depresie
.
Oricum El este cel care a schimbat lumea, pot sa spun ca a schimbat-o radical, pentru ca prin poeziile Lui intelegem totul, si ne ajuta multhappy
Siii...Ne putem inspira din poeziile acestei pasari maiestre!'

Sunt mandra ca acest poet a fost roman, chiar daca nu se afla fizic printre noi, in suflet noi tot il simtim
Pentru ca el a ajuns cineva acolo, si este mandru ca poeziile lui sunt recitate de cineva, si nu numai de cativa oameni, de toata planeta, Pentru ca ppoeziile lui sunt traduse si in alte tari!

Cinste Tie, MIHAI EMINESCU! Comemoram aceste poezii, in cinstea ta chiar daca nu te aflii fizic printre noi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mie imi plac poieziile lui Mihai Eminescu.
Voua va mlace poezia,, Ce te legeni...,,
kisskiss

| timewaster a răspuns:

Mersi ca ne-ai chinuit in scoala cu cartile tale fara sens.

Răspuns utilizator avertizat
| georgefl a răspuns:

Eminescule unde esti? milioane de romani suspina dupa tine, ultima data te-am vazut cand am facut credit la banca, ti-am vazut chipul tau drag pe bacnota de 500 Ron, de atunci nu te-am mai vazut, dar cand iti vad chipul blajin de pe bacnota trec cu vederea ce curvar ai fost

| rebeeexD_6835 a răspuns:

Eminescu nu este un cuvant, nu este un nume sau ceva ce se poate descrie. Da, il ador pe Mihai Eminescu pentru cine este, si vorbesc la prezent fiindca marile nume nu se sting niciodata.
E un zeu cioplit in marmura alba care a dat neintelesului un inteles si imposibilului un strop de posibil. A dat iubire neiubirii si a inviat sentimente moarte.
La multi ani, draga Eminescu. Esti ultimul talent cu care Romania se poate mandri.

[anonim21 sunt eu, nu stiu de ce u imi merge contul] funda?batting eyelashes

| RebecaC a răspuns:

Eminescu nu este un cuvant, nu este un nume sau ceva ce se poate descrie. Da, il ador pe Mihai Eminescu pentru cine este, si vorbesc la prezent fiindca marile nume nu se sting niciodata.
E un zeu cioplit in marmura alba care a dat neintelesului un inteles si imposibilului un strop de posibil. A dat iubire neiubirii si a inviat sentimente moarte.
La multi ani, draga Eminescu. Esti ultimul talent cu care Romania se poate mandri.