| andrei182 a întrebat:

1. Ce inseamna la pagina de profil "Voturi" (unii n-au deloc, altii au doar cateva etc)? De care voturi e vorba? Cine le da, cum se castiga?

2. LA aceeasi pagina, ce inseamna "Vizite"? De cate ori imi vizitez eu insumi pagina? Ori altii? Ori nu conteaza, toate la un loc?
Fundita!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

A, și tocmai m-am lămurit care-i treaba cu "Voturi" (pentru că observ că Brigaela are 0). Sunt aproape sigură că această funcție se referă la numărul de voturi oferite de noi celorlalți utilizatori. Însă, doar o mică parte din ele (pentru că mie-mi apare că am doar în jur de 300, deși teoretic ar trebui să mi se afișeze câteva sute de mii). Poate se stâng doar voturile cele mai recente, cele din ultima săptămână sau lună. Altă explicație momentan nu găsesc.

Dar, în orice caz, nu te prea încrede în ce scrie la "Punctaj". Avem un roboțel destul năbădăios și îi cam place să facă poante, iar la Matematică sigur nu era un elev de nota 10.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cu "voturi" nici eu nu m-am lămurit. A rămas o enigmă.

http://www.tpu.ro/......a-punctaj/

Iar "vizete" probabil sunt vizitele celorlalți pe profilul tău (deși cred că e doar o mică parte din ele; deci, tot niște cifre aruncate aiurea, care nu prea au legătură cu realitatea).

| TPU.ro a răspuns:

1. Sectiunea de "Voturi" este o ramasita a site-ului, nu mai e legata de o functionalitate. Inainte de noul design si metoda de afisare a raspunsurilor, puteai sa evaluezi si intrebarile.

2. Sunt punctate vizitele pe care le altii le fac profilului tau.

Alexandra - TPU

| NOname a răspuns (pentru TPU.ro):

Mulțumesc.
În sfârșit mă simt lămurită.

Și eu care voiam să pensionez roboțelul...

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cand raspunzi la intrebari, poti primi fundita ori vot fie inteligent/folositor/eronat etc, si tu poti vota daca esti utilizator senior, daca iti place de un raspuns, il poti vota, cat despre vizite, sunt ntate vizitele tale pe profil, adica de cate ori ai vizitat site-ul TPU.
frumoasa zi sa aihappy

| NOname a răspuns (pentru caramela):

Caramela, dacă cu "vizite" ar fi așa cum spui tu, cum îți explici, că Brigaela, de exemplu, care este printre primii utilizatori ai site-ului și are o vechime cu vreun an și ceva mai mare decât a mea, are aproximativ 65.000 de vizite, iar eu în jur de 175.000? La ce pot să se refere aceste vizite?

Doar nu crezi că eu am accesat site-ul de mai multe ori decât a făcut-o ea și mai ales...că diferența este atât de frapantă.
În mod sigur acele "vizite" se referă la altceva.

| andrei182 explică (pentru NOname):

Poate se aduna vizitele tale la vizitele care ti le fac altii, ce zici?
Nu facem o proba? Eu o sa ma uit acum la profilul tau sa vedem daca se mai adauga o vizita in plus, ok? Ori si vizitele astea se pun o data la saptamana angro?

| NOname a răspuns (pentru andrei182):

Oricum ar fi, se pune doar o mică parte.

N-are rost să-ți bați capul. Pe mine una nici nu mă interesează, doar îmi place să fie ordine, iar roboțelul e un obraznic care n-a auzit de așa ceva. Cu el am ce am.

| andrei182 explică (pentru NOname):

Dezmembreaza-l laughing!

| NOname a răspuns (pentru andrei182):

Da, m-a mai bătut gândul să-l dau la fier vechi...
Ce-i drept, îi cam ruginit...

| andrei182 explică (pentru NOname):

Taci, ssssst, ca dau navala hotii de fiare! Unde sunteti, hei?
De aia nu functiona de ieri TPU-ul, ma gandeam eu ca cineva a inceput dezmembrarea "rablei" rolling on the floor
necajitul robot sa nu detina el piese de import....nici macar ulei de masline sa-si unga trupul.

| NOname a răspuns (pentru caramela):

A, și tocmai m-am lămurit care-i treaba cu "Voturi" (pentru că observ că Brigaela are 0). Sunt aproape sigură că această funcție se referă la numărul de voturi oferite de noi celorlalți utilizatori. Însă, doar o mică parte din ele (pentru că mie-mi apare că am doar în jur de 300, deși teoretic ar trebui să mi se afișeze câteva sute de mii). Poate se stâng doar voturile cele mai recente, cele din ultima săptămână sau lună. Altă explicație momentan nu găsesc.

Dar, în orice caz, nu te prea încrede în ce scrie la "Punctaj". Avem un roboțel destul năbădăios și îi cam place să facă poante, iar la Matematică sigur nu era un elev de nota 10.

caramela
| caramela a răspuns:

Raspunsul pentru punctul 2
Vizitele respective reprezinta numarul de oameni care ti-au vizualizat tie profilul de cand l-ai creat. De fiecare data cand o persoana iti viziteaza profilul, aceasta se adauga la acel numar si primesti in consecinta un anumit punctaj. Fiecare vizita inseamna 0.05 puncte.
mesaj primit de la admini.
O seara bunahappy