| cristiyt a întrebat:

Buna sunt nou si as vrea sa stiu de ce puneti dupa orice intrebare/raspuns:"funda"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se pune chiar dupa orice intrebare sau raspuns.
O pun doar aceia care cred, in mod eronat, ca vor obtine mai repede raspunsuri mai bune si folositoare si o solicita doar cei care alearga dupa funde, aceastea aduc 100 de puncte in plus si altfel cresti mai mult si mai repede in clasamentul (rank) utilizatorilor de pe TPU.
Pentru a te lamuri cu intreaga activitate de pe TPU, inclusiv sa pui intrebarea la categoria potrivita, te sfatuiesc sa citesti raspunsurile la INTREBARI FRECVENTE.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cei care postează la sfârşitul întrebării că dau fundă fac o "promisiune" în speranţa că vor primi mai multe răspunsuri.
Iar cei care postează la sfârşitul răspunsului, o fac pentru că CERŞESC funda :))

"16. Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16

Toate cele bune.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Este un fel de multumire. Dupa fiecare intrebare punem "funda" ca sa spunem ca oferim funda pentru cel mai bun raspuns, si de asemenea spunem "funda" dupa un raspuns ca sa cersim.