| marta13 a întrebat:

eu mi-am facut cont pe TPU acum 2 saptamani. si eu nu stiu ce inseamna funditele alea si la ce se folosesc si cum se da un vot. va rog. spuneti-mi si mie.

Răspuns Câştigător
| hideaway a răspuns:

@pedro121,
Încearcă să vorbești și tu corect românește. Eu n-am înțeles ce-ai scris acolo.
@marta11,
"Funda", este un "Mulțumesc" virtual. Aceasta valorează 100 de puncte. Te ajută pentru a crește în rank (topul utilizatorilor) http://www.tpu.ro/useri. Cum se dă?
În dreptul răspunsului pe care-l consideri cel mai bun/folositor din punctul tău de vedere se află o panglică gri (oranj) pe care scrie "Declară răspunsul câștigător". Când vei apăsa pe ea îți va apărea pe ecran următorul mesaj: "Ești sigur că vrei să alegi răspunsul ca fiind câștigător?", iar tu dacă ești sigur, apeși pe "OK".
Cum votezi?
Pentru a vota trebuie să fii utilizator "Senior" (adică să ai minimum 100 de răspunsuri și minimum 10 zile de la data înregistrării). Uită-te jos, în dreapta răspunsului pe care vrei să îl votezi; acolo vei vedea opțiunea "Evaluează". ( http://i.imgur.com/geWPE.png ) Când vei apăsa pe ea, îți va arată voturile.
"Folositor(0) Nefolositor(0) Amuzant(0) Inteligent(0) Eronat(0)".( http://i.imgur.com/TawpJ.png ) Dacă vrei să votezi un răspuns cu votul "X", bifezi cerculețul acela micuț; dar repet, trebuie SĂ FII "SENIOR" PENTRU A VOTA.
Succes! :)

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In dreptul raspunsului pe care il consideri cel mai bun se afla fundita. Dai clic pe ea, si ai premiat raspunsul.Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit happy

| pedro121 a răspuns:

Acele fundite reprezinta ca ai dat un raspuns castigator si acele fundite adauga puncte,, jucatorilor''. in dreapta rasounsului este o imag gri cu o fundita apesi pe ea si acel raspuns este unul castigator