| anonim_4396 a întrebat:

Bună Ziua!
Întrebarea mea este legată de Utilizatorul Lunii... Pe care îl și felicit pentru victorie, cu userul nu am nimic, a fost meritul lui.
Problema este alta și anume TPU.
De ce TPU.Ro dacă tot a ales cei 10 candidați la premiu, de ce nu i-a postat pe Blog să știm și noi restul Userilor, cine sunt cei nominalizați pentru premiu, din câte știu eu peste tot unde se nominalizează cinevă se dă public!
Pe lângă asta alesul userului de câtre membrii experți este o mare nesimțire. Cum e posibil să se aleagă un User din 10 care noi restul nici nu știm despre cine vorba, e ca și cum facem alegeri dar puneți tot pe cine vreți voi?! Cum vine asta! Normal mi se pare să se publice acei 10 potențiali câștigători să se știe de unde se alege să nu apară discuții și probleme. Pe deasupra normal ar fi fost ca așa ziși Experți să aleagă în prima serie cei 10 Utilizatori, apoi să se dea încă o rundă de vot câtre Useri cu o listă cu cei 10! Cum ați făcut acel Oracol puteați face și aceste alegeri. Astfel totul ar fi fost corect și pe față. Nu noi să votăm ceva ce nu știm! Și de fapt voi să alegeți pe cine vreți fără ca noi userii să știm. Cel puțin așa e Democratic.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi trebuit sa scrii direct administratorului, un mesaj din CONTACT.
Ai dreptate, a fost o lipsa de transparenta, puteau posta utilizatorii nominalizati, nu era nici o problema, oricum votul expertilor a fost secret.
Si s-a votat in doua etape, in prima etapa fiecare expert a votat 3 candidati si apoi in a doua etapa unul dintre cei doi mai bine clasati.
Remarc totusi o inadvertenta in postarea ta. Tu n-ai votat si n-au votat majoritatea utilizatorilor. Asa cum s-a spus de la inceput votarea a fost facuta doar de catre experti. Numai bine!

| Azµre a răspuns (pentru Ioandelasal):

Totuși noi am votat pentru acei useri care au fost nominalizați. Am avut și eu votul meu ca și toți ceilalți useri. Dar atât ceream puțin mai multă transparență. Să ne fi ținut la curent. Mulțumesc pentru răspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Azµre):

Ai votat doar pentru nominalizare, respectiv ai propus un candidat. Din cei nominalizati s-au ales zece candidati, cu cele mai multe voturi si care indeplineau conditiile. Abia apoi a demarat procesul de votare, asa cum am spus in primul raspuns.

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îți înțeleg frustrarea...

Personal, aș prefera ca să votăm, inclusiv în al dolea și al treilea tur, toți, împreună. Adică toți cei cu o anumită vechime pe site, deși...ca să citești și compari răspunsurile unui grup de utilizatori dintr-o anumită lună, nu e nevoie de vechime, ci de răbdare, spirit de observație, obiectivitate...

Iar ca să dispară senzația că rezultatul voturilor nu este cel real, e nevoie de mai multă transparență și cred că ar fi de preferat ca numele celor/celui votat, la sfârșitul fiecărui tur, să fie afișat pe profilul fiecăruia (că, până la urmă, nu e niciun secret, iar în acest fel s-ar vota cu mai multă seriozitate și rezultatul ar fi mult mai obiectiv și mulțumitor). Plus, la sfaristul fiecărui tur să fie postată pe blog o listă completă cu toți cei care au votat și utilizatorii nominalizați de ei și numărul total de voturi obținut de fiecare candidat, ca să nu existe dubii.
Așa, cred eu, ar fi cel mai corect.
Transparență maximă.
Și sper că în timp "regulile jocului" se vor schimba.

| Azµre a răspuns (pentru NOname):

Exact același lucru spun și eu... Transparență...

| Azµre a răspuns (pentru NOname):

+ Un vot de la mine. Mulțumesc pentru răspuns!

| TPU.ro a răspuns:

Buna! Iti multumim pentru sugestiile exprimate aici. Le vom lua in considerare.
Aceasta fiind prima data cand am trecut prin etapele Utilizatorului Lunii, am descoperit si noi aspecte pe care le-am putea imbunatati.
Dupa cum a fost descris si pe blog, intai primim nominalizarile din partea comunitatii, le validam si apoi le expediem catre experti. Ei voteaza intai 3 oameni, iar apoi, din ce mai votati 2, aleg unul singur.
Am ales sa nu facem publice aceste nominalizari pentru ca nu ne dorim sa influentam nominalizarile ulterioare sau sa dam nastere unor discutii interminale sau conflicte, plecate de la intrebari de tipul "Voi nu ziceti ca X ar fi mult mai potrivit decat Y ca sa treaca in turul 2? Funda!"

Alexandra - TPU

| NOname a răspuns (pentru TPU.ro):

De acord, Alexandra.
Și argumentele tale sunt bune.
Însă cum altfel am putea să scăpăm de senzația că suntem legați la ochi și rezultatul votului nu (prea) depinde de noi? Un lucru inevitabil în cazul votului secret.

Trebuie găsită o soluție.

Poate dacă măcar experților li s-ar aduce la cunoștință toate listele (cu numărul de voturi și numele tuturor nominalizaților și celor care au votat), ar prinde mai multă încredere/siguranță (deși tot nu 100%) și ar putea garanta pentru corectitudinea întregului proces de votare.

Pentru că mulți suntem genul care nu credem până nu vedem (mai ales când rezultatul este unul extrem de surpinzator). Iar momentan nu avem niciun fel de certitudine. Doar cuvântul vostru, care, cu tot respectul, nu este tocmai o garanție, o dovadă, în adevăratul sens al cuvântului, în care să ne putem încrede fără a avea nici o umbră de îndoială.

Pe vremuri, când votul (la genul acesta de evenimente) era public și consta într-un răspuns public la o întrebare publică și oricine putea să numere voturile și să se convingă de autenticitatea lor, această problemă nu a existat. Exista acea transparență, deschidere, claritate, certitudine, cărora li se simte lipsa acum.

Nu știu care ar fi ea, dar trebuie găsită o soluție.

| NOname a răspuns (pentru TPU.ro):

Și încă un plus pentru un sistem de votare public sau măcar pentru afișarea celor 10:

Răspunsurile lor vor fi citite (aproape) de toți, profilurile lor vor fi studiate cu atenție pentru comparație și se va lua exemplu pozitiv.

Când însă sunt studiați doar de către experți, acest efect pozitiv se pierde și comunitatea în marea ei parte rămâne neschimbată.

| Azµre a răspuns:

Nu vezi ca nu le pune...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce crezi ca e aici, festivalul Mamaia 2012? laughing

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare raspunsul tauhee hee

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Asta, sau ala de pe blog? laughing

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu Epurasule, dar ar fi fost frumos să știm și noi cei 10 nominalizați totuși să știm ce-am votat nu e corect?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul acestei intrebarihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da'chiar...care a fost useru'? am cam lispit in perioada aia...

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Zenithf

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Mersi

| Numero1 a răspuns:

Eu unul cred ca in viitor regulile se vor schimba, eu sincer nu am votat dar asa este ar fi trebuit sa impartaseasca totul cu noi, eu unul nici macar nu stiu cine este utilizatorul luniilaughing iertati-mi lipsa de informare dar chiar nu stiu.Deci,cine este?