NOname
| NOname a întrebat:

Cum credeți, n-ar fi mai bine ca votul "stupid" să fie înlocuit cu "greșit", ca să putem și noi să ne exprimăm dezacordul într-un mod ceva mai civilizat, fără ca cineva să se simtă jignit?

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

Vazusem intrebarea aceasta de ceva vreme, dar imi propusesem sa nu intervin, pornind de la ideea ca oricum se vorbeste mult pe acest site, dar se face mai putin.
In primul rand trebuie sa precizez ca orice adult care a fost vreodata deranjat in momentul in care raspunsuri ale sale au fost etichetate drept "stupide", chiar merita acest calificativ (aici ma incadrez si eu, pentru ca mi s-a intamplat, nu de putine ori).
Sa nu ne ascundem dupa deget, stim foarte bine ca sunt numeroase situatii in care acest vot nu are nici cea mai vaga legatura cu logica raspunsurilor respective, ci se taxeaza doar faptul ca mesajul ce se transmite contravine propriei pareri a celui ce voteaza.
Ca sa nu mai spunem de voturile acordate in grup (dar ce spun eu aici? pe TPU nu exista nici grupuri, nici clone, nici trolli).
In concluzie, ce motiv ar fi sa se renunte la "stupid"?
Uite ca ar fi totusi unul, ba chiar unul suficient de important, despre care au vorbit deja aici mai multi.
Pe acest site, cea mai mare parte a utilizatorilor nu sunt adulti, ci copii.
TPU se doreste (cel putin la nivel declarativ) un instrument educational. Ce mesaj li se transmite acestor copii, care prin simpla apasare a unui buton, se trezesc in postura de a califica drept stupide raspunsurile altora (care sunt poate copii, la randul lor, dar si adulti, care ar putea sa le fie parinti, poate si bunici).
Cuvantul "stupid" va fi pentru ei unul ca oricare altul, deci nu vor constientiza ca nu e chiar normal sa il folosesti in societate cu atat usurinta, din moment ce aici au la dispozitie butonul magic, care induce ideea ca nu e nimic special.
Deja e o problema pe acest site, unde diferentele de varsta intre utilizatori sunt mari, dar se discuta de la egal la egal. In principiu, nu e ceva rau, ci dimpotriva, dar in momentul in care (cum se intampla adesea) sunt depasite cu mult barierele bunului simt, deja parca nu mai e atat de bine. De la un astfel de comportament pe un site, pana la repetarea acestei atitudini si in viata reala, nu mai e decat un pas mic ( e logic, la varsta lor le e mai greu sa inteleaga ca daca aici le sunt permise unele lucruri, nu inseamna ca se va intampla la fel si atunci cand interactioneaza cu cei din jur).
Spun unii ca unele raspunsuri sunt cu adevarat stupide, deci nu pot fi incadrate in alta categorie. Asa este, sunt astfel de raspunsuri, nu putine la numar.
Totusi, cand un copil posteaza un astfel de raspuns, nu cred ca acordarea unui "stupid" acestuia este in concordanta cu ceea ce isi propune acest site. Cu siguranta un mesaj prin care sa i se atraga atentia asupra greselii are un mai mare impact (in cele mai multe cazuri se da votul de "stupid", dar nu isi bate nimeni capul sa ii explice si de ce).
Lasand la o parte aceste delimitari (adulti si copii), oare administratorii acestui site, unde (iarasi, cel putin la nivel declarativ) nu sunt incurajate jignirile, nu sesizeaza ca punand la dispozitie acest buton, tocmai asta fac?
Ori au si ei aceeasi parere ca si cei care spun ca "esti stupid" este o jignire, dar ca "raspunsul tau este stupid" este doar o constatare? Daca da, sa o spuna clar, macar stiu si eu una si buna.

128 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Îți foarte mulțumesc.
Ai prins perfect ideea.
Și da, "incorect" e chiar ok. Ar împăca și capra, și varza.

NOname
| NOname explică:

Ce să se întâmple? N-o să știi pe care să-l alegi și poate renunți la amândouă de draci.

| EmaS a răspuns:

Ar fi foarte bine, daca s-ar interzice folosirea unor cuvinte jignitoare de catre unii utilizatori care au opinii diferite, si care se cred superiori doar pentru ca ei au alte convingeri, si nu contenesc cu jignirile. Eu cred ca acestia intra pe site, doar ca sa faca valuri, ca sa arate cat de grozavi sunt.

| blueangel99 a răspuns:

Perfect de-acord cu tine.
Aşa cum la cererea ta au înfiinţat "Totul despre TPU", adminii ne vor îndeplini dorinţa şi acum.

neluL
| neluL a răspuns:

Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa se vada cine da acest vot (stupid)pentru drept la replica sau eventual raportare! Asa vor disparea voturile date aiurea! Este mai important decat schimbarea din ''stupid'' in ''gresit'' Totusi merg pe vot ''gresit''ca sa dispara stupizii de pe site big grin (in trecut am gasit un cont cu 400 de voturi stupid date in 15 zile si nestiind cu ce se mananca raportarea l-am lasat in pace).Si inca ceva! Bine ar fi daca voturile toate (folositor,nefolositor,amuzant,inteligent, si in final stupid)se vor putea da, doar de cei care participa la intrebare.Nu vad rostul sa poti vota un raspuns daca nu participi activ la intrebare.In felul acesta se creeaza dialogul intre cei cara sunt pro sau contra unei idei.

Apache
| Apache a răspuns:

Imi este sincer indiferent...cred ca pe TPU sunt probleme mai mari ca aceasta denumire!
In multe cazuri votul,, stupid,, este scurt si la obiect.cel putin atunci cand cineva da atacuri la persoana si tu vrei sa ii votezi raspunsul!
Nu stiu ...TPU nu e un site de teste, ca sa votezi raspunsurile corect -gresit.e mai mult de atat!
Cand dai un raspuns care este considerat stupid-gresit ti-l asumi.nu stiu ce e asa importanta denumirea.
Anyway. catalin daca citesti asta faci ce vrei.eu sunt indiferent pentru ca consider ca pe TPU sunt lucruri mai importante decat o denumire a unui vot...dar repet, faceti ce vreti!
Daca cumva vreti sa schimbati denumirea aceasta.atunci eu nu ma opun!

greece12
| greece12 a răspuns:

Am putea sa votam, e si democratic, e si la moda!

| NOname explică (pentru greece12):

Exact, Greece! Ultima modă!
'Neața!

| XxLuNeTisTuLxX a răspuns (pentru NOname):

Da ai dreptate... M-am gândit si da, ar da totul peste cap cu al 6-lea vot. E mai bine cum ai zis tu. Să fie schimbat cu gresit.

greece12
| greece12 a răspuns:

Eu am propus sa votam,ca raspuns la postarea ta.
Cine e pro,cine e contra,asa cum s-a intamplat nu demult cu denumirea de expert sau maestru TPU.
Si observ,printre altele,ca am primit un "stupid" la acest raspuns.
Ce pot intelege,deci?
Ca o propunere absolut democratica este catalogata drept stupida sau ca eu,ca persoana,nu plac unui user?
Dezlegarea acestei enigme este exact ca diferenta dintre "stupid" si "incorect".
Este INCORECT(gresit,absurd,alogic,aberant)sa cataloghezi o practica democratica drept stupida(!) si este STUPID sa iti manifesti antipatia personala intr-un mod atat de neonorant.
Avand in vedere ca ne aflam pe TPU pentru a oferi ajutor celor care il cer, pentru a imparti din cunostintele si experienta fiecaruia intr-un climat civilizat si pasnic, sunt de acord cu inlocuirea denumirii "stupid"!

| NOname explică (pentru greece12):

Total de acord.

| misterioaѕa a răspuns:

Da NOname ai perfecta dreptate!
Cand dai,, stupid''se supara persoana respectiva si te uraste si iti da stupid inapoi desi ai raspuns corect.
Cand ai gresi un raspuns si ai primi gresit, te`ai uita si tu si ai vedea ca asa este si nu ar mai iesi conflicte!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Cuvantul "gresit" te duce cu gandul la ceva care se poate cuantifica in mod foarte precis. Sigur ca, daca-i spui unuia ca 2+2 fac 5, e gresit cu siguranta.
Dar, sunt foarte multe intrebari la care se cer pareri despre cele mai diverse lucruri, pareri care pot fi foarte diferite si, dintre care, unele pot fi stupide, dar nu gresite. Mai ales ca, in asemenea cazuri, ceea ce unii considera "gresit", altii pot considera inteligent.
"Stupid" acopera o paleta mult mai larga de aprecieri, totusi.
Si, la urma urmei, printre primele chestii pe care le inveti cand te inscrii pe TPU este ca voturile "stupid" apar oricand, oriunde, cu sau fara motiv, deci n-are sens sa-ti omori ficatul simtindu-te jignit si ofticandu-te.

| NOname explică (pentru ardnaxur1961):

Îmi poți da, te rog, un exemplu de ceva stupid, dar nu și greșit? Nu-mi vine niciunul în minte.
În schimb, poate exista ceva inteligent, dar care ție personal ți se pare greșit, cu ce Nu ești de acord. Am întâlnit nenumărate cazuri.
Și, evident, Toate voturile sunt (ușor) subiective. Și ceea ce unuia i se pare greșit/stupid, altuia poate să i se pară perfect adevărat și logic.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru NOname):

Vai de capul meu! Ca doar nu m-oi apuca acum sa scormonesc prin peste 5 milioane de raspunsuri ca sa caut exemple. Promit ca, daca dau azi peste vreunul, il postez aici.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru NOname):

Hai ca mi-a venit exemplul. Nenumarate intrebari cer traduceri in/din diverse limbi. Multi dintre cei care raspund il trimit pe nedumerit sa caute pe Google. Ceea ce NU este gresit, in esenta, dar, este stupid stiind ce fel de traduceri mirobolante ofera Google in 90% din cazuri.

| NOname explică (pentru ardnaxur1961):

Dar știind faptul că Google Translate nu oferă traducerile cele mai bune, totuși să-l trimiți pe om către acest site, nu este greșit, măcar parțial?
În orice caz, ireproșabil nu este.
Deci e un exemplu bun, dar nu îndeajuns.
Greu îmi vine să cred că poate exista ceva stupid, dar 100% corect. Însă ceva inteligent, dar greșit, da, există și ne întâlnim cu astfel de cazuri zilnic de zeci de ori.

Tocmai din acest motiv consider că votul "greșit" (sau unul asemănător) ar acoperi o gamă mult mai largă de cazuri/răspunsuri, nemaivorbind de faptul că n-ar mai fi ceva jignitor.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru NOname):

Iata exemplul perfect: reciteste raspunsurile mele de aici! Toate sunt "stupide". Ti se pare vreunul gresit? laughing

| Alyra a răspuns:

Eu nu cred că ar trebui să fie înlocuit votul stupid cu gresit,căci nu înseamnă chiar același lucru.
Pentru ca să poți spune că ceva este greșit trebuie să cunoști răspunsul corect.
Iar cei care întreabă nu știu,căci altfel n-ar mai pune întrebarea.
Un răspuns poate fi folositor,nefolositor, amuzant, inteligent...stupid este opusul lui inteligent. Cine l-a pus acolo nu l-a pus degeaba. happy
Deci...asta e părerea mea. happy

| Alyra a răspuns:

Ok ok... poate m-am înșelat... poate nu e o idee rea. happy

| Flav a răspuns:

De ce ar trebuie sa ma simt jignit, atunci cand cineva nu este de acord cu ce spun eu? Cu o conceptie de-a mea sau cu modul de-a privi o situatie? De-a analiza o perspectiva? De ce ar trebui sa ma atinga click-ul unei persoane virtuale? Voturile sunt date si din frustrare, incultura, imaturitate, voturi la nervi, voturi in bisericute. Astea reprezinta doar globurile TPU-ului.
Cred ca ne pierdem prea mult in aceste detalii. Mai ales, ca nu inteleg, de ce se dezbat astfel de teme, din partea user-ilor mai vechi. Cred ca fiecare dintre noi, am uitat pentru ce suntem aici, iar atentia distribuita unor futilitati, ne arata ca suntem mici ca oameni. Cam asta este esenta.

| Eღilia62 a răspuns:

Eu as vota pentru "absurd", pentru ca un vot stupid nu e neaparat si gresit din punctul de vedere al acelei persoane, care chiar crede ca e bine ce spune.De exemplu,daca cineva pune o intrebare "Ce credeti despre rock? E muzica satanista sau nu?" iar apoi urmeaza ploaia de stupizi intre doua tabere,una care sustine ca e satanista si alta care sustine ca nu e satanista,nu inseamna ca e stupid ce spune fiecare tabara.
Ai dreptate,stupid e sinonim cu tampit,prost,idiot, deci ar trebui inlocuit cu "absurd" sau chiar si "eronat","gresit" si sa fie acordat doar la raspunsurile extrem de slab calitativ, cum ar fi "Nu stiu. Funda?" sau un copil de 10 ani intreaba la ce varsta ar trebui sa inceapa viata sexuala, si cineva spune "Inainte de 14" sau "Cat mai repede, la 10 ani e cel mai potrivit". Acestea sunt raspunsurile care eu consider ca merita stupid, absurd, gresit etc.

| Dennys1521 a răspuns:

Da in unele cazuri sunt de acord cu tine, dar sunt unele raspunsuri, care nu au nici o legatura cu intrebarea, deci alea nu pot fi considerate incorecte
cred ca ar trebui adaugat si "incorect" dar nu inlocuit stupid
pentru unii incorect ar fi un compliment.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru a eticheta /evalua un raspuns, mi se par suficiente optiunile "folositor","nefolositor" sau" amuzat". Majoritatea userilor care voteaza inteligent sau stupid acorda, de fapt, un calificativ persoanei userului nicidecum raspunsului dat --- de aici si acel simtamant de jignire asociat votului stupid despre care spui.
Care sa fi fost ratiunea adminilor ce motiveaza introducerea celor 5 optiuni de vot? --- etichetarea atat a raspunsului cat si a userului? Intreaba-i!---ei detin "secretul"!

| IMC90 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui inlocuit cu ''absurd''. ''Stupid'' te duce cu gandul la o persoana proasta, batuta in cap, cretina (ori din cate am reusit eu sa-mi dau seama, politica este cu totul alta pe TPU)
Cand ii atrbui cuiva calificativul ''stupid'' este ca si cum l-ai face tampit in fata, ceea ce nu este tocmai fair-play.

| Siracuzia a răspuns:

Este o idee foarte buna.Sau sa ramana si votul stupid mai bine, pentru ca se dau si raspunsuri stupide cu gramada.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi dacă răspunsul este stupid de ce să nu-i oferim ce merită?
E o diferență între stupid și greșit, nu sunt sinonime.
Din partea mea pot să apară și alte voturi gen: Copy-paste, pupător de dos, agramat, penibil etc.
Adică dacă cineva chiar dă un răspuns stupid, de ce să nu știe că ăsta e adevărul?

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Seara bună tuturor!
Sunt întru totul de acord cu înlocuirea termenului de "stupid " cu cel de "greșit". Calificativul actual- stupid- încurajează, în opinia mea, răspunsurile injurioase. Unul dintre sensurile cuvântului greșit este acela de a fi vinovat de o greșeală, de aceea, repet, în accepțiunea mea, este mai potrivit drept calificațiv în locul mult disputatului "stupid ". Sinceră să fiu, în ultimele luni am folosit cu succes și, de ce nu, în exces funcția "Raportează" care mi se pare cel mai elegant mijloc de a stopa injuriile care abundă din partea unor utilizatori.
O seară cu zâmbet tuturor și gânduri limpezi!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu votez si nici nu ma uit vreodata ce voturi primesc raspunsurile mele. Dar mi se pare ca stupid este usor jignitor. Nu stiu daca gresit este o varianta mai buna (desi evident mai putin jignitoare), fiindca votul se refera mai degraba la o parere subiectiva despre raspuns, calitativa. Adica mie mi se pare prost raspunsul. Dar sustin ideea de a schimba stupidul ala. Mi a-s parut nefericit de la inceput, dar atunci inlocuia un cuvant si mai nefericit, asa ca am considerat ca e acceptabil.
Citind raspunsurile de mai jos, m-am gandit ca Irelevant ar fi si mai bine, ce ziceti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

"Citind raspunsurile de mai jos, m-am gandit ca Irelevant ar fi si mai bine, ce ziceti?"

Nu-s în totalitate sigur dacă ăsta a fost un punchline sau nu, dar mă risc: fiiiiiiiiiiiiiiiiinnn.

| Leocerba a răspuns:

Cineva intrebase odata ce sa mai puna in omleta ca sa iasa speciala.
I-am sugerat sa puna flori de salcam.
Vreo 2 mi-au dat stupid. Fara sa fi incercat a pune flori de salcam,fara sa stie macar ca acele flori sunt comestibile,ba,mai mult,sunt delicioase,si ca o astfel de omleta este un rasfat cu ștaif,nu-i pentru fitecine.
Altii mi-au dat amuzant.
Cineva mi-a oferit trenuletul(folositor, amuzant, inteligent) desi nu cred ca a incercat vreodata omleta cu flori de salcam.Ma angajez sa-i prepar o omleta,daca-mi va face vreo vizita cand innebunesc salcamii.
Deci voturile au motivatii diverse si oricum le-ai numi(stupid,gresit,inept,defectuos, Emil Bobu) gestul in sine ramane-acelasi si gestul pe unii ii afecteaza iar pe altii NU.
Denumirea e forma, fondul ramane acelasi.

| alexeanca a răspuns:

E o idee extrem de proasta.Pana acum TPU-ul a functionat bine-mersi si asa, oamenii intregi la minte nu au de ce sa se supere daca primesc un stupid, de stupid!
Site-ul asta si-ar pierde tot farmecul si cred ca de pe locul la care se afla acum ar pica si mai mult!
Gresit e sa faci o greseala gramaticala(mai ales datorita robotelului))iar stupid e sa recomanzi medicamente la "sanatate"(indiferent de tipul medicamentului)cand stim bine ca fiecare persoana poate reactiona in mod diferit chiar si la banalul algocalmin!
Deci ti-am dat diferenta dintre gresit si stupid.
As avea insa o propunere si mai buna.Toti cei care recomanda medicamente la sanatate sa fie suspendati.Am o vecina care a suferit o reactie alergica la un medicament recomandat aici pentru niste tampite cosuri aparute pe fata.Medicul i-a spus ca acea reactie se produce cam 1 la 2000 de persoane.Deci incidenta e oarecum crescuta! Ala care i-a recomandat aici medicamentul respectiv merita nu numai stergerea contului dar si dat in judecata!
Asa ca grija mare la cei care va bagati la categoria aia si nu aveti habar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexeanca):

Tu ai avea dreptate, cu un mic amendament:
1. TPU nu a mers bine-mersi, dacă spui asta, ar trebui atunci să vă prezentați cu scuze toți cei care ați adus critici boșilor, inclusiv GenOm.
2. Ai spus "oameni întregi la minte", eu întreb: care? Că TPU e populat majoritar de copii, fie ei de 12, 25, 35 sau 50 de ani (cam mulți oameni care au îmbătrânit degeaba, pe site-ul ăsta).

| alexeanca a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca daca in loc de stupid ar scrie gresit, s-ar supara mai putin? E absurd, mai ales ca e o diferenta colosala intre stupid si gresit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexeanca):

Sincer, pe mine nu mă interesează sau afectează personal, Stupid sau Greșit sau Incorect sau Du-te-n *introdu formulă inovatoare*. Dar cum văd că mulți se rup în două când sunt blagosloviți cu Stupid, poate o schimbare n-ar fi rea. Nu neapărat cu Greșit, în plus, n-a zis nimeni că trebuie găsit un sinonim pentru Stupid, ci că acesta trebuie înlocuit cu ceva mai soft. Tocmai pentru că aici sunt mulți copii, cum am zis mai sus.

| Abandoned2 a răspuns:

Mai bine se elimina aceste voturi F,N,A, I, S de pe TPU si se introduce un sistem de votare mai simplu Thumbs up/down. E solutia optima, zic eu. Toata lumea ar trebui sa iasa multumita in felul asta.
Eu cel putin asa am facut la proiectul meu similar cu TPU whistling

| NOname explică (pentru Abandoned2):

Mai știi când vorbeam de datul lucrurilor peste cap?
Se aplică și aici.

Schimbări radicale/majore nu cred că se pot face, cel puțin în viitorul apropiat (sunt prea multe lucruri în joc), însă să fie înlocuit un cuvânt cu unul mai potrivit cred că n-ar trebui să fie o problemă. Lipsește doar motivația și dorința.

| Abandoned2 a răspuns (pentru NOname):

Poate ca ar da totul peste cap, dar asta vor simti sau va simti nenea din echipa lui Catalin, cel care va modifica asta, asa cum mi-ar placea mie. Insa, o schimbare prea benefica ar rezulta in faptul ca userii nu se vor mai ocari pe niste voturi de Nefolositor si Stupid. Uite, chiar adineauri am primit Nefolositor si Stupid la intrebarea ta. Oare de ce? Ce e asa nefolositor si stupid? Am avut doar o idee diferita, dar nu nefolositoare si stupida. In niciun fel. Daca aveam un thumbs down, ma gandeam: "Da, frate, bine, n-o fi unul de acord, nu-i place ideea". Insa sa mi-o considere stupida, ori gresita, ori nu stiu in ce fel...da-o naibii de treaba! Jos cu sistemul actual de votare! tongue
P.S. Sa nu-ti fie cu suparare, dar daca Stupid se va inlocui cu Gresit, atunci vei vota si tu astfel un raspuns? big grin Eu as fi de acord cu tine, dar nu ma multumesc cu atat. Vreau o schimbare radicala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Abandoned2):

Avantajul sistemului TPU de votare e că îți oferă o mai mare libertate de exprimare, de a arăta ce ai apreciat mai mult la un răspuns. Sistemul Youtube sau Facebook e prea incert, neclar. Ți-a plăcut o glumă, un spirit, simplu, votezi Amuzant. Eu mai obișnuiesc să votez cu Amuzant, și sunt sigur ca mulți fac la fel, unele raspunsuri care mi se par ridicole, dar nici pentru Stupid nu se califică. Mie îmi place, e mult mai versatil așa. Ar mai trebui să adăugăm și "Da-ți-aș foc", "Te iubesc", să mărim gama.

| Abandoned2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, nu ma intereseaza pe mine asa mult aprecierile fata de useri sau postarile lor pe site, asa ca, din punctul meu de vedere, Thumbs up/down insumeaza toate posibilitatile de apreciere. Prefer un sistem mai simplu, care le contine de fapt pe toate. De ce sa nu existe si butoanele de votat cu EPIC, TROLL, NERDGASM, NYEAAH(cand te enerveaza cineva de sa-i dai vreo 2 peste cap), AVADA KEDAVRA(un fel de a spune cuiva sa moara, imprumutat de la Harry Potter)? Dar nu...prefer ceva simplu. In 2 ani de zile mai mult mi-am facut nervi cu sistemul actual de votare. Nu vad absolut niciun avantaj. Zilnic zeci de useri se cearta/plang din cauza unor voturi negative. Una e sa te certi cu unul ca ti-a dat Stupid la un raspuns pe care tu nu-l consideri asa si esti sigur ca ai fost votat abuziv, alta e sa-ti dea Thumbs Down, ceea ce poate duce la muuuuult mai multe interpretari. Un vot mai simplu, dar mai complex, pentru ca da libertate de gandire celui care voteaza sau este votat. Un Thumbs Down nu inseamna neaparat o jignire ca Stupid.

| zdrangoi a răspuns:

Nu cred ca ar trebui inlocuit,pentru ca sunt distincte.
"stupid" se refera la ceva lipsit de logica,de sens,etc.
ar trebui adaugat insa "gresit",fiind exact ca in dex ceva eronat, incorect, inexact.
e vorba "de nuanta".

| TotLora a răspuns:

Eu folosesc nefolositor cand cineva raspunde pentru puncte sau gresit si stupid cand cineva da un raspuns tampit, asta nu inseamna ca si persoana este tampita. De ce sa folosesc cuvinte urate sa-i explic ce este gresit cand votul meu spune totul?
Altceva ce mai vrei sa schimbi? Se pare ca ai devenit actionara si vrei sa nu mai existe nimic din vechiul TPU? Intreb si eu, ca ma prind geu. De, sunt cam stupida.

| TotLora a răspuns:

Daca privim asa lucrurile trebuie sa recunosc ca aveti dreptate. Bun, fie ca voi, imi dau „ votul " dar se poate pastra si stupidul pentru oamenii mari?

| Dmonik a răspuns:

Daca sunt calificative, atunci sa fie ca la scoala, in concordanta si cu varsta majoritatii userilor: de la Foarte bine la Insuficient.
Si cu asta, ati incheiat filosofia pe marginea granitelor sematice ale lui "gresit" /"incorect"/"stupid"! Si sa fie clar, "Gresit" e doar Smith!
Ce talent aveti sa va inoportunati reciproc in mod imatur si sa faceti din fiecare cuvant o disputa! Deschideti naiba ochii!

| Dmonik a răspuns:

Am revenit!
Avand in vedere ca raspunsul meu (si nu numai al meu) a fost votat cu cate doua voturi la fiecare calificativ, declar discutiile nule si neavenite, intrucat concluzia este clara: Votul folositor = Votul stupid!
Urmarind logica, votul nefolositor e ca un vot inteligent, iar cel amuzant, ca toate celelalte!
Din aceasta dilema nu puteti iesi! (Cu si fara ghilimele!)