| Cayus a întrebat:

Cum se traduce funda? Adica de unde vine? Stiu ca inseamna rasp castigator dar din ce limba vine sau din ce cuvant se trage denumirea de funda?

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Dupa cum stii, sensul propriu este acea fundita.
Nu inteleg curiozitatea sa vezi din ce limba provine cuvantul.

http://bluelle.wordpress.com/2008/12/
Aici gasesti o funda, daca nu stii ce e aia:)

Nu o sa gasesti etimologia acestui cuvant:)

5 răspunsuri:
| porumbitza a răspuns:

Nu se trage din niciun cuvant. funda am numita noi pentru ca seamana cu o fundita.(de prins in par...)sper ca te-am ajutat!

| AmandytaErhan a răspuns:

Buna Cayus3 funda e din romana, e ca cun fundita stii pangliga (in forma de fundita) se pune la par, se leaga la fuste si dupa cum vezi funda (de pe TPU) e tot facuta dintr-o panglica de aceea se num funda daca era si locul 2 si 3 se numea funda cu locu 1 cu locu 2 si tot asa. iata ce e funda! funda? big grin tongue

| haifisch a răspuns:

Din romana. E femininul de la "fund". rolling on the floor

| Narcis2007 a răspuns:

Cred ca se trage din fundlaughing

acum serios...am cautat in dex si vine din neogreaca...tot de la un cuvant fúnda

| IcsD a răspuns:

FÚNDĂ ~e f. Podoabă constând dintr-o panglică legată în formă de fluture. /