| crisbebe a întrebat:

De ce credeti ca este gresit sa ne lasam ajutati de alti membri TPU la teme? parerea voastra personala nu a celor de la administratia TPU.Decat sa luam nota mica ca nu ne-am facut tema mai bine sa ne lasam ajutati. funda pentru cel mai bun si complex raspuns.
P. S.:daca imi dati raspunsuri alor cei de la TPU sau de pe internet mai bine nu ca tot nu primiti funda.

Răspuns Câştigător
| MissL a răspuns:

Parerea mea e ca e o tampenie faza asta cu "sa nu va faceti temele pe TPU", adica poate pe unii nu-i ajuta parintii la teme, atunci cine sa-i ajute? adica pana la urma sunt doar niste intrebari legate de scoala, nu vad cine ar avea vreo problema ca, copii se ajuta pe un site de socializare. Nu vad absolut nici-o problema; acum sigur ca din moment ce faci un site de socializare e dreptul tau sa pui reguli si conditii, dar asta cu "sa nu ne ajutam la teme" e chiar cea mai proasta, sincer. Imi pare rau daca jignesc pe cineva.
Deci crisbebe, sunt de acord cu tine, nu e nimic gresit daca ne ajutam la teme, oricum deja multi pun intrebari in temele pentru acasa pe site si nimeni din administratia TPU nu le resping intrebarile de pe site, deci daca i ceva de intrebat la teme, INTREABA! happy
:*:*

16 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...este gresit sa pui pe altcineva sa iti faca tema,doar pentru o funda amarata!
. poate atunci cand nu intelegi ceva si vrei ajutor,mai inteleg.dar atunci cand dai un exercitiu nesimtit aici,si pui pe altii sa iti faca tema,atunci,nu sunt de accord!
TPU are dreptate la faza asta,nimeni nu este obligat sa iti faca tie tema, si sa vada pe TPU numai intrebari despre teme!
Personal,pe mine ma enerveaza la culme intrebarile astea!
. acum cateva zile intreba o pustoaica,, faceti-mi o compunere cu titlul familia mea,,!
CUM naiba vrea sa ii fac o compunere despre familia ei, daca nici macar nu o cunosc?
asta deja e prostie si nesimtire...

| AnneMarri a răspuns:

Vrei părerea mea personală? Ok.
Părerea mea este că dacă vă vom face noi (membrii TPU-ului) temele, voi nu veţi mai învăţa niciodată să gândiţi cu adevărat. În timpul unui examen de exemplu ce faci? Vi şi ne întrebi pe noi cum se rezolvă şi apoi te întorci la şcoală şi scrii răspunsul?

| AnneMarri a răspuns:

Ehh, Cristino, ce directă eşti...
P.S. nu sunt vagă! phbbbbt

| AnneMarri a răspuns:

@crisbebe, fără supărare, însă eu vorbeam cu @CristinaCorporatrista, că-i directă şi ne-a făcut tolomaci.hee hee

| Hombre a răspuns:

Bineee, hai sa va facem temele si voi sa frecati menta pe TPU, h5. facebook, blogareala etc, in loc sa invatati ca alta preocupare nu aveti.In ciuda atentionarilor care vi se face, va straduiti din rasputeri sa pociti limba romana, pune-ti mana pe carte, veti fi o generatie de ratati cu exceptii binenteles.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştiţi: Una este "a ajuta" şi alta este a rezolva temele cuiva. Cei de pe aici nu caută ajutor, caută doar rezolvări. Şi nu, nu trebuie rezolvate şi mai bine sunt lăsaţi elevii să aibă notă mică decât să le fie rezolvate temele de către altcineva decât să aibă temele rezolvate şi ei să fie absolut paraleli cu materia.
Am văzut o întrebare de genul: "care este aria unui pătrat cu latura de 4 decametri"?
Cum să îl ajuţi pe tipul ăsta, de exemplu? Eventual să îi spui să caute în caiet că are formulă, nu? Să fim sinceri acum, temele sunt personale. Dacă ar fi doar de ajutat, nu am nimic împotrivă (chiar am răspuns persoanelor care aveau nevoie de ajutor, dar nu le dădeam "mură în gură" ci le explicam cum se rezolvă). Însă din păcate majoritatea îşi rezolvă teme întregi pe TPU, nu caută doar ajutor.

| Zazu a răspuns:

Sa fii ajutata sau sa iti faca cineva tema? haide nah, ca nu e tot aia.Crezi ca daca cineva iti rezolva tema si maine iti pune un 10 o sa te ajute cu ceva? Nu! La ora tezei vei ramane in plop.

| Bunny a răspuns:

Mai bine iei o nota mica si stii ca e pe merit.De ce sa nu muncesti tu pentru ceea ce doresti? Si noi am trecut prin scoala si nu ne mai facea nimeni temele.Eu la varsta ta ma duceam si la munca si la scoala si nu ma ajuta nimeni cu o tema amarata.Si m-am descurcat.Tu nu te crezi in stare?
Una e sa ceri o parere sau sa iti explice cineva ceva, si alta sa ceri sa ti se faca tot felul de compuneri.
Fii sigura ca daca te apuci singura si incerci de mai multe ori o sa reusesti.Si pana la urma o nota mica ce conteaza? Mai important e sa stii sa te descurci mai departe in viata si sa nu te obisnuiesti sa iti faca altcineva treaba in locul tau. Succes.

| crisbebe explică:

Apache nu te obiga nimeni sa raspunzi la o intrebare la care nu vrei sa raspunzi.
L am vazut ca cei care au pus intrebari despre teme au fost sactionati cu un avertisment sau altceva dar nu toti cea ce nu mi se pare normal, toti suntem egali aici si trebuie tratati toti la fel nu uni sa fie si alti nu.
poate cine pune intrebarea respectiva a lipsit de la scoala sau profesorul nu a explicat si de ex pe mine nu ma ajuta nimeni la teme si eu am lipsit 5 saptamani de la scoala si am fost cu toate temele la zi si daca as fi pus o intrebare din teme poate as fi avut un motiv dar eu nu am pus aceasta intrebare in mod special ca eu as vrea sa imi rezolve atii temele ci am pus-o sa vad propria voastra parere.
Tu care pui o intrebare din tema pers care iti raspunde nu are de unde sa stie ca tu doar te verifici deci mi se pare cam acelasi lucru.
Multumesc oricum pentru raspunsuri dar L a dat cel mai OK raspuns

| crisbebe explică:

Eu pers nu caut sa imi rezolve cineva tema ca nu am postat nici o tema dar daca voi avea nevoie de AJUTOR il voi cere dar de AJUTOR sa imi explicati nu sa imi ziceti cum se REZOLVA, cu acest lucru nu sunt nici eu de acord. Daca vreodata voi pune o intrebare despre teme nu va suna asa(in legatura cu aria la care a comentat rau9004):care este aria? ci va suna asa:imi puteti explica care este aria? sunteti de acord cu mine ca e o difernta? si nu cred ca cineva va fi sanctionat sau va comenta cineva daca va suna cum am spus eu, serios!

| crisbebe explică:

Si ce vroiai sa o iau pe ocolite, promisiunea? mai bine directa decat sa ocolim subiectul

| crisbebe explică:

Am zis si o sa mai spun:eu am pus intrebarea asa la modul general nu ca eu as vrea sa imi postez temele si daca as face-o as cere o explicatie la tema nu o rezolvare mura-n gura. este o difernta in a te ajuta cineva a-ti explica rezolvarea sau ceva de genul si alta e sa zic cum se rezolva exercitiul asta.ai ramane la fel de prost daca ai cere doar o rezolvare pentru ca nu intelegi nimic copiezi ca handi******l. sunteti de acord cu mine?

| Ilinca a răspuns:

Pentru ca acel elev se va obisnui sa tot trimita temele pentru acasa pentru a-i fi rezolvate de altcineva. Daca spre exemplu va avea o lucrare de control, nu va reusi sa ia o nota prea buna pentru ca lui ii fac temele membrii TPU. In plus, nimeni nu cere "sa fie ajutat" la teme pentru a intelege cum se fac si "sa i-se faca tema". E ca si cum ai lua o nota mare pe munca altcuiva. Tie ti-se pare corect? Trebuie sa inveti sa muncesti pentru a obtine ceva...nu se va gasi intotdeauna cineva care sa te ajute...si atunci ce vei face?

| Kat123456 a răspuns:

Pai sincer parerea mea este ca atunci cand ai o tema de facut este de datoria ta sa o faci nu sa o faca altul. In primul rand conteaza parerea ta despre tine si prin asta vreau sa spun ca in momentul in care pui o intrebare legata de tema tu consideri ca nu esti capabil sa o faci. In al doilea rand nimeni nu o sa stea intotdeauna langa tine ca sa te ajut trebuie sa inveti sa te descurci si plus de asta de aia se numeste scoala pentru a invata si pentru a te perfectiona. ok sunt de acord poate ca nu toti dintre noi sunt capabili sa rezolve o problema la mate sau stiu eu ce alte teme dar chiar daca o rezolva gresit este munca lor si asta este foarte important. eu sunt de acord cu intrebarile orientative legvate de o tema adica de exemplu: am un rezumat de facut despre cartea x mi-ati putea da si mie niste idei principale. si eu am pus una sau doua intrebari de genul doar ca eu imi facusem inainte temele si vroiam sa vad daca am facut bine sau daca am scos ideile principale corecte un fel de autoverificare. Consider ca fiecare dintre noi ar trebui sa fim cinstiti cu noi insine.

| agent00o a răspuns:

Pai nu e gresit se pot ajuta dar nu sa se faca raspunsurile ci doar indicii de exemplu pe sit-uri straine(yahoo)isi fac probleme, temele pe care nu le inteleg nu e ceva gresit.Dar sa nu se abuzeze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, ai dat funda pupîncuristului. Mă așteptam. Știu de ceva timp întrebarea, dar mi-a fost lene să răspund.
Da, decât să ratăm ultima telenovelă, mai bine stau niște fraieri de pe TPU să ne facă tema. Doar nu suntem noi mai tâmpiți, că doar e tema noastră așa-i? De ce să nu o facă altul și eu să mă fac liniștită ce vreau?
Înțeleg, o indicație e acceptabilă dar unii cer exercițiul cap-coadă.
În al doilea rând, cum (presupun că reiese din ce) a zis CristinaCorporatrista, atunci profesorii care dau meditații ce ar mai câștiga dacă aici într-un fel primești meditații online și gratis pe deasupra?