| anonim_4396 a întrebat:

De ce sa ne mai ascundem dupa degete si sa incercam imposibilul? Orice am face, TPU e cam 80% conversational (la modul optimist), iar restul de 20% site de intrebari-raspunsuri corecte. Bine, sa zicem ca ar fi si educational pe undeva, desi sincer eu nu prea vad pe unde.
Acum e clar ca se bat cap in cap doua puternice curente contradictorii: cerinta userilor de conversatii si intemeierea de prietenii virtuale, dupa gusturile si preferintele lor proprii; si incercarea disperata (si scapata de sub control as putea zice) a administratorilor de a tine site-ul in fagasul dorit de ei.
Stau si ma gandesc ca am putea echilibra cumva balanta, sa multumim pe toata lumea. Cum? Simplu! Prin separarea laturii conversationale a site-ului de cea educational-enciclopedice.
Toti userii au nevoie de conversatie intre ei, ca sa isi faca prieteni, sa se lamureasca de diverse probleme marunte intre ei, uneori na, chiar si sa se certe nitel, ca toti vrem nitica atentie, nu? Pe TPU, din cauza politicii, acest lucru nu este acceptat, si nici nu avem un alt forum atasat in care sa ne ducem "sa discutam discutii" live intre prieteni, pe diverse topice propuse. Pe de alta parte, la orice intrebare care chiar are nevoie de un subiect documentat, gasim motive sa ne ingramadim si sa ne facem vocea cunoscuta, paralel sau chiar perpendicular cu subiectul dezbatut, din simplul motiv al nevoii de comunicare intre oameni. E firesc, si n-ar trebui etichetat ca "irelevant", decat eventual de cel ce a postat intrebarea respectiva.
Asa ca solutia, sincer, e la indemana administratiei, si atat de evidenta, incat ma face sa cred ca numai rea-vointa sau niste interese ascunse nu au implementat-o inca:
Separarea rubricii de Conversatii, ca reguli, de restul site-ului, eventual o re-aranjare/comprimare a celorlate rubrici.
1. La conversatii sa dispara sistemul de vot, sistemul de notare si sistemul actual de raportare. Nu postam nimic conversational pentru funde, sau pentru a fi stersi de idioti frustrati. De asemenea nu e cazul sa dam socoteala nimanui despre relevanta postarilor noastre, fiecare are topicele lui ce le vrea abordate, indiferent de opiniile altora restrictive. In schimb sa ni se acorde dreptul de a sterge noi insine orice postare indecenta de pe intrebarea noastra, astfel devenind, cum e firesc, moderatorii propriilor subiecte abordate. sa ne asumam si raspunderea, nu numai dreptul de a posta ceva. Binenteles, daca postarea este ilegala (teme, indecenta, etc), sa poata fi stearsa in urma raportarii colective a mai multor useri, iar celui care a postat-o sa i se ridice dreptul temporar de a mai posta topice la aceasta rubrica. dar la fel sa li se intample si celor care raporteaza abuziv postarea, pentru un firesc echilibru social-uman.
2. La celalte rubrici, frumos ordonate pe categorii decente si utile, intrebarea sa ramana conforma cu specificul TPU: funde, note, ce vreti voi, sa incurajati postarea de raspunsuri cat mai corecte si documentate. Si aici cel ce a posta trebuie sa aiba optiunea de a sterge eventualelel raspunsuri pe langa topic, asa cum are dreptul de a ignora ce utilizatori vrea el.
Simplu, nu?

Răspuns Câştigător
| AshWorld a răspuns:

Ar fi mult mai indicat sa oferi raspunsuri la obiect si nu sa faci chat la o intrebare. Te poti folosi de chat sau de mesajele private pentru asemenea lucruri.
Nu sanctionam glumele, dar daca gasesti intrebari nepotrivite, mai bine le-ai raporta.
Legat de incalcarea regulilor, in functie de gravitate, putem sa dam avertizari sau sa stergem direct conturi.

Alexandra - TPU

11 răspunsuri:
| PinkTerror a răspuns:

Dar cu atatea minti luminate pe aici nu se poate implementa un chat?

Sa fim seriosi! Intrebarile ca intrebarile... dar ar fi bine sa ne si cunoastem intre noi, cei care trecem prin intrebari cu referate si teme pentru acasa pentru a nu scapa oamenii care au nevoie de un raspuns decent?

Just a thought.

Have Fun

| anonim_4396 explică (pentru PinkTerror):

Avem chat. Acolo la "Discuta live", doar că sunt toți puberii acolo, care intră să pună muzică proastă și să se înjure reciproc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Taci ma, de ce i-ai spus? rolling on the floor

| PinkTerror a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiam de ala dar...

Aia e o caricatura de chat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai asta am spus si eu mereu, ca asta e un site de socializare. Da' pe vremea aia, Raluca, nu si nu, ca cica e site de ajutor si dat cu parerea laughing Acum, incet incet, na ca au inceput sa recunaosca si adminii big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar ESTE un site de socializare... daca il cauti dupa topic pe google, la socializare apare. La educatie nu prea, iar la intrebari si raspunsuri, dupa wikipedia si softpedia te baga aia direct in forumuri. Sau e un forum de socializare care nu te lasa sa socializezi din motive obscure, naiba stie!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da, da' adminii inca nu stiu asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mereu am zis c-ar fi mișto un forum TPU. Un forum în toată regula. Dar îți dai seama că toată activitatea s-ar muta în direcția aia și vechiul TPU, ce se dorea și se dorește site de întrajutorare, și-ar da duhul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai, sa fim seriosi... daca cauti Dex-ul dupa definitia "intrajutorarii" te crucesti! De la Caritas la FNI, numai TPU lipsea de acolo...

| AshWorld a răspuns:

E simplu dar lor nu le place sa se complice.

| anonim_4396 explică (pentru AshWorld):

Probabil sunt niste administratori mai simpli... asa... cum era filmul ala? Basic Instinct parca.