| Apocaliptic a întrebat:

Explicati-mi si mie mai multe despre piraterie!
Vot+funda!(celui mai explicit desigur)

8 răspunsuri:
| breathingdarkness a răspuns:

Pirateria este o acțiune prin care membrii echipajului unui vas, prin amenințări și violență, preiau controlul unui alt vas, ori răpesc bunurile sau persoanele aflate la bordul acestuia. Termenul provine din limbajul navigatorilor, insemnând tâlhării sau jafuri pe mare. Cei care aveau această îndeletnicire erau numiți pirați, hoți de mare. Pirații nu erau afiliați, în mod oficial, nici unui guvern spre deosebire de corsari, aceștia din urmă practicând o activitate legală autorizată de guverne, până în secolul XIX, când a fost scoasă în afara legii. Cuvântul provine din limba greacă: πειρaτής (peiratés) ce înseamnă „agresor". Similar găsim termenul în latină pirata preluat în franceză, pirate (sub aceste denumiri s-a răspândit și în alte limbi). Comerțul pe mare a fost întotdeauna amenințat, drumurile (rutele) pe mare ale corăbiilor cu mărfuri fiind bine cunoscute de pirați. Exemple din istorie de piraterie: jafurile transportului de cereale din Egipt la Roma și jafurile flotei de argint spaniole din secolele XVII-XVIII. În zilele noastre se pot menționa pirateriile din strâmtoarea Malakka, (Indonezia). Așa numita "epocă de aur" a pirateriei a fost între anii 1680-1720, fiind sprijinită de unele puteri maritime ca Anglia și Franța.

Nostalgia și literatura romantică au foarte putine lucruri în comun cu viața deosebit de grea, plină de lipsuri, și cruzimea sângeroasă a piraților. Existau și pirați mai îngăduitori cum ar fi "Sam Cel Negru". Cei prinși erau de multe ori spânzurați sau decapitați, fără judecată.

Insula La Blanquilla, Venezuela, se afla în afara majoritatii rutelor comerciale, ceea ce o transforma intr-o ascunzatoare perfectă pentru piratii care se temeau de "bratul lung al legii" din Bahamas si Martinica. In secolul al XVIII-lea, piratul "Black Sam" Bellamy si-a amplasat tabara aici. Se pare ca nu i-a purtat noroc pentru ca nava sa, "The Whydah", s-a scufundat langa Cape Cod, cateva luni mai tarziu. Epava a fost gasita abia in 1984. Guadeloupe. Edward "Barba-Neagra" Thatch a dat foc orasului omonim de pe insula, pe 28 noiembrie 1717. Piratul, care isi teroriza victimele tinand lumanari aprinse in barba sa stufoasa a distrus jumatate din oras si apoi a fugit cu un vas francez care transporta zahar.

Insula Roatan este inconjurata de recifuri abrupte si canale superficiale, inaccesibile vaselor mari, comerciale. Astfel, simtindu-se in siguranta, nu mai putin de cateva sute de pirati s-au adapostit aici, inclusiv piratii legendari Laurens de Graff si Henry Morgan. De aici, ei au putut ataca galioane spaniole care transportau portelanuri din Asia si argint din Peru. Conform unor zvonuri, vanatorii de comori ar fi gasit o parte din averea lui Henry Morgan pe aceasta insula, in anii ’60, iar cealalta parte inca si-ar mai astepta noul proprietar. Localizarea arhipelagului Cayman in mijlocul canalului dintre Mexic si Cuba l-a transformat in baza perfecta pentru grupurile de pirati. Insulele exploateaza istoria lor in piraterie printr-un festival anual care are loc in noiembrie – "Saptamana Piratilor".

Henry Morgan, Francis L’Ollonais si Pierre LeGrand s-au stabilit la Tortuga, Haiti pentru perioade mai lungi de timp. Fluxul de pirati a inceput in jurul anului 1630. Ei atacau galioanele spaniole care transportau, de data aceasta, mătăsuri si condimente din China.

In timpul "varstei de aur" a pirateriei, insula Saint Croixera abandonata, un petic de harta nerevendicat de vreun stat. Era perfecta pentru un adapost temporar al piratilor. In 1717, piratul John Martel si echipajul sau au fost masacrati aici de un mercenar britanic. Supravietuitorii au fost abandonati pe insula si au fost cat pe ce sa moara de foame. Ulterior, au fost gasiti inca in viata de catre alte vapoare pirateresti si au fost dusi pe Virgin Gorda. Virgin Gorda. Insula are o linie neregulata a tarmului, plina de golfulete. Printre cei care s-au ascuns aici se numara "Barba-Neagra" si William "Capitanul" Kidd. De asemenea, "Black Sam" Bellamy si gasca lui de nelegiuiti au avut tabara aici, chiar sub nasul unui guvernator britanic.

Insulele Pearl de pe coasta statului Panama a atras lacomia spaniolilor, printre care si Vasco Nunez de Balboa, datorita bogatiei sale in perle si aur. Peste cateva decenii, Insulele Pearl au devenit un magnet pentru tot felul de pirati care veneau aici in cautarea bogatiilor. Insula San Jose este una dintre cele mai importante din arhipelag si se afla in mijlocul Golfului Panama, la doar 90 de kilometri de Panama City.

Insula Saint Kitts a fost atacata de francezi, la sfarsitul secolului al XVII-lea, cu ajutorul britanicului William "Capitanul" Kidd. El a schimbat repede taberele furand una dintre navele frantuzesti. A navigat inspre Marea Britanie, unde a fost intampinat ca un erou pentru tradarea francezilor.

Britanicii ii incurajau pe pirati sa se stabileasca pe insula Port Royal, Jamaica si sa atace navele spaniole si frantuzesti. A functionat drept cartier general pentru pirati, pana in 1692, cand un cutremur puternic a scufundat jumatate din oras omorand mii dintre locuitori.

Pe insula Nassau, New Providence, Bahamas exista un sat de corturi. Printre acestia se numara Barba-Neagra, Anne Bonny sau Calico Jack Rackham. Aceasta a fost prima "republica" piratereasca din Caraibe, pana cand britanicii au trimis un fost pirat cu misiunea de a "curata" insula. Pana in 1725, majoritatea piratilor fugisera. Multe dintre vasele incarcate cu bogatii s-au scufundat, iar unele epave nu au fost inca gasite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru breathingdarkness):

De ce am eu impresia ca voia un copy-paste pentru piraterie software? thinking

| breathingdarkness a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh.

| Apocaliptic explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la pirateria de pe site-ul asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Pai tocmai! Ce vrei sa stii? In afara de faptul ca e interzisa?

| Apocaliptic explică (pentru anonim_4396):

Ce este laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Pentru ceea ce intrebi tu exista Intrebari Frecvente pe site si bineinteles Google! Asta nu e intrebare ce necesita explicatii.

| breathingdarkness a răspuns (pentru Apocaliptic):

Atunci mentioneaza asta mai clar, du'uh.