| Lylany a întrebat:

Anul acesta sunt clasa a VIII-a și sunt foarte stresată din cauza Evaluării Naționale. Aș vrea să vă întreb ce gen și ce specie credeți că va pica anul ăsta? Și dacă o să fie ușor sau greu. Imu este tare greu la română să învățat atâta materie(chiar dacă am media 10 la clasă) și pe parcurs ce învăț speciile am impresia că le uit. Când învăț definitia,trăsăturile și demonstrarea genurilor rețin, însă când ajung la specii nu știu cum să rețin trăsăturile de la fiecare și cum să memorez demonstratia. Aș dori și eu un sfat. Să învăț în prima zi o specie si a doua zi s-o repet sau să trec direct la următoarea? Mai am timp să învăț pentru simulare care este pe 12 martie? Și am foarte mult de învățat si la clasă si pentru meditatii si nu știu când să-mi fac timp să învăț pentru simulare și câte ore ar fi ideal să învăț la română și câte la matematică. Sau să învăț o oră sau două azi la română și maine la matematică? Orice sfat și ajutor este bine venit. Mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Nu te agita. Dacă ai 10 la clasă, nu vei fi departe nici la evaluare. Alocă atâta timp cât simți tu că e cazul. Baftă, Nu exista rețete pentru succes sigur.