| unknown12345 a întrebat:

Hei TPU, cum as putea deveni expert TPU?

8 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Criteriile dupa care se stabileste cine devine Expert sunt:

Trebuie sa fie o persoana activa in cadrul comunitatii. Un membru care se identifica cu scopul site-ului si anume acela de a ajuta persoanele care intr-adevar au nevoie de acest lucru. Punctele care sunt acumulate oferind raspunsuri folositoare duc in timp la cresterea increderii membrilor comunitatii TPU.ro in membrul respectiv si in sfaturile pe care acesta le acorda.
De asemenea, este important ca expertul sa isi exprime ideile clar, sa scrie corect gramatical si sa nu fie certat cu bunul simt. Este la fel de important sa incurajeze respectarea regulamentului, iar atunci cand observa membri care nu il respecta sa ii reclame.
Trebuie, totodata, sa detina cont pe site de mai mult de 4 luni si sa fi oferit peste 500 de raspunsuri cu un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica trebuie sa ai minim un raspuns castigator din 10 raspunsuri postate.
Adminii vor hotara cand a sosit timpul sa devii Expert TPU.

Alte informatii gasesti la Intrebari Frecvente:
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| CautNume a răspuns:

Ca sa ajungi expert TPU nu trebuie sa ai un numar exact de funde, de raspunsuri etc...Trebuie sa dai raspunsuri cat mai folositoare si inteligente care sa ajute cat mai mult.
Sunt cateva conditii obligatorii (sunt si exceptii):
sa ai minim 500 raspunsuri
sa ai minim 10% raspunsuri castigatoare adica un raspuns din 10 sa fie castigator
Mai multe: http://www.tpu.ro/blog/?p=601
Succes!
Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
http://www.tpu.ro/blog/

| vali1985 a răspuns:

Trebuie sa ajuti cat mai mult, tinand cont ca nu cantitatea conteaza ci calitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Oricine poate devenii expert TPU, singurele conditii OBLIGATORII, dar mai sunt si exceptii sunt:
- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere
- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare
- sa nu fi jignit alti utilizatori
- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat.
Gasesti asta la:
Http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Te pup!

| CannbalCorpse a răspuns:

Dand foarte multe raspunsuri si avand foarte ulte funde. Sper ca te.am ajutat!

| c0ton a răspuns:

Sa fi activ sa ai multe raspunsuri castigatoare si necastigatoare sa acumulezi cele mai multe puncte sa fi serios saprimesti multe voturi ca folositor amuzant inteligent nu eronat sau nefolositor. Succes in a fie nr 1 dar esti cam in urma ca sa il intreci pe Nicu iti trebuie mai mult de 50 000 sau cate are de raspunsuri si mai multe raspunsuri castigatoare

| AmanoYuno a răspuns:

Pai trebuie ca cel putin 10% din raspunsuri sa fie castigatoare,, credhappy