| anonim_4396 a întrebat:

In atentia adminilor, dar si a userilor! Stiati ca, logati fiind, daca accesam pagina de inregistrare www.tpu.ro/register aceasta intra intr-un ciclu infinit de refresh? Imaginati-va mai multi utilizatori logati care deschid aceasta pagina intr-un tab al browser-ului si o lasa sa ruleze in continuare!

Rog un admin sa gaseasca o solutie. Recomand scrierea unui mic script care verifica daca esti deja logat cand accesezi pagina de inregistrare si sa afiseze un mesaj corespunzator. Nu ia mai mult de 1 minut pentru cel care lucreaza la partea de programare a site-ului si ii cunoaste codul.

Profitand de aceasta intrebare, as dori sa va mai recomand sa modificati chiar acea pagina de inregistrare prin introducerea unei scurte descrieri despre site(ce este si ce nu este) si cel mai important introducerea unei mentiuni ca acest site nu e loc pentru rezolvarea temelor de casa! In perioada asta a avut loc o avalansa de teme fiind sfarsitul anului scolar, vom scapa in vara asta, dar din toamna se repeta istoria!
Sincer acum, sa ne gandim putin. Nu e mai usor sa mentionezi de pe pagina de inregistrare a unui nou cont ca temele sunt interzise si scutesti astfel macar peste trei sferturi din intrebari nepermise pe site si de asemenea nu mai obosesc manutele unor useri de la raportat? In aceasta a 2-a parte a intrebarii vreau sa vad ce parere au userii ceilalti!

Eu inteleg ca a existat un val de imbunatatiri tehnice pe acest site pana prin februarie, dar inca mai sunt multe lucruri de facut pentru a imbunatati calitatea site-ului, evident, doar daca se doreste asta! Sper sa fie luata in considerare aceasta postare!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alexandra.TPU, leaga-ti o sforicica de deget, sa nu uiti happy

24 răspunsuri:
| TPU.ro a răspuns:

Iti multumim foarte mult pentru sesizarea problemei tehnice si pentru sugestiile facute! Ne vom ocupa de aceste aspecte.

Alexandra - TPU

| anonim_4396 explică (pentru TPU.ro):

Alexandra.TPU, leaga-ti o sforicica de deget, sa nu uiti happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TPU este un site privat, deși public, și trebuie să te supui regulilor proprietarului. Dacă nu îți convine, ești liber să pleci, nu te ține nimeni cu forța pe site.
Sau cum era?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, iar noi facem trafic proprietarului site-ului, deci el depinde de noi si de voia noastra, noi le aducem hrana indispensabila vietii.
Asa era, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Partea asta n-am văzut-o la Ivancea...thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Ai grija ce pastile ei sa nu iti faca rau. Butonul "Raporteaza" l-am folosit la inceput cind am intreat pe TPU si atit.
Nu acuz pe nimeni, niciodata, fara un motiv intemeiat.
Solicitarea ta este prevazuta, altfel de regulament si in curs de imbunatatire.
Nu stiu despre ce stergere vorbesti, as vrea sa stiu si eu cine o face.
2.Genom-buna memorie sau buna copiere.
3.Jelli-te astept sa imi semnezi cecul ca sa imi pot incasa banii, altfel nu imi permit sa ii iau.

Oameni buni, ce ar fi sa incetati sa stirniti pe unii impotriva altora?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-am cu ce sa scriu, sa semnez. Sunt saraca, ce sa ii faci.
Noi nu starnim ura, ci doar luam la misto pseudocorectitudinea ta. Priveste, omule, realitatea de pe TPU, nu cum o prezinta regulamentul sau adminii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gosh, parcă tocmai l-am citit pe Dumnezău.
Mai scrie și tu ceva pe blogul ăla.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti fac eu cadou un pix, la citi bani "incasez" de la TPU(asa cum spui), imi permit macar un pix.
Ca fapt divers, imi pare rau ca sinceritatea si corectitudinea deranjeaza pe unii, dar nu am de gind sa renunt la ele.Asa cum am mai spus, cind intram in casa cuiva, ne supunem regulilor acelei case, daca vrem sa raminem in ea.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' care-s marcile mele stilistice pe TPU, de s-a ajuns sa se definitiveze un stil al meu? Ca nu prea sunt lamurit... thinking

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Bai legionare greu de stabilit marca ta, pentru ca zambesti o data pe an si atunci nu imi pot da seama ce ascunde.laughing Apropo marca mea e caprele. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

"doar luam la misto pseudocorectitudinea ta. Priveste, omule, realitatea de pe TPU, nu cum o prezinta regulamentul sau adminii."

Asta e 100% stilul tău. Acum ce gândești: "Houston, we have a problem", m-au deconspirat.laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Normal. E buna amica cu el pe mess, era si cu mine intr-o perioada, pana a inceput sa ma deranjeze preocuparea ei excesiva de TPU si deloc de scoala, viata reala. Azi o asculta la scoala din toata materia la chimie, geografie si altele...ca tot anul n-a invatat si a stat("kill-arind" un telefon mobil) pe TPU ca sa vada ce zic altii despre ea. Jelli e fata inteligenta, doar ca nu prea obisnuieste sa faca mereu lucruri inteligente. big grin Face multe alegeri proaste in ultima perioada. Sper sa invete mai repede din greseli.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vai, ce generos esti tu, mersi.
Cat despre reguli, uneori ai dreptul sa te revolti, si e normal sa reactionam asa. Noi consideram ca adminii incalca dreptul la libera exprimare si fac destule nedreptati. Nu e bine ca intr-o multime de oameni ce au o anumita parere sa te bagi tu sa le dai peste nas, din proprie experienta iti zic ca daca nu esti priceput in ceea ce faci o sa ti-o iei destul de rau.
Da, dar in cazul acesta, adminii trebuie sa ne tina in casa, ei depind de noi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, mi se pare normal, eu ii urmaresc raspunsurile lui Dumnezau, ca si multi altii, si era inevitabil sa mi se imprime ceva din stilul lui. In plus suntem frati, ai uitat?
Cat despre blog, l-am demolat pe celalalt (emjelli) si am unul nou, vezi in pagina de profil a mea. Am scris o postare de cinci randuri deoarece am intrat de la informatica la scoala, sub privire ce ma inhibau ale colegilor. Eu nu mai am internet din noiembrie 2011, acum intrand de pe un telefon mobil, deci nu am cum sa scriu. Dar s-ar putea sa am in cinci zile daca ma port frumos si iau note mari.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi pune mâna și învață.
De ăla nou zic, ăla vechi nu mă interesa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Jelli,am spus eu cindva,ca nu ai dreptul sa te revolti, tu sau altcineva? Nu cred. Dreptul la libera exprimare? Ai vazut pe cineva vorbind civilizat, fara atacuri la persoana, fara jigniri, fara limbaj pornografic, caruia i s-a sters postarea?
Cit despre amenintarea ca o sa mi-o iau, nu esti prima persoana care o face.Iti spun acelasi lucru:eu nu ma tem decit de Dumnezeu si nici de El, pentru ca El ma apara.
In rest, ai ceva dreptate, TPU depinde de trafic, da, dar acest trafic trebuie facut in mod civilizat, fara limbajul de care am vorbit mai inainte.Sint stabilite niste reguli si pina cind ele vor fi schimbate, trebuie respectate.
Numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu o sa mai fac prostia pe care am facut-o anul asta niciodata. O sa invat de anul viitor fiecare lectie si o sa nu ma mai las afectata de nimic ce are legatura cu TPU. Marea problema e cea pe care a zis-o si Zeratul, eu nu mi-am invatat in timpul anului (si inainte, subliniez, eram premianta!), imi pierdeam zilele si noptile cu TPU si tot ce tine de el, indiferent daca era bine sau nu si acum, daca nu imi invat toata materia in cateva ore, urmeaza sa raman corigenta la chimie si geografie, ca ma asculta maine. Si pe langa asta, mama are pretentie sa am cu un punct mai mare toate mediile fata de semestrul trecut, altfel nu imi pune internet si, deci, sunt terminata.
Ti-am zis, de ala nou ma apuc peste 5 zile daca o sa am internet. Si o sa fac tot posibilul sa am.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu imi cer scuze si multumesc, dar nu este vina mea. Sper ca in curind sa apara corect.Imi cer scuze si fata de Jelli.nu am obiceiul sa fac botezuri.Multumesc inca odata pentru sesizare.

| AshWorld a răspuns:

Lasati-ma cu ivancea! Eu nu stiu de unde a aparut tipul asta, dar de fiecare data cand vad un reply de la el in caseta de notificari, imi iau "pastilele", sa nu ma enervez prea tare! rolling on the floor laughing

| anonim_4396 explică (pentru AshWorld):

Ivan e robotelul care corecteaza textele agrama-te si le face citibi-le?

| AshWorld a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poate e sotul Ivonei. Tot aia. Numai ca Ivan n-a iesit bine si l-a dat gratuit adminilor de la TPU ca sa citeasca din regulament :)) Asa ca pe www.ivona.com a ramas doar Carmen. Of, ce-o sa mai vad maine niste postari disparute de aici :(( Macar de ar disparea doar raspunsurile si ar ramane intrebarea.

| AshWorld a răspuns:

Gata, sa terminam, caci tu nu stii ca de asemenea ivancea are pile si pentru stergerea rapida a postarilor(publice desigur) care il pun intr-o lumina proasta. Iar butonul Raporteaza merge din prima la el! Nu din a 10-a ca la mine rolling on the floor Acum ne acuza de irelevanta si eu stiu ce jigniri sau atac la persoana.

| Esial a răspuns:

De acord cu prima parte, cat despre faza cu temele, n-ar fi mai simpla crearea unei sectiuni pentru asa ceva? Cei cu temele ar fi restransi intr-o singura categorie si pe de alta parte, se lasa singuri pagubasi, ca nu sunt multi care sa o faca pe "maicaTereza"si sa faca tema altora moka.Nu mai zic de troli care ar face intentionat teme eronate, in acest fel descurajand eventualii amatori.Si chestia asta ar fi benefica pentru site ar creste trafic-rank-ul

| AshWorld a răspuns (pentru Esial):

Ba da, dar conform spuselor Alexandrei de la TPU, temele sunt interzise DOAR pentru ca cei mai multi utilizatori ai comunitatii au cerut interzicerea lor din varii motive si zic eu ca oricine cu bun simt e de acord cu asa ceva. Insa e o problema mare si cu temele astea, caci sunt unii care vin pe site si parca-ti ordona sa le faci o tema, chiar si fara un enunt clar, la schimb de funda(de parca ar valora ceva) sau chiar pe degeaba(adica cu funda sau fara e tot aia). Ei stau si joaca Counter-Strike, Metin, diverse pocitanii de jocuri online, iar altii mai fraieri sa le faca temele pentru scoala intre timp, iar puturosii astia nu vor intelege nimic din ele si nici nu-i intereseaza. Bineinteles ca niste nelamuriri asupra anumitor subiecte de la o anumita materie sunt binevenite, insa in 99% cazuri vin unii sa-ti ceara sa le faci compuneri de cateva pagini in cateva minute la schimb de funda sau sa le rezolvi nu stiu ce ecuatie sau reactie REDOX la Chimie sau vreo suma Gauss sau o arie la matematica, ori la Fizica sa calculezi nu stiu ce viteza. Am vazut ca temele la Informatica mai scapa, ca nu-si dau toti seama care sunt teme, deci se vede si lipsa de informaticieni pe site-ul asta rolling on the floor Oricum n-are cine sa le rezolve. In general sunt teme simple, ceea ce este destul de ingrijorator, ca nici ceva de baza, pentru promovarea unei materii, nici aia nu stiu. Ce sa zic...o generatie de copii foarte ratati. Au impresia ca Toti pentru Unu inseamna ca sar Toti in ajutor pentru Temele Unuia.