| scrisoarededragoste a întrebat:

Mă gândeam astăzi că ar fi o idee bună să dispară oracolul şi să fie introduse nişte buline ( galbenă şi verde) pentru a indica dacă userul respectiv este online sau offline. Voi ce părere aveţi, ce schimbări în bine a-ţi dori pentru TPU?!

Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Legat de oracol, de abia am reusit sa-mi dau seama ce face, si... nu-mi place.
Sunt de acord cu o mai buna monitorizare a activitatii userilor, in primul rand ca ne-ar ajuta pe noi in comunicare si, in al II-lea rand, userii dedicati siteului (adica nu eu) i-ar putea ajuta pe admini sa centralizeze datele referitoare la logari. Ar trebui monitorizate atent si publicate pe prima pagina inclusiv data, ora si minutul logarii, precum si starea fiecaruia (online/offline). Ca sunt buline, ca sunt patratele, ca sunt carouri sau ca va scrie pur si simplu online in dreptul userului conectat pentru mine e tot una, atata vreme ca fiecare user va avea un ''log'' unde vor fi specificate intrarile.
Ne va fi de un infinit de ori mai usor sa ne dam seama daca cineva are 7 conturi, si eu cred ca asta este in interesul conducerii.
Plus ca, ne uitam la starea fiecaruia (online/offline) si la momentul logarii, si stim daca are rost sa-i raspundem sau sa-i trimitem un mesaj privat. TPU nu este site de paranoia si camuflaj, este un site de intrajutorare iar aceste date ar spori eficienta.

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aș fi de acord doar dacă am putea să alegem dacă dorim sau nu să folosim această opțiune.
Nu cred că toți își doresc să se știe când sunt online, ține de intimitate.
Dacă ar exista opțiunea "Invisible", atunci nu aș avea nimic împotrivă.

Iar personal, mi se pare suficient că se vede data ultimei logări și ora la care au fost postate ultimele răspunsuri. Nu cred că e nevoie să se bage mai mult de atât în bucătăria omului (decât cu acordul lui).

Iar cu oracolul, din moment ce putem să selectăm ca să nu ne mai apară pe profil și nimeni nu este obligat să răspundă, nu am nimic. Nu mă mai deranjează (decât poate design-ul puțin, dar m-am resemnat).

În rest, pentru început, mi-ar plăcea ca postările noastre să se afișeze cu o viteză ceva mai mare, ca înainte. Să nu mai fie nevoie să așteptăm câte 20-30 de minute ca să putem citi un răspuns.
Alte urgențe nu prea-mi vin în minte acum.
Dar poate te ajută răspunsurile de aici: http://www.TPU.ro/......ba-la-el/.
Numai bine.

| scrisoarededragoste explică (pentru NOname):

Tocmai de aceea nu am precizat de opţiunea invisible pentru că ar fi mult mai frumos să vezi cine e online şi cine nu. Nu cred că ţine chiar atât de mult de intimitate. Nu văd ceva rău în a te observa şi alţi utilizatori că eşti online. Poate să existe o bulină roşie pentru busy aşa nu ai fi stresat de mesaje private sau orice altceva.

Ştiu că poţi selecta să nu mai apară pe profil, dar de ce să-l ascundem când putem să-l arătăm tuturor cu propriile răspunsuri? Bine în cazul în care va exista opţiunea de a răspunde tu întrebărilor şi nu de a alege variantele propuse de admini. Şi alceva ce nu-mi place la acest oracol dubios este culoarea. De ce ar fi trebuit să fie maro? Tu ce culoare ai prefera?

Mulţumesc pentru link.

O zi plăcută îţi doresc.

| TPU.ro a răspuns:

Iti multumim pentru sugestie! Am mai primit-o si din partea altor utilizatori, alaturi de alte idei. Dupa ce finalizam proiectele la care lucram acum, vom discuta si despre acestea si vom stabili ce implementam.

Alexandra - TPU

| scrisoarededragoste explică (pentru TPU.ro):

Cu plăcere Alexa. (îmi dai voie să-ţi spun aşa, nu? E mai practic)
Abia aştept să văd dacă se va schimba ceva la acel oracol dubios şi dacă se vor adăuga bulinele.

O zi minunată îţi doresc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Nici nu stii ce repede vei renunta la idee cand vei trage concluzia ca trebuie sa te rogi la Sf. Asteapta. Sustin ideea ta, desigur, insa sfantul ala, de care ziceam, intarzie cu anii, nu cu zilele.

| Filipjack a răspuns (pentru TPU.ro):

Dar, va rog. Daca sunteti de acord cu ideea aceasta, ar trebui sa existe optiuni buline, astfel ca fiecare jucator sa aleaga daca sa ii apara bulinele sau nu.

| scrisoarededragoste explică (pentru anonim_4396):

Să fi sigur că va întârzia, dar eu aştept. Sunt optimistă întotdeauna. Speranţa mea moare ultima, nu ştiu dacă şi a ta!

Mulţumesc frumos că îmi susţi ideea. O zi plăcută.

| aliceinchains a răspuns:

Da, e o idee bună. Dar pe lângă online și offline, să fie și invizibil, poate că unii nu vor să vadă ceilalți dacă sunt sau nu pe site în momentul respectiv.
O idee ar mai fi să poată exista un chat, nu mă refer la "Discută Live!", ci pentru fiecare user în parte, adică lângă bulina care arată că userul e online să fie o căsuță în care poți vorbi cu respectivul (ca pe Facebook, adică).
Dar mai e de așteptat... mult.

| IMC90 a răspuns (pentru aliceinchains):

Nu sunt de acord cu invizibilul... Daca si pe un site unde ne aflam sub protectia anonimatului ne camuflam, inseamna ca suntem foarte tristi!
Este strict alegerea ta daca sa te loghezi sau nu, nimeni nu te forteaza. Consider ca e dovada de respect sa apari online atunci cand te conectezi, macar pentru userii din lista de prieteni daca nu pentru toata comunitatea. TPU nu e messenger. Cum sa ne ascundem tocmai pe un site care promoveaza socializarea si interactionarea cu alti utilizatori?

| aliceinchains a răspuns (pentru IMC90):

Cred că e la alegerea fiecăruia, poate cineva nu vrea să apară că e pe site, din diferite motive, care pot să existe doar în momentul ăla. Ca și chestia cu chat-ul, poți să n-ai starea să vrei să vorbești cu cineva anume atunci, așa că apari pe site pe invisible. Și asta cu ascunsul pe un site care promovează socializarea... și Facebook promovează același lucru, mult mai mult decât TPU, dar există opțiunea de a apărea offline, mi se pare normal să fie așa, dacă nu vrei să vadă ceilalți dacă ești pe site, nu vrei să vorbești cu alții, nu înseamnă că trebuie să ieși de pe site doar ca să apari offline.

| IMC90 a răspuns (pentru aliceinchains):

Eu nu intru invisible nici macar pe mess, o consider o optiune inutila. Pai, ori suntem golani ori nu mai suntem laughing
Daca am treaba nu raspund la mail, nu dau reply, etc. Nu ma obliga nimeni si nici nu ma incurca cu nimic daca clipoceste butonul de la mesagerie. Minimizez fereastra unde este deschis TPU si aia e...
Pentru mine, cine are ceva de ascuns, este un individ dubios din start rolling on the floor Cei care stau pe ''invisible'' este clar ca au ceva de ascuns.
Nu am inteles niciodata de ce ai intra pe un site de socializare daca nu vrei sa socializezi, si e valabil pentru totae... Daca vrei sa vorbesti doar cu o anume persoana, exista telefonul mobil, exista id privat unde ai in lista doar persoanele pentru care esti dispusa sa intrii, etc Aici pe TPU, poti alege sa ignori persoanele de care nu ai chef (desi nu este politicos)

| aliceinchains a răspuns (pentru IMC90):

Cei care stau pe invizibil au ceva de ascuns? În ce sens? Mno, eu pe mess sunt pe invizibil în majoritatea timpului, mai intru și on, dar prea rar. N-am... nimic de ascuns, dar de obicei dacă mă uit la ceva, film ori serial, sau caut ceva să comand de pe vreun site - asta fac de obicei -, mai mult mă deranjează cineva pe mess cu un "cf, meyy?", așa că dacă-s pe invizibil n-are cum. În caz de vreau să vorbesc cu cineva, îi zic eu ceva, simplu. Îl țin deschis ca să văd dacă sunt persoanele cu care vreau să vorbesc. Mie mi se pare perfect normal. Și, hmm, îți par dubioasă, așa puțin? thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru aliceinchains):

Asa vede el "invizibilitatea" in general. Treaba lui. Nici eu nu prea ii gasesc punctul de vedere comun intrucat daca era adevarat ce zice atunci nu se mai gandea nimeni la optiunea "invisible", insa n-a fost sa fie. O sa fac si "dincolo" o optiune din asta, de "invisible", un pic mai tarziu, pe la sfarsitul lunii, dar eu ma tin de cuvant, iar asteptarea nu e nici pe departe la fel de lunga ca aici.

| scrisoarededragoste explică (pentru aliceinchains):

Nu cred că introducerea unui chat ar fi ceva util. După aceea toţi ar intra pe TPU să stea de vorbă nu să "muncească". Oricum ce mă mai miră, că nici în ziua de astăzi nu se mai "munceşte" pe aici ca pe vremuri, doar şi doar prezenţa fundiţelor mai ţine siteul în picioare deoarece mulţi copii vin aici pentru fundiţeee.

Dacă ar exista invisible toţi ar fi "offline" şi uite aşa nu ar mai avea rost bulinele. Deci dragi admini dacă doriţi să introduceţi invisible nu vă mai chinuiţi să creaţi bulinele de online şi offline!

Cu invisible sau fără buline e acelaş lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aliceinchains):

Un chat pentru fiecare utilizator în parte ar fi bun. Mesajele private ajung atât de greu.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu una prefer oracolul. E si mult mai distractiv, si in acelasi timp vedem fiecare preferintele celuilalt. Eu sunt contra scoaterii lui!

| scrisoarededragoste explică (pentru Adry05):

Fiecare utilizator preferă oracolul, dar nu în felul acela. Sunt dezamăgită de ideea cu oracolul deoarece conţine doar câteva variante de răspuns. Eu aş dori să putem scrie noi răspunsurile proprii aşa ar fi mult mai folositor şi mai distractiv. Dacă la o respectivă întrebare ar exista trei variante de răspuns şi niciuna nu ar fi pe placul meu; ce aş putea alege? Nimic.

| IMC90 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

''Eu aş dori să putem scrie noi răspunsurile proprii aşa ar fi mult mai folositor şi mai distractiv.''

Si mie mi-ar placea, doar ca asa am face reclama gratuita la cu totu alte produse decat cele ale firmelor care platesc bani grei TPU-ului pentru a alege intre Mars si Snickers, Cola si Fanta sau Apple si Samsung.

Exemplu util :
Ce tip de inghetata preferati?
Raspunsul lui IMC90: Inghetata Napolact

Napolact n-a dat nici un ban TPU-ului ca sa-si faca reclama, deci eu le-as face reclama gratuita. Unde mai punem ca, raspunsurile anumitor useri consacrati vor fi luate de bune de catre pustimea TPU, care se va repezi la magazin sa cumere ce-i place lui NeluL, Brigaelei sau Legiuitoarei. Si uite asa, nu renteaza rolling on the floor D-aia ne si pune sa alegem dintre produsele firmelor care au platit, hahahaha

| scrisoarededragoste explică (pentru IMC90):

Mulţumesc de răspunsuri. Sunt perfect de acord cu tine. Nici mie nu-mi place oracolul în starea în care este şi nici obţiunea de invisible.

Cât despre făcutul reclamei gratuite nu m-am gândit.

| Musique a răspuns:

E o idee interesantă.
Eu m-am gândit la o "rubrică" în care să ne punem fiecare un citat după care ne ghidăm.

| scrisoarededragoste explică (pentru Musique):

Ar fi ceva frumoas şi această rubrică. Mulţumesc de sugestie.

O zi plăcută!

| Musique a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

La fel!

| Filipjack a răspuns:

Sub nicio forma! Oracolul ne ofera niste puncte cu care avansam in top, asadar nu sunt de acord cu desfintarea acestuia.
Bulinele. Nu ma deranjeaza ideea, DAR TREBUIE MODIFICAT. Unii utilizatori poate ca nu vor sa fie vazuti online, astfel ca ar trebui sa fim intrebati daca dorim sa apara aceste buline.

| CautNume a răspuns (pentru Filipjack):

Si tu crezi ca scopul site-ului este de a avansa in top? straight face

| Filipjack a răspuns (pentru CautNume):

Da! Si de asemenea de a ajuta oameni; desi e foarte greu in ziua de astazi.
Foarte greu sa castigi o funda desi dai un raspuns bun.

| scrisoarededragoste explică (pentru Filipjack):

Mă bucur că eşti de acord cu dorinţa mea. Tu ce schimbare ai dori pentru TPU?

O zi cât mai plăcută şi nu uita suntem aici să ajutăm, nu să colecţionăm fundiţe.

| scrisoarededragoste explică (pentru CautNume):

Tu ce părere ai de buline? Ce schimbări ai dori pentru TPU? Dar oracolul îl accepţi aşa cum este sau ai dori modificări în privinţa lui?

O zi plăcută.

| CautNume a răspuns (pentru Filipjack):

Nu.Site-ul nu e pentru a face colectie de funde si pentru a fi cat mai sus in top.

| CautNume a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Da, ar fi frumos sa vedem cine este online si cine nu.
Oracolul... oracolul nu prea inteleg la ce ajuta.Cum sa vezi carui utilizator ii plac aceleasi lucruri daca nici macar n-ai din ce lucruri alege?
Ce schimbari as dori...pai nu stiu ce sa zic, dar cu siguranta sa nu mai existe funde. Aproape toata lumea le cerseste si le vrea pe nimic, de parca ajuta la ceva.

| scrisoarededragoste explică (pentru CautNume):

Oracolul în starea în care este acum nu ajută la nimic. Asta tot vorbeam până acum că aş dori să putem scrie noi răspunsurile proprii aşa ar fi mult mai folositor şi mai distractiv. Vreau o schimbare!

Fără fundiţele mult dorite siteul ar rămâne fără fani şi ar da faliment. laughing