| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre limba germană?
Mă gândeam să o învăț, dar thinking nu știu dacă ar fi o idee bună.

15 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Am făcut 4 ani de germana în 5-8. N a fost de mine, ma calca pe nervi

| RAY a răspuns:

Desigur ca este o idee foarte buna, mai ales la varsta ta orice limba se prinde rapid de tine, gandeste-te la cate oportunitati ai, e o garantie spre un viitor https://www.mosalingua.com/en/7-most-useful-languages/
tu fiind mica nu poti compara capacitatea ta cu a altora trecuti de varsta ta, creierul tau va asimilia mult mai rapid ca creierul meu indiferent de limba

| Andreeush a răspuns:

E frumoasă, îmi place accentul însă e un pic cam greu să o înveți.

| SilentRain a răspuns:

N-am nici o părere

| aXy99 a răspuns:

Ce clasa esti? Nu inveti la liceu?

| sofisis a răspuns:

Nici o limba straina nu e o idee rea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Limba germana e naspa si dificil de grea, dar daca vrei sa castigi mai mult s-au daca vrei sa te muti in Germania o sa iti fie de mare folos.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca ai un IQ de 140 o poti invata repede depinde numai de tine, nu uita taticu te iubeste https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

| DenisaNicoletaG a răspuns:

E interesanta, dar și putin grea.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Hai sa-ti spun eu experienta mea cu limba Germană.

După părerea mea, suna foarte fain. Impunătoare, "badass" cum s-ar spune laughing

De citit nu este prea greu de invatat. La urma urmei au alfabetul latin cu câteva chestii adăugate. De scris evident la fel. Problema apare altundeva, la gramatica.

Problema limbii germane este gramatica. Nu exista reguli decat foarte putine! Cele care exista, de multe ori au mai multe exceptii decat cuvinte care urmează regula respectivă. Trebuie sa memorezi aproape tot. Nu prea ai optiunea sa te iei dupa reguli. Înveți pe din afară. Putin la conjuncția anumitor cuvinte te ajuta regulile in rest, la foarte putine chestii.

Un exemplu, ar fi: In romana spunem "O masina" sau "O casa" pentru ca sunt gen feminin. "UN iepure" pentru gen masculin etc. In Germana, ai Der, Die si Das. Problema este ca nu ai de unde stii care intră la fiecare substantiv. Cand înveți cuvântul, trebuie sa înveți si ce se pune in fata lui.
Spre exemplu, cuvântul Mädchen (apropo, substantivele se scriu mereu cu litera mare in Germana), care înseamnă fată. Poate crezi ca e gen feminin? Ei bine nu este. Este neutru. Deci in fata substantivului Mädchen nu s-ar pune Die (care e pentru feminin), s-ar pune Das (neutru).

Muuulte ciudățenii ca asta găsești. Acum am spus doar ceva de suprafață, de inceput. Pe cat avanseze e mai greu.

Deci sa înveți sau nu Germana? Este o limbă frumoasa si destul de căutată. De meritat merita sa o stii insa pune-l intrebarile: Am destul timp? Am răbdare si nervi de oțel? Cum stau cu memoria?

Si decizi daca te apuci sau nu de ea. Eu oricum iti urez multa bafta!

big grin

| RAY a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Sau das auto vs der wagen

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru RAY):

Muuulte multe ciudățenii. Dar de sunat chiar suna fain dupa parerea mea.

| RAY a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Gib mir den Jibbit (gib mir den Jibbit)
Wir sind hardcore high
Suff ohne Limit (Suff ohne Limit)
Wir sind hardcore breit
Wir sind hardcore high, high, high, high, high
(Gib mir den Jibbit, jaja)
Wir sind hardcore high, high, high, high, high
(Ohne Limit, jaja)

https://www.youtube.com/watch?v=am0_h49kucY

| Delcatty a răspuns:

Limba germana e o limba de invatat. De fapt, orice limba straina e un plus daca o cunosti.
S-ar putea sa ti se para grea fiindca are cu totul alta structura fata de gramatica cu care suntem noi invatati.
In plus, daca vrei sa lucrezi pe traduceri, se cauta oameni care stiu germana si se plateste bine.

| AndaAlexandra a răspuns:

Normal, înveți o limbă străină daca ești nevoit sau dacă îți place. Te gândești la asta. Germana e puțin mai grea, dar după ce o prinzi ți se va părea ușoară. Mie îmi place, eu am invatat-o întâmplător.