| LPCTSTR a întrebat:

Raportarea unui user care creeaza mii de conturi si care spameaza pe TPU cu raspunsuri partial legate de problema iar dupa trage linie si face reclama la un site (ma abtin sa-mi spun opinia despre el si site-ul lui), daca raportez fiecare cont, mie mi se poate suspenda contul pe motivul "raportari abuzive"?
Intreb pentru ca omul nu se lasa batut si deja e al saselea cont creat pe luna asta.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ar trebui blocat ip-ul. Adrese de mail se pot face instant, pentru a crea conturi false de TPU, in scopuri inutile. Vad ca se inmultesc pe zi ce trece. Nu stiu ce urmaresc, dar afecteaza bunul mers al site-ului.
Nu mi se pare normal sa duca la suspendarea contului raportarile dese, atat timp cat ai motive intemediate si care pot fi justificate in concret.

| LPCTSTR explică (pentru dannyel86):

Am mai postat o intrebare si mi s-a spus ca IP-ul nu poate fi blocat sau trecut intr-un blacklist, pentru ca i-ar bloca si userii din acea zona.

| dannyel86 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cel mai potrivit ar fi ca utilizatorii remarcati pe site (si cu o morala ireprosabila) sa poate bloca din start, printr-o apasare de buton, conturile suspecte. Exista oameni de buna credinta pe site (ca noi), care vor un spatiu online curat si prietenos, iar asemenea privilegii nu mi s-ar parea exagerate. Administratorii nu sunt multi si nu pot gestiona singuri situatia, dar impreuna (10-20 de oameni CORECTI) ar ajuta la ordinea care se cere aici.

| LPCTSTR explică (pentru dannyel86):

Mereu m-am intrebat, cei care au vechime si care chiar sunt de incredere, de ce nu pot primi o optiune speciala prin care fara sa mai fie nevoie de raportare, ii pun pe userii care nu se comporta adecvat pe un blacklist temporar in care adminii vor decide daca chiar merita acel user suspendarea contului.
Sau macar un fel de buton de alarma, din nou, pentru a nu mai completa acel nesfarsit sir de motive pentru care userului i s-ar atrage atentia/suspenda contul.
Insa, din pacate, arhitectura site-ului este depasita, si ma refer la multe aspecte.
Nu avem de ce ne plange, ne putem multumi cu ce avem, insa cam lasa de dorit.

| dannyel86 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Este nevoie, in mod evident, de o noua viziune.
Nu ma deranjeaza design-ul site-ului, meniul acestuia, ci faptul ca a lui continut lasa de dorit.
Mi se pare inutila rubrica "vesela" (conversatie/trivia), atat timp cat unii chiar au nevoie de ajutor si dam foarte des de intrebari puse la plictiseala, din lipsa de alta ocupatie. Este loc si pentru ei, dar mai degraba pe alte site-uri laughing (forum, site de socializare). Sper sa prind vremea cand TPU va deveni "profi" si va servi total intereselor pentru care a fost construit (sa ajute lumea, nu SI altceva).
Ar trebui regandite si categoriile dupa care sunt clasificate intrebarile. Unele pot fi incadrate in mai multe sectiuni si nu stii ce sa alegi. happy Evaluarea intrebarii mi se pare fara sens (poate ne explica cineva la ce ajuta; unele raspunsuri nu mi-au fost aprobate pana nu dadeam "stelute" in mod aleatoriu).