| anonim_4396 a întrebat:

Se pot șterge din întrebările postate pe TPU, daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| vlllaaddd a răspuns:

Vezi unde scrie pune o intrebare? putin mai in dreapta ai 3 linii, apesi pe ele si mai jos vei vedea numele tau, apasa pe el si dai putin doar putin mai in jos si vei vedea ca scrie intrebarile mele, raspunsurile mele, apesi pe ce vrei si vei vedea intrebarile tale sau raspunsurile tale, dedesubt vei avea modifica intrebarea/raspunsul si mai in dreapta sterge intrebarea/raspunsul, apesi pe sterge. Apoi te duci pe email-ul tau si dai refresh de cateva ori si o sa iti vina un email de la TPU. Apesi pe email si mai jos ai un scris albastru si apesi pe acel scris albastru si se va sterge intrebarea/raspunsul tau

| TotulSAUnik a răspuns (pentru vlllaaddd):

Multumesc tuturor, dar tu ai detaliat fainwinking dar se pot si ascunde ca pozele pe Facebook sa le vezi doar tu dar sa nu se stearga?

| vlllaaddd a răspuns (pentru TotulSAUnik):

Salut, nu merge din pacate. Am incercat si eu o data chestia asta si vad ca nu merge

| TotulSAUnik a răspuns (pentru vlllaaddd):

Mersi, era fain sa fie setarea asta

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă ai pus tu întrebarea intri în Întrebările mele şi ai opţiunea Şterge.
Dacă a pus-o alt utilizator ai 2 posibilităţi: 1. O raportezi ca având conţinut obscen/ilegal, caracter irelevant ori neinteligibil sau spam, după caz, dacă se încadrează la vreuna din aceste categorii. 2.Scrii un mesaj din contact, dai link-ul întrebării şi rogi echipa TPU să o şteargă. Va trece un timp până să fie ştearsă, mai ales la ultima posibilitate. Trebuie să mai ţii seama că raportarea abuzivă a altui utilizator poate fi penalizată.

| Mosotti a răspuns:

Se sterge dar din pacate de fapt nu se sterge, ci dispare numele si apare anonim acolo, pai ce sters e ala?! Sters inseamna cand dispare cu toate comenturile cu tot.
Si cine stie cine l-a scris, degeaba dispare numele.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Se sterge definitiv, atit intrebari cit si raspunsuri, doara ca TPU iti trimite un link pe email, tu trebuie sa primesti acel link de la ei, apoi dai clik pe linkul respectiv si intrebarea dispare de tot, no mai vezi niciodata, sau raspunsuri la fel.

Deci trevb sa primesti acel link de la cei de aici, altfel nu se sterege.Ca idee asta este un site de 2 lei, sa nu zic de rahat laughing numa ce ma luai in bot cu un admin, adica una singura, e femeie si din cate am obesv doara aia e pe aici.
Mia sters un raspuns, am intrebat de ce, mi sa raspuns ca asa spune legea in Romania.
Am zis ok arata legea si atunci lasi raspunsul sters. Treb sa verific pe email sa vad, daca mi-a trimis link sau legea sa vad.

Auzi si tu la un administrator al acestui webiste de rahat, asa zice legea, dar fara sa si arate legea.
Am impresia ca rahatii astia chiar ne iau de idioti.Am spus ca o sa o reclam daca nu imi arata legea, nu las asa, asta e bataie de joc ce face fufa asta pe aici de administratora.
Tu stii cumva unde se pot reclama websiteuri, sau unde o pot reclama pe Cristina asta pe aici pe TPU? Daca stii lasa mesaj, nu o las nici deal dracu, sterge mesaje asa cum i se scoala, se crede nu stiu ce scula, cand de fapt ar trebuie sa vina cu dovezi, nu vorbe goale.ca asa crede, maici nu sintem la biserica

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Stiu ca trebuie sa primesti link ca sa stergi raspunsuri sau intrebari, insa de multe ori am vazut ca doar se schimba numele cu "anonim" cand stergi, dar daca zici tu ca dispare intrebarea, o dispare.

Despre ce era raspunsul sters?

Sa te trimita sa citesti legea, paragraf, aliniat, etc, e normal sa ceri sa ti se arate, o sa iti zic ceva pe privat.
Nu poti reclama un site ca asta e privat, sederea aici este un privilegiu si nu un drept.
Reclami doar daca iese din sfera asta, adica amenintari, insulte, calomnie.
Poate sa si te suspende fara motiv, nu are nimeni ce-i face.
E ca si cum dai afara pe cineva fara motiv de la tine din casa fara ca acela sa aiba acte acolo, deci l-ai primit ca ai dorit tu, nu ca avea dreptul.

Bine, asta face la astia de rand, ca la smecheri nu merge.
Ia gandeste-te tu ce se intampla daca unu e foarte puternic, intra, si e suspendat fara motiv, sau a sters un raspuns/intrebare fara motiv (pe orice forum zic)? Sa zicem ca e om si nu se supara daca e pe drept.
Nu stii cine e, dar a doua zi ai sa afli, sau dupa mai multe zile, dureaza pana afla unde si cum si cine.
Bine, in general astia nu isi pun mintea cu din astea, va ignora problema si gata.
Dar ala care nu ignora, e nasolie.
E de ajuns sa vina mascatii si sa "gaseasca" droguri sub pat, asta asa ceva f simplu. De aici iti e f clar ca nu poti sa reclami undeva, ca ei au politie, justitie, procuratura si tot.
Dupa aia o sa ia el forumul daca asta vrea, sau te duci la parnaie, sa vedem ce alegi.
Si zi tu ca nu ai avut alea sub pat, sa vedem cine te crede.
Sau iti imputa altele.

Sau e baiat fin, si iti da doar o lectie sa nu mai abuzezi si atat, sa iti arate cum se rezolva la o adica.

In general 99 % admina a fost foarte okey, a fost corecta, daca mi-a sters ceva, mi-a zis de ce si nu m-am suparat, mi se pare un om foarte okey.
Dar odata mi s-a sters abuziv un raspuns in legatura cu razboiul.
Dar nu m-am suparat pentru ca am inteles de ce, pentru ca daca se permit anumite chestii, se intampla ce am zis mai sus.
Ca asa e si pe softpedia.
Nu e libera exprimare, ca altfel ii face praf aia pe care-i supara.
Nu e voie o parere pro rusa (si asta inseamna multe), dupa mine orice parere e normal sa o zici, chiar daca e proasta sau buna.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cred ca este cum spui tu, asta nu-i casa lor, sau este casa lor, dar terenul pe care sta casa asta nu este a lor, este intr-un mediu ce nu le apartine, deci si ei trebuie sa s e supuna unor reguli, nu face care cum vre si ce vrea pe net.
Nu exista asa ceva. Si tu la tine acasa, daca e casa ta, nu te apuci de acu sa bati tobele sa deranjezi vechii, ca suna aia la politie, vina ai si te linisteste imediat, am dat doara un exemplu.

Orice website au si reguli impuse de functionare, trebuie sa le respecte.

Ce am spus in raspunsul sters? Am spus ca in RO poti cumpara antibiotice de la orice farmacie fara reteta, asta am spus printre altele, absolut nici o vorba urata, nu jignire absolut nimic.

Am spus, doar cea venit acu o luna cineva din RO, aduse si antibiotice, luate cu reteta, pentru ca aici in state nu-ti da nimeni fara reteta indiferent cine ai fi.

Apoi am observat ca mi-a fost sters raspunsul si undeva jos acolo la raspunsuri sterse in dreptul; lui era sa pot cere reanalizarea raspunsului.
Ce am mai observat ca nu la toate apare chestia asta cu reanalizarea, deci de ce la unele apare chestia asta la altele nu?
Asa ma gindii ca pot cere reanalizarea raspunsului pentru ca a fost sters si cine la sters habar nu are daca este asa, ori este altfel.

Asa ca am cerut chestia asta, mi-a lasat mesaj una Cristina, eu doara pe individa asta o stiu ca admin pe aici, ca nu-i pot zice altfel voiam sa-i zic eu altfel dar ma abtin.

Deci primesc mesaj ca legea din RO asa spune, antibioticele se dau doara cu reteta.
Deci eu cumpar ziua amiaza mare, in fata oricarui om antibiotice, cei de la orice farmacie nu se feresc, vind oricui si individa imi sterge mie raspunsu pe baza a ce? Deci eu o tiu de coarne ea spune cai ciuta.

In sf am spus ok daca asa spune legea, te rog sa imi arati legea, asa se procedeaza nu? Ca ea nu reprezinta legea, chiar daca ar fi ea reprezentantul legii, eu tot am dreptu sa-i cer sa arate unde scrie corect?
Deci am spus ca vreau sa vad legea, iar daca e asa cum spune ea, atunci sa lase raspunsul sters, ori sa stearga fraza aia.

Dar vad nu am primit nici un raspuns in sensul asta, am cerut sa-mi lase macar un link sa vad in monitorul oficial daca spune asa.

Asa sa o cred pe ce, pe vorbe goale, ca este ea gica petrescu sa ce?

Una este sa vina oamenii legi, ce spui tu vin mascati la tine acasa sa te caute de droguri, asa si eu le pot cere sa arate in lege unde spune ca nu am voie cu droguri, pentru ca eu nu cunosc legea.

Te asigur ca o sa-ti arate, pentru ca aia nu vin asa aiurea peste om, dar zic ca idee, aia reprezinta legea.
Tu daca esti oprit pe strada de un politist si te legitimeaza, tu la rindul tau poti sa-i ceri sa se legitimeze si el, de unde stiu eu ca ala e politist, poate ca nu e.
Daca ai vazut politia se legitimeaza ei din start, chair daca verbal, tocmai pentru cai poti cere asta.

Asa indivita asta dubioasa de pe aici ce vrei sa am eu incredere in ea, crezi ca are habar de ceva? Te asigur ca harabr nu are despre mai nimic, face totul dupa cum crede, nu ca este corect ce spune, ori ce decizie ia.

Indivita asta Cristina nu-i corecta absolut deloc, tu nu ai urmarit, nu ai fost in situatie, dar de exemplu daca ai avea ceva discutie cu un user de sex F individa ia partea aleia, am fost eu in situatia asta, aia ma injurase, ma facuse cu de toate, ea tot pe mine m-a luat la rost.

Iti zic eu individa asta nu buna, asta e cuvintu cel mai corect, NUI BUNA de nimic, nu stiu la ce o tin astia pe aici.

Ar trebuie sa nu mai intre nimeni pe aici, sa stea singura ca momiia aia din porumb sa sperie ciorile.
Auzi la ea legea din RO, pai arata si legea frate cand faci afirmatia asta. Se credea si asta mare "desteapta" eu am dreptate, poate sa vina oricine, deci ar fi trebuie sa arate ce spune legea, si atunci jos palaria.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai si cine impune regulile de functionare a forumului? Daca o face legea, o face in sens sa nu ameninti si asa mai departe, calomnie, stalkerism (sa dai datele unora de identitate), deci ce nu tine de bucataria interna, ti-am mai zis.
In rest nu se impune nimic.

Faptu ca ai spus ca nu se cere reteta pentru alea, era o parere, nu era normal sa stearga, nu conteaza ca parerea e buna sau nu, e libera exprimare.
Omu se duce la farmacie si ar fi intrebat, nu conta ca ai zis ce ai zis.
Zice ca zice legea ca se da cu reteta, atata a vrut sa iti zica Cristina, nu ti-a zis de ce ti-a sters raspunsul.
Ar trebui sa iti arate ce reguli ale forumului ai incalcat.

Ia contact cu domnul Tenita si prezinta problema. Suna la firma si vezi daca dai de el.
Sau da-i mail Cristinei si intreab-o de ce a sters raspunsul indiferent de ce lege e cu retetele, si de cand nu ai voie sa dai o parere libera? Chiar daca e eronata.
Nu da reanalizare, da mail.
Pana acum ea a fost corecta, nu prea facea abuzuri, si in general spune de ce a actionat intr-un anumit fel.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Mi-a dat mesaj, a spus ca ala este motivu, de aia mi-a sters mesaju ca am spus ca se da antibiotic in RO fara reteta, si ca legea spune ca se d a cu reteta.
Eu i-am zis ca asa am cumparat ziua amiza mare de fata cu clienti, ea a zis ca una e sa dea aia ca nu respecta legea, dar ca legea spune ca e cu reteta.
Asa si vorba ta eu am spus cum am luat eu, cum ia mama, cum iau toti oamenii, adica fara reteta, deci nu am incalcat nici o regula laughing cum zici tu, e parerea mea, este liber sa te exprimi, dar asta public, nu in casa cuiva laughing
In sf sa zicem ca au regula, ea trebuie sa arate legea, ori sa trimita link si eu intram si vedeam, api de era legea sa, nu mai comentam nimic.

Atunci webistele asta pentru ce mai e pe aici? Daca ei sterg, fac ce vor? Pai ei functioneaza de fapt pe baza noastra, a celor care intra pe aici, daca noi nu am fi ei nu ar ami avea activitate, Cristian mare avocat, notar ce este, nu siar mai lua banu, banui ca nu sta pe aici moca.

Deci pe deasupra mai e si nesimtita, asa zice legea, pai si daca ar fi fost avocat, judecator tot i-as fi cerut sa arate legea si ea asa ar fi trebuie sa arate, asa e moral, asa este logic, asa ste normal.

Dai la jalea cu rahatu lor cu tot, de aia pleaca lumea de pe aici, pentru ca is niste nesimtiti.
Iti zic ceva. Eu in general is ok, nu vorbesc urit, nmu injur nici macar de fata cu barbati. Am intrat pe websiteuri americane sa vaz cei pe acolo, ce vorbesc aia, ce se intampla.
La aia poti sa injuri, poti sa le vorbesti alora urait, nu vine nimeni sa te suspende, ma refer la admini.
Am intrat unde aveau chat public. Am vorbigt eu cu aia, aia vorbeau intre ei la gramada. Eu zic stop cei pe aic, carei treaba? Au zis da ce este?
Siau continuat discutiile. Am intra si eu in vorba, aia nu ma prea nagau in sama. Zic ia sa vad ce se intampla daca le vorbesc naspa, sa fac comparatie cu cei pe la romani.
Nu m-a blocat nimeni, i-am facut uriti, i-am injurat laughing aia ma ignorau, na venit nici un admin sa ma suspende sau altceva.

Deci odata ce ai pus aici buton sa blochezi pe unu ce nu-ti place, ce te mai bagi tu sal suspenzi? Pt ce? Aia au nevoie de trafic pe webistele lor, poate ca tu mai si platesti, ala daca te elimina isi pierde el din malai.

E clara europenii nu stiu sa faca bani, asta e adevaru. Asa ca aia au pus butin sa blochezi, iti vorbeste urit, te injura, pac l-ai blocat.

De ce trebuie sa vina adminu si sa te suspende? Vorbesc ca chestie, nu ca as sustine pe aia care jignesc sau vorbesc urit.

Deci asta mia arata Cristina, de fapt mi-a scris mesaj pe email, ca am scris ca in RO se dau antibiotice fara reteta, dar asa si este, asta e realitatea, deci nu am spus nimic gresit.

Dar vezi doamne ca eu zicind astea, de fapt incurajez lumea, nu a zis ea asta, zic eu ca asa o fi regula, dar ce sa incurajez eu, incurajeaza aia care vind daca vind ilegal.

Dar nu cred man, odata ce aia dau asa oricui, iti dai seama cate farmacii is, pai e concurenta mare, aia mai amri ar fi tras ei fitile, ar fi trimis inspectori la altii maim mici sai amendeze, eventual sai incgida ca vind ilegal.
Tiam zis am fost la 4-5 farmacii diferote, in orase diferite, nu a zis nimeni ca nu dam, ori arata reteta.

Deci i-am dat email ca asa se face, ea mi-a raspuns ca lasa mesaju nsters pentru ca am scris ca in RO se da fara reteta, aia e tot.

Ca legea in RO spune ca e cu reteta si ea nu poate lasa raspunsu la vedere.Aia e tot mesaju ei.

Eu i-am dat reply si i-am zis sa imi arate si mie legea, ca asa pe vorbe nu merge.
Nu a mai dat nimic inapoi.Deci iti zic eu nu are ce arata, este o increzuta si o habarnista, se credea si asta mare scula ca freaca menta pe un website de 2 lei si 15 bani, isi da mare importanta, cand de fapt este mai mica si decat pare.

Na fost corecta deloc, iti zic eu, cine stie citi 15 ani are, ce sa stie un admin fara experineta de viata, ce stie sa analizeze, le zice din ce crede ea, isi spune parerea ei si o baga pe aia ca asa ar fi corect.

Si cand este de onterpretat ceva, cum interpreteaza ea asa face, poate sa fie gresit, nu conteaza ea sterge, suspenda etc.

Dao la jalea, nu mai imi bat eu capu cu o individa ca ea. Oricum daca ma supar nu mai intru deloc pe aici si la revedere, sa stea ea cu cei care o lingusesc, se pare pe aici critica nu-i acceptata, asa ca ii lasi in durerea lor.
Eu daca ma critica cineva, e ok, le cer sa arate ca au dreptate, daca au, f bine, cauta sa ma corectez de alta data.
Asa se face, a sa este normal.Nu are rost sa ma duc sa sun pe mai stiu eu care, oricum nu-s in RO, poayte de as fi as suna, asa in felul asta o mai tepereaza ala.
Ideea cu reclamatu e f buna, pentru ca daca oameni lasa tot timpul de la ei, aia care fac ceva, conduc spun ca totu e g bine, desi ar fi gresit, aia cred ca asa e bun.

Deci cand e de reclamat ceva trebuie reclamat, oamenii sa ia atitudine, ca de nu se ajunge la dictatura laughing
Ok multam mult pentru mesaje.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai ai zis eronat ca se da fara reteta, atasez audio chiar acum am sunat la farmacie:

https://easyupload.io/tz5gqe

Ca sa auzi si tu si altii daca vor, toate se dau cu reteta antibioticele, si asa e oriunde la noi.

Pai nici mie nu mi se pare normal ca s-a sters o parere, am zis, chiar daca e eronata.
Daca consideri abuz, am zis ce sa faci.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Maio omule, numa cea venit femeia din RO cu sacosa de antibiotice, numa ce am sunat pe mama acu 2 zile si mi-a zis ca cumperi fara reteta, oricine poate cumpara.

Deci nu stiu ce spune legea, eu zic cum se cumpara.Eu cred ca cumpar legal, odata ce ziua in fata oricui imi da fara reteta, atunci aia cum vind?

Deci vind asa ilegal sau in ce baza? Nici nu se feresc.

Inca ceva ce pe aici este gresit. Se sterg mesajele care vorbesc despre ce am zis si eu, se sterg mesaje daca vorbesti despre a downloada melodii de pe Youtube sau filme de le file list ala si etc.

Mie personal mi-a sters Cristina asta mesaje ca am zis de file list si de Youtube ca iau muzica moca de acolo pentru mine.

De ce e ste gresit ca le sterge? Fii atent aici. Youtube nu sterge mesaje daca scrii chestii de genul asta, nu sterge postari daca faci ceva ilegal corect?

Cum ar fi corect sa le stearga asa cum face Cristina pe aici sau sa le lase, asa cum fac alte websiteuri ca Youtube?

Eu zic ca ar trebuie lasate, desi ea spune ca mesajele alea incurajeaza pirateria, ca si asta cu antibioricu, ca inncurajeaza ilegalitatea.

La prima vedere asa ar parea, dar daca stai strimb si judeci drept laughing o sa constati ca de fapt este invers.

Pot sa si demomnstrez ce zic, de aia si Youtube nu sterge mesaje ilegale, sau comentarii care ar incuraja ce zice Cristina peste prajit pe aici.

Fii atent. Lasi un mesaj genul asta, luam asta ce am zis eu ca am cumparat antibiotic fara reteta ok?
Daca lar lasa, ar vedea oricine corect? Ar putea vedea mesaju si inspectorii d e la primari, de la stiu si eu sanatate etc corect?

Deci aia ar afla asa ce se intampla, ar putea sa mearga in control si sai prinda pe aia care fac chestii ilegale corect?

Daca sterge mesajele, nimeni nu mai vede nimic, toti cred ca lucrurile merg struna, dar d e fapt nu-i deloc asa.

Uite exemplu. Ai auzit cde unu Tarzan? Sofer pe tir prin Europa, ala postase video ce facea el cand era la volan pe autostrada, lasa volanul singur si dansa, punea m, uzica si sew ducea in spate se ducea pe locu pasagerului etc

Deci ce facea e era cum? Era ilegal si periculos pentru toata lumea corect?
Youtube ia lasat acolo postarea, toti o puteau vedeau. Ce s-a intamplat mai departe? Sau luat si altii dupa el, asa este, dar la un mom dat a vazut postarea si aia la care el era angajat, si ce crezi? Lasu dat afara laughing pe baza acelui video, plus ca daca politia ar fi vrut ar fi avut dovada si a r fi putut sai anuleze permisu, si ramanea omu fara munca de tot.

Deci dupa cum observi mesajele astea ilegale is bune daca is lasate acolo postate sa le vada lumea, asa se pot autosesiza si companiile si guvernu si politia etc.

Deci arf fi folositoare, nicidecum cum spune Cristina peste prajit nefolositoare si ilegale.

De aia Youtube lasa mesaje ilegale si video acolo, aia gindesc cu capu nu cu altceva laughing

Pina la urma de ce sa ascundem ce se intampla? De unde este metoda sau obiceiul asta hai sa ascundem ce se intampla, sa ne facem ca nu vedem?

Lasa frate sa vada tot poporu ce se intimjpla, ce fac unia, pentru ca asa se pot lua masuri.

Eu iti garantez, iti fac video cum am zis ca intru in orice farmacie din RO si fara reteta cuympar antibiotic. Pe pariu, cand vrei facem si iti dovedesc.

Deci daca lucru asta se intampla, de ce unia cred ca e mai bine sa ascundem asta? Pt ce, pe cine ajuta? Nu ajuta pe nimeni, asta is obiceiuri de alea comuniste, hai sa nu vada sefu, hai sa facem curat cand vine sefu, deci aia asa faceau, doara de frica sefului, ca in rest potopu laughing nu e ceva normal.

Cum am zis, straini stiu sa gindeasca, romanii, uite ce fel gindesc, criostina e una din ei, la fel is si aia care coinduc, guvernu, parlamentu este exact ca si ea.

Cu oameni genul asta nu-i de mirare ca RO e unde este.

Deci am demostrat cum este bine si ce e ste bine.
Pe vremuri daca ai citit, aia care furau, care stiu si eu ce faceau, erau legati, afisati in public in piata sai vada toti, sai stie toti, deci nu ascundeau, lasa sa vada lumea, asa poate invata ceva.

Nu ascunzi gunoiu sub pres si pui sare laughing Cristinaaaaa femeie ia si invata cum trebuie sa gindesti, nu mai sterge mesajele nimanui, lasa asa sa vada lumea, sa se autosesizeze organu laughing poate ca se trezeste si vine sa te faca sa te simti si tu bine laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Eu ti-am pus si audio sa te convingi, asa e peste tot ca e lege in Romania.
Mda, poate sa iti dea si fara daca tipa place figura ta, mai in gluma mai in serios zic.
Sigur ca se poate da si pe pile fara reteta.
Dar oficial nu se da, de aia am si intrebat "toate se dau cu reteta?", adica sa nu cumva unele sa nu fie cu reteta.

O sa ma duc la alte 4 farmacii diferite ca firma, sa vad. Nu prea ai cum lua fara reteta daca peste tot au directiva asta, deci nu poti demonstra asta, adica sa nu te cunoasca aia si sa intri sa ceri antibiotic.
O sa iti inregistrez la fiecare ce zice. Ca e una ce zic eu ca pot manca cacao, si alta ce zic ei cum a zis aia la tel aseara.

Ce ai zis tu nu incurajeaza ilegalitatea, ai zis:

"In RO se da fara rateta...mie mi-a adus cutare fara".

Nu ai zis "dati spaga, faceti-va pile ca sa luati fara reteta".
Adica nu ai instigat la frauda.

Aia cu pirateria da, nu se permite pe forumuri dar si acolo sa nu ceri ceva de asta, sa nu intrebi cum piratezi, sa nu zici unde se gasesc piraterii, dar aia e altceva.

Daca zici ca ai luat fara reteta nu e treaba forumului, ca nu ai instigat pe altii sa o faca fraudulos, ca oricum nefraudulos nu o vor poate face.
Faptu ca ai zis sa se duca la farmacie sa ia, nu e ilegal.
Ptr ca vor afla acolo ca nu merge.

Aici a fost neintelegerea.
E ilegal cand instigi ca cineva sa obtina ceva ilegal in mod intentionat, stiind ca altfel nu merge.

De ex "duceti-va colo ca se da droguri".
Deci Cristina a inteles gresit.
Pe Youtube sterg si aia ceva ilegal daca vad, si daca contravine regulilor Youtube de iti pierzi si canalul.

Foarte bine ca lasi sa vada poporul, nu e problema.
Deci de multe ori apar neintelegeri si ar trebui lamurite cu cine se poate lamuri.
Stii si tu cum merge lumea, in alte conditii se rezolva tot si repede chiar daca nu ai dreptate.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Oficial se da fara reteta, nu ma cunoaste pe nimeni nimeni la nici o farmacie, deci nu-i pe pile, o sa fac si eu video cand cumpar si iti arat.

In sf dale la jalea nu mai conteaza, legea daca o spune ca nu se da, faptul e ala ca se da, asta la vedere, eu nu vorbesc de pile, relaltii ce spui tu, eu vorbesc de oricine merge la farmacie si cere antibiotic i se da fara reteta.

Du-te la farmacie si nu intreba nimic, doara cere ca vrei si tu amoxicilina sau alt antibiotic si sa vezi ce o sa s e intimple.
O sa vezi ca o sa-ti vanda, fara sa cunosti, fara sa ai reteta.

Serios sterge Youtube chestii care nu ar fi legale?
Tiam dat exemplu cu Tarzan ala romanu laughing iti mai arata pe unu cu nu stiu ce masina, filmeaza cum merge el si face slalomn prin trafic pe autostrada cu peste 200 la ora, cauta pe Youtube si vezi, sunt si pe Facebook video de aseta.

Vrei sa spui ca e legal sa conduci asa? Sa conduci cu tiru si sa pleci in timpul mersului de la volan este legal dupa tine? Cauta pe Youtube video is acolo.

Alea au vizualizari de sute de mii, poate si mai mult, poate ca youtuibe ia si platit alua ceva malai pentru vizualizarile avute.

Ce spui tu acolo frate.Pe Youtube sunt video in care arata cum sa faci sa elimini catalizatorul de la masina laughing vrei sa spui ca e chestie legala aia?
Iti arata scoti tot din catalizator, acolo la sensor montezi o teava mai lunga, tio vind tot aia care arata video laughing apoi senzorul citeste valoare normala, dar tu nu mai ai catalizatro.

Vrei sa spui ca alea nu le vad aia care administreaza Youtube? Eu am avut luat de la ei si program, acu nu stiu de mai au, dar avusese ceva ani in urma cu care luai muzica tot de la ei laughing
Bine asta e chestie legala, poti downloada muzica, orice de pe Youtube, dar pentru Cristina nu-i legal, este piraterie.
Piraterie este atunci cand iei ceva si vinzi sa faci bani. Atita timp cit faci pentru tine acasa, e cit se ppoate de legala treaba.

Aia cu condusu, sau catalizatorul nu-i legala ca nu conduci pa mosia ta cu viteza aia si in felul ala si catalizatorul la fel mergi pe strada, deci public.

In sf pana la urma cum ai spus si tu, eu am spus ce am vazut, nu vad cu ce am gresit, nu am spus ca legea spune ca e fara reteta, am spus ca cumperi fara reteta.
Gata luam pauza, ne consumam energia aiurea pentru nimic. Oricum in tara aia nu se va schimba nimic in bine, nici de zicem noi ceva nici daca nu spunem.
Aia care conduc, care au facurt si fac legi is ca si Cristina pe aici.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

O sa fac asta, ma duc la farmacie si cer amoxicilina sau ampicilina sa vedem, si pun telefonul sa inregistreze.

Cu legile ma refer la crime, violuri, chestii interzise pe Youtube, pornografie cu copii.
Nu ai voie sa incalci dreptul de autor ca te lasa fara canal.
Au si astia regulile lor.

Ca te lasa sa vezi ce zici tu, e altceva. Ai dreptate aici.
Aia care conduc si fac legi stiu ei f bine ce fac, ei isi fac treaba pentru care au fost pusi sa o faca, nu ca nu stiu ce trebuie facut bine.
Daca abuzeaza o fac ca asa doresc ei, nu ca nu se prind de treaba.

Oricum eu am zis, eu subiectiv zicand, 98 % Cristina a fost okey, cel putin cu mine.
Mi-a sters un post la sub aia cu minorii si ssexul si zicea ca nu e bine sa incurajez asta eu zicand ca nu vad unde e problema ca unu de 19 ani sa stea cu una de 15 daca ambii accepta.

Si a sters ala cu rusia cand am zis eu ca rusii sunt persecutati de ukrainieni zicand ca e propaganda rusa, dar acolo am inteles-o ca "trebuie" sa faca asa, altfel dispare si forum si tot la o adica, daca se supara aia care au interesul la ce se intampla acum acolo, si aia care au facut sa se intample asta.
Ptr ca ea e fata desteapta, stie f clar ca si romanii (de asta se stie oficial la noi, Johanis si-a anulat vizita acolo din cauza asta acum 2-3 ani) si ungurii acolo is persecutati de ukrainieni, deci e f clar ca si ailaltii fiind etnici straini au parte de acelasi tratament.
Dar na, nu iti permiti sa ai probleme mari de tot (conturi blocate, interogatorii, cine stie ce alte acuzatii inventate).
Si mi-am dat seama de asta, ca asa e si pe softpedia, la fel procedeaza, deci nu e ceva ce tine de Cristina doar, sau doar de ceilalti.
Au directiva de la sefu mare (ala care hosteaza forumul, care plateste tot).

Deci nu m-am suparat, mi se pare ca am intrebat, a raspuns ca e propaganda rusa, dar era clar.
Eu imi permit sa zic la o adica, dar un forum public risca f mult. Ptr ca exista pericolul sa fie populatia influentata si le strica lor jocurile.
Iar la aia cu minorii, am zis ca a avut dreptate obiectiv vorbind, a zis dupa lege, sa nu instig la asta, are o logica.
Aici da, instigam la ceva ilegal.

Tu insa nu ai facut asta.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cred ca trebuie sa stearga aia ca ai spus tu ca rusii is persecutati de ucrainiei.
Ai spus adevarul laughing ucrainienii persecutau pe toti, toate minoritatile de la ei, deci nu vad ce gresit ai spus, sau neaqdevarat.

In ucraina sunt si romani si daca ai vazut, s-a dat si public ca hanadicapatii aia de ucrainieni le interziceau sa vorbeasca limba lor si acasa laughing de aia ungurii nici sa nu-i vada, de aia Ungaria nu a trimis nici un ajutor si tine partea Rusie, stiu aia mai bine ce se intampla.

Rusii care erau in zonele alea de est la fel, de unde stie Cristina care este adevaru? Sa aratat la tv ca este cum si tu ai spus, eu am vazut de spre romani, deci nu cred ca o faceau doara cu romanii, daca si ungurii nu-i sufera e clara treaba.

Deci Cristina ta aia corecta sterge ce vrea ea si cum bate vintu. Tia sters stii de ce? Tia sters in contextul in care rusia acu a atacat ucaraina. dar ia sa fi spus tu asta cand la tv s-a dat emisiune despre romanii persecutati de ucrainieni, sa vezi ca nu-ti mai stergea laughing
Deci e dupa cum bate vintu, daca toti acu au sarit ca vai nu-i corect cea facut rusia, gata sau dat toti dupa aia.

Ala tara sau asazisa tara RM a fost singura ca acu cand toata lumea plingea pe ucrainieni sau dus la ambasada Ucrainei la chisinau si au postat banere in care aratau sau intrebau : Ucraina cand dati teritoriile alea luate cu japca?

Deci astea nu se pun, toti ii pling pe aia care is niste criminali de fapt, asta au fost, acu au devenit victime si au inceput sa plinga si sa ceara ajutor.
Asta e adevarul dar adevaru nu convine multora, de aia se sterg si pe aici raspunsuri, nu ca ar fi corect cum se procedeaza.
Eu nu tiu partea nimanui, tin sa se spuna adevaru, iar adevarul este ca ucrainienii sau purtat cu romanii de la ei din tara naspa de tot, dar aveau pretintii de la altii.

Sau dus la tribunal si ne-au luat insula serpilor, au iesit pe posturi publice, chiar handicapatu lor de presedinte si a afirmat catre toata lumea ca bucatile alea bucovina si ceau mai luat au fost al lor de cand e lumea si pamintu, si ca RO a atentat la ele si bla bla.
'
Ba ce dracu frate, pai merita sa tii cu ala, merita sa te uiti la ei? Sa fie sanatosi acu siau prmit plata, f bine, eu sper ca rusia sai ocupe definitiv si pentru totdeauna, sa-i faca dispoaruti de pe pamantu asta, is niste lichele de oameni laughing

Sa vier Cristina si sa arate ca nu am dreptate. Dar nu ea vine si sterge, ca vai toti is cu ucraina cum sa zicem noi altceva.
Deci aia te calca in piciore si tot noi capu plecat.

Uite asa am fopst mereu, de aia sintem in halu asta, am plecat capu si in gfata unor slugi, ne meritam soarta.

Analizeaza si tu si sa zici ca nu am dreptate. Nu trebuie sa ne laum dupa nimeni, trebuie sa stam sa observam si sa analizam, ala va fi adevarul nu ce ne arata si ne spun altii.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

A sters ca am zis de ce poate, asa se intampla si pe alte forumuri, acolo unde in alte conditii adminii aia te lasau sa zici ce vrei daca erai civilizat, ca de aia am zis ca, Cristina a fost corecta in conditii normale, adica ei in alte conditii nu faceau asa.
Deci e ceva general, de aici m-am prins.
Le e frica, ca astia nu vor sa se afle adevarul, si daca spui prea multe, pot veni peste tine si sa te sicaneze cum i-a facut lui Lipp aia jurnalista germana, i-a inchis conturile aiurea, etc.
A vrut sa prezinte adevarul cu fapte, filmari, interviuri din Ukraina, si astia pac, i-au tras-o.

Doamne fereste ca lumea sa se prinda care e treaba si sa pice ei de la butoane, si ca faci frigu pentru jocuri geopolitice.
Eu am analizat si stiu care e treaba exact.
Din analiza cum zici tu, istorie, analiza istorica, context politic, economic, social, stilul de lucru al unora, al altora, si iti iese f clar adevarul.

Ungurii stiu care e treaba.

Eu cand ma voi simti deranjat, daca nu se rezolva, voi discuta politicos cu patronul live, si asta e.
Dar deocamdata am fost multumit.
De politica nu are sens sa ma duc la el, ca stiu de dinainte ce si cum, si oricum nu o sa zica el asta, ca na.
Eu il stiu pe adminul de pe softpedia asa cum e, e un om bun corect si cinstit, nu facea asa, dar aici...se teme.
Poate si eu m-as teme, n-am chef de conturi blocate, de sicane, fapte inventate sau alte porcarii, cum i-au facut lui Lipp.

| aditimus a răspuns:

Nu se pot

| Ricaion589 a răspuns:

Da. Apasa la "inrebarile mele", alegi acolo si dai sterge apoi iti verifici mail-ul si dai pe link si gata e sters