| sabin89 a întrebat:

Un mesaj, pentru a fi convingator, trebuie, intre altele, sa fie concis. Cam asa zice un principiu in arta exprimarii. O propozitie nu ar trebui sa contina cuvinte ne-necesare, iar un paragraf propozitii ne-necesare, din acelasi motiv pentru care un desen nu ar trebui sa contina linii ne-necesare sau o masina piese ne-necesare. Noi nu facem oratorie pe aici, ci vrem sa ne exprimam cat mai liber. Totusi, nu credeti ca am putea tine cont si noi, intr-o masura oarecare, de acest principiu atunci cand scriem pe acest site?

Răspuns Câştigător
| Astamikaa a răspuns:

Ai perfecta dreptate, te sustin.

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In cazul asta, eu sunt exemplul de : asa NU. Mereu am dat raspunsuri kilometrice.
Eu de obicei dadeam astfel de raspunsuri pentru a da o nota de empatie in plus.
Indirect, am observat ca ma ajuta si pe mine sa aflu cat si cum gandesc.
A fi concis e cu adevarat o calitate de care multi dintre noi nu dispunem.
Dar cred ca ea exprima si vastitatea posibilitatilor de luare de pozitie.
Eu cand vorbesc mult o fac pentru ca vreau sa fiu sigur ca am analizat in detaliu subiectul, sa nu pierd ceva din vedere.

| harciog a răspuns:

Cred ca la social politic ar merge...Cum sa-i spun lui tanti Floarea la dragoste si sex, concis;? O iei si faci asa si invers.Sau la aceasta rubrica, in loc de cautare sa-i dam o directie sigura ca asa vrem noi...

| sabin89 explică (pentru harciog):

Da, ai dreptate. Dar am vazut de multe ori raspunsuri de cate o pagina, care, daca-l "scuturai" putin l-ai fi redus cel putin la jumatate.

| harciog a răspuns (pentru sabin89):

Si crezi ca reducerea la jumatate inseamna a fi concis?

| M25M a răspuns:

Atunci cand dezbati subiecte mai dificile, cu esenta, mai serioase este cam greu sa fii concis, mai ales daca interlocutorul vrea sa fie persuasiv.
Drept dovada stau aceasta categorie si cea a religiei.

| WhatheWow a răspuns:

Direct și la subiect : da! laughing

| AlexJr a răspuns:

Daca ti se pare ca o intrebare\raspuns sunt prea lungi, sari mai departe. nu esti aici pentru a educa oameni, in fond se rezuma doar la tine.

| sabin89 explică (pentru AlexJr):

In felul asta iti faci tu debutul pe site?

| AlexJr a răspuns (pentru sabin89):

Nu prea imi mai fac debutul pe site, dar cand mi-l faceam...il faceam in cel mai execrabil mod posibil.