| deyutza135 a întrebat:

Vreau sa-mi sterg contul m-am saturat am pus o intrebare si am facut o mica greseluta si am niste prosti ai dracu ma tot enerveaza si m-am saturat dracu sai ia pliz ajutati-ma

9 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

"Pentru a sterge contul TPU.ro trebuie sa trimiti un mesaj, folosind functia "Contact" (sau direct la contact @ TPU. ro) de pe adresa de e-mail cu care te-ai inregistrat in cadrul comunitatii. Atat intrebarile cat si raspunsurile nu vor mai fi sterse, ci vor aparea pe site ca si cum ar fi postate de un utilizator anonim. Am recurs la aceasta metoda, din dorinta de a fi fair-play fata de utilizatorii care au acordat fundita pentru raspunsurile care acum urmeaza sa fie sterse. In cazul in care posesorul unui cont a decedat, la cererea familiei/prietenilor, contul respectiv va fi dezactivat. Este necesar ca orice astfel de cerere sa fie insotita de acte doveditoare. "

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#39

Elianna
| Elianna a răspuns:

Scrie la "contact" la admini,in partea dreapta sus,pe prima pagina.

Si bine faci ca-l stergi, ca mai bine ai folosi timpul sa inveti decat sa stai pe TPU. Si in aceasta postare ai facut o "greseluta", se spune "sa-i" si nu "sai".
Pe langa faptul ca ai facut o singura fraza, fara nici un semn de punctuatie!
Si pentru chestia asta cu prostii, cand tu esti asa...ce sa mai zic!
Cand eram copil ca tine spuneam "cine zice, ala e"!
Asa ca sterge-ti contul, ca nu vei lipsi nimanui.Ca daca nu, o sa te suspende adminii pentru insulte la adresa altor useri.

| deyutza135 explică (pentru Elianna):

E un simplu site amarat, nu cred ca daca fac greșeli minore sau nu pun semne de punctuație e sfârșitul lumi. Daca as greși asta la o lucrare, la un test, la o tema atunci ar fi sfârșitul lumi! Si na uite am pus semne de punctuație!

| deyutza135 explică (pentru Elianna):

P.S. nu intru decât când am nevoie pe TPU.

| Elianna a răspuns (pentru deyutza135):

Drum bun si cale batuta!
Nu sta unde simti ca nu esti dorita! Mai ales daca si insulti userii.
Ai gresit iar. Se spune "lumii, nu "lumi"!
Invata! Nu te lua in gura cu cei care stiu carte si te corecteaza. E spre binele tau!

| deyutza135 explică (pentru Elianna):

Dar nu m-am luat de tine, m-am luat de aia, care nu vroiau sa ma corecteze și râdeau de mine, ca în loc sa scriu pierdut am scris piredut mare lucru! si app eu la scoala am 10 pe linie!

| Elianna a răspuns (pentru deyutza135):

Imbata-te cu apa rece!
Eu nu ma refer la greselile de tastare,cand se mai intampla s-o "pecesti", si tu si eu si oricine!
Cu toate ca ar trebui sa verifici textul inainte sa-i dai drumul, eu ma refer la regulile de gramatica elementare ale limbii romane.
Si tu, daca ai scris la romana asa, cu greseli si ai luat 10... da-mi voie sa ma indoiesc ca ar fi adevarat! Ca sa fac un joc de cuvinte, poate ai 10 pe linia... de tramvai!
Caci...si minciuna e o vorba! Sa te cred pe cuvant?
Neeee...
Cand faci o postare pe un site, in care te vad mii de utilizataori, straduieste-te sa nu te faci de ras! Citeste si reciteste, corecteaza ce nu e in regula!
Scrie ca de nota 10!
Adica cu cratime,cu semne de punctuatie, cu majuscule unde este cazul (adica la inceput de propozitie si la numele proprii), cu ghilimele unde faci referire la ceva, fara prescurtari suparatoare, cu propozitii scurte si clare...etc.,adica CORECT.
Oriunde vei ajunge in viata si oricat de grozava te vei vedea sau vei ajunge,daca o sa scrii cu greseli gramaticale, o sa ai numai de pierdut (la imaginea artistica, ca sa fac o gluma!). Pentru ca se presupune ca ai trecut prin scoala ca gasca prin apa, adica nu s-a "lipit" nimic de tine.
Daca ceea ce ai in cap nu se vede decat dupa o anume perioada, dupa scris te poti ghida instantaneu cat de destept si citit e un om!
Tine minte!

| deyutza135 explică (pentru Elianna):

Nu mint eu nu sunt atenta cum scriu pe net fiindca nimanui nu-i pasa nimeni nu stie cine sunt in realtate dar in realitate n-am absolut nicio greseala si mai fac si greseli pe net deoarece tastez foarte repede si nu sunt atenta cum apas ca se mai intampla sa apas pe doua taste de odata incerc ca ma dezobisnuiesc de obiceiul asta prost. și dacă ti-as putea ti-as arata carnetul meu bine adevarul e ca am 2 de 10 la romana si un noua de la testare deoarece n-am facut 1pe3 dintr-un exercitui ai vedea acest lucru si la mate am 3 de 9 la istorie 10 la desen 10 la muzica 10 la engleza... 7 la franceza un 8 si un 9 la tehnologie 2 de 10 la sport am scutire. si la clasele 1-4 aveam fb [foarte bine] pe linie!

| Elianna a răspuns (pentru deyutza135):

Un proverb romanesc spune: "Lauda-te gura, ca-ti dau prajitura".
M-am uitat si pe celelalte postari ale tale si userii nu s-au referit NUMAI la greseala de tastare ci la cele gramaticale.
Daca zici tu ca aici nu te cunoaste nimeni si ca poti sa scrii cum vrei, atunci de ce te oftica ce spun altii? Ca esti o anonima, adica nimeni.
In al doilea rand, postarile cu greseli gramaticale, care scapa robotelului TPU (care corecteaza si el cat poate) sunt sterse de catre moderatorii-experti.Suntem cel putin 100 de persoane.Ce scapa unora, vad altii. Nu se sterge azi, se va sterge maine! Asa ca o sa te trezesti cu contul gol!